"קרמיקה היא האריסטוקרטיה של אמנות הפיסול" / לוציו פונטנה

Lucio Fontana
Lucio Fontana | ספרים חדשים בספריית בית בנימיני

ספריית בית בנימיני קיבלה לאחרונה ספר מקיף ורחב יריעה על עבודתו של האמן Lucio Fontana , אשר התפרסם לרגל תערוכת רטרוספקטיבה גדולה שלו שהוצגה בפריז ב- 2014, ומציגה את חשיבותה של הקרמיקה של פונטנה.

פונטנה היה אמן פורץ דרך ואחד מאנשי החזון הגדולים של המאה ה- 20 אשר השפיע הרבה על עולם האמנות ועל הפיסול הקרמי. הוא עבד בחומרים רבים, ובעיקר ידוע בשל הבדים הקרועים שלו.
עבודות הקרמיקה המזוגגות של פונטנה קיבלו הרבה תשומת לב (בעיקר בצרפת) כאשר התחיל לייצר אותן בשנות השלושים באיטליה, בסטודיו ב Albisola ב- Manifattura Mazzotti. הן היו פורצות דרך בצורותיהן המופשטות והפיראיות ובצבעוניות הגדולה שלהן. שונה מאוד מהקרמיקה של פיקאסו לדוגמא. הסגנון שלו היה פיזי, חושני, ובארוקי. סגנון דינאמי ומיידי, המסוגל לבטא את תהליך היצירה והיופי שבמיקריות.

"… צורות הדהדו את הקצב שנוצר בתוכי, פראי, סוער וללא שום קשר ליופי "

פונטנה הבהיר בשלב מוקדם שאיננו יודע לעבוד על הגלגל ומעולם לא עשה זאת. "אני מתעב את המיסטיפיקציה של טכניקה". "אני פסל ולא קרמיקאי" היה מסביר מתוך צורך להבהיר את הנקודה כנגד הנטייה של מבקרי האמנות לקרוא לפסליו "קרמיקה" בזמנו. עבורו צורה לעולם אינה מנותקת מצבע.
עבודות הקרמיקה של פונטנה מגוונות ביותר, החל מפסלים בגדלים אינטימיים לקירות ארכיטקטוניים שייצר לבניינים בשיתופי פעולה עם אדריכלים ידועים לתקופתו. על אף עבודות הקרמיקה לא קיבלו מספיק הערכה בעשורים האחרונים בעולם האמנות, בניגוד לשאר תחומי היצירה שלו, היום פסליו הקרמיים מקבלים הערכה מחודשת כחלק שווה ואינטגרלי באמנות שלו.
אסתר בק.