מאת: אורלי נזר

Eating Design הוא שימוש בעיצוב להפיכת אובייקט, מרכיב או חוויה לתחושת תאבון. האכילה בעולם המערבי ה"שבע" איננה לשם הישרדות בלבד. היבטים חברתיים תרבותיים ואמנותיים מהווים מרכיבים משמעותיים בחווית האכילה.

אירוע מתוק במיוחד בסגנון זה חווינו בפתיחת התערוכה Shift, בפרוייקט "פלציבו קולינרי קרמי". בתוך הגלריה הוצבו שתי עמדות, האחת בחצר והשנייה על הגג. בכל אחת מהעמדות התחוללה התרחשות. מי שהגיע לגג פגש בעמדת קבלת קהל מוארת בה שני מגישים בחלוק לבן המדמה חלוק רוקחים, עם סמל של סטודיו אפטיט. מלפניהם דלפק ומאחוריהם מדפים עם מיכלי חומר אטומים, עבודת אבניים.  ה"רוקחים" הציעו לקהל שלוש תרופות לטיפול בשלוש "מחלות": העדר תשוקה, קנאה, לב שבור. בזה אחר זה בחרו ה"פציאנטים" מיכל אשר את תכולתו לא ידעו. כשהמיכל בידם הוגש להם פטיש בעזרתו עליהם לנתץ את המיכל ולהשתמש בתכולתו עפ"י ההוראות הכתובות בפנים. את התרופה יש לבלוע בעיניים עצומות, להתחיל ממינון קטן ולהגדיל לפי צורך. כבר בסיכום ביניים עלה כי התרופה הנדרשת ביותר הייתה זו המעוררת תשוקה.

בעמדה השנייה בחצר הגלריה הוגשו לקהל טעימות מרוחות על ריבועי קרמיקה. ההשראה הרעיונית והאסתטית היא כמובן לוחיות הבדיקה של גלזורות אשר נמצאות בכל סטודיו קרמיקה. מבחינה ויזואלית הצבעוניות שהוגשה על ריבועי הקרמיקה הייתה מדהימה: ירוק פיסטוק, חום שוקולד, אדום תות עם תפוז, אפרפר של טחינה ועוד. הקהל נתבקש לבדוק טעמים כשם שהקדרים בודקים תרכובות של גלזורות.

התערוכה באה להציג תמונת מצב כפי שמשתקפת בעבודות בוגרים של מחלקות הקרמיקה של בתי הספר השונים ללימודים גבוהים בארץ: בצלאל, המדרשה לאמנות, שנקר, תל חי, מכללת ספיר ומכון טכנולוגי חולון. מגוון בתי הספר מייצר שיח בין עבודות להן נקודות מוצא שונות במרחב שבין עיצוב, קראפט ואמנות. נקודות המוצא השונות משפיעות לא רק על התוצרים הסופיים והרעיון שמבטאים, אלא גם על האוצרות. במקום שבו הוצבו עבודות עיצוב  הוקרנו סרטים של הסטודנטים, המציגים את תהליך העבודה. נוצר דיון מעניין בנוגע למשולש רעיון – ביצוע – תוצר סופי. את כל אחת מהעבודות המוצגות ניתן לחוות כאובייקט סופי ומוגמר, כתהליך וכרעיון. תהליכי העבודה המוקרנים במסכים לרגע נתפסים כחלק מהחוויה האסתטית, תפיסה הנשענת על עולם הקראפט, וברגע אחר כמסבירים את הרעיון, אז התוצר הסופי נהיה אילוסטרציה לרעיון. בהסתכלות זו ההבזקים של הרעיונות, ההברקות, הם המוצגים של התערוכה, תפיסה הקרובה יותר לעולם העיצוב.

אירוע Eating Design וסיור בתערוכת Shift יתקיים ביום ו', 5 באפריל 2013, בשעה 11:30.
לפרטים נוספים, צרו קשר