מְקוֹמִי עיצוב אישי, פה ושם

אוצר: ארז נאבי פנה

עיצוב התערוכה: גיא בר סיני

פתיחה: 01.03.2018, 19:30
נעילה: 28.04.2018, 14:00

משתתפים: נעמה אגסי, איתי אהלי, טל ארז, זלי גורביץ׳, אדמהון גלאור מקונן, יהונתן הופ, רמי טריף, בעז כהן וסייקה יממוטו, יאיר לוי, גרגורי לרין, ולריה מוניס, אלינור פורטנוי, יוליה צוקרמן, שירה קרת ואיתי לניאדו

״העולם הוא העולם שלי.
זה מתגלה בכך שגבולותיה של השפה (השפה שרק אותה אני מבין) מַשְׁמָעָם, גבולות העולם שלי"
לודוויג ויטגנשטיין

דיבור פנימי, במילים שקטות שמופנות אל שורשי הדעת היונקים מתוך מעיין פנימי מבעבע בשקט, כזה שלא נגלה על ידי תנועה של קול או שריר. שָׁם בעולמם הפרטי של מעצבים מתהוות מחשבות לחומרים, לקומפוזיציות וצבעים, בעולם של רדוקציה מילולית, בשיח שקט שרק יוצרו מבין בו.

מכאן, מתוך אותם תהליכים פנימיים מגיעה אותה יצירה המבקשת לתרגם מאווים פנימיים לעצם חומרי, לעיצוב ממשי. מאותה טריטוריה בוקעת היצירה ומשלבת את כוחות הגוף עם הנפש – את הכרת היד, את לישת החומר, את ציפוי המשטח במריחת מברשת ומתהווה לעיצוב אישי, שייחודי לפרט.

היוצר, מצוי במצב תמידי ודינאמי של חיפוש משמעות למקום שלו ולמיקום שלו בחברה שבה הוא חי – דיון שמתקיים בין הלוקאליות האותנטית למקומו כאינדיבידואל. מתוך אותו דיאלוג בין הפרט לקולקטיב, צומחת מערכת יחסים סבוכה בין המקומיות למקומי, בין ה’קולקטיב' המעוניין בשימור המציאות ללא זעזועים שיפרקו אותו, לבין ה'פרט' שמעוניין לבטא את עצמו כ'יחיד' בתוך המארג.

התערוכה מְקוֹמִי משתמשת בכפל המשמעות של המילה, ואוצרת מגוון עבודות של 14 יוצרים שהם פסיפס ישראלי מורכב – ממעצבות ומעצבים, מילידי הארץ ועולים, ממהגרים ותושבים חוזרים, עירוניים וכפריים, דתיים וחילוניים, מכפר ג'וליס ומיפו, מתל אביב וממודיעין מאמסטרדם ומלונדון. יוצרים שפועלים מתוך זרז רגשי, מתמריץ מקומי ונעים מסביב, בתוך וביחס לשורש ק.ו.מ. מתכתבים או מגיבים למושג, לסמל, להוויה, לדיוקן, להגדרה או למיתוס, מממשים משמעות למקום ומגדירים אותו דרך מילה, שפה, עיצוב.

בין האמנים המציגים:

נעמה אגסי, מעצבת ויוצרת עצמאית, בעלת תואר שני מהאקדמיה לעיצוב באיינדהובן, עוסקת בפרויקטים מסחריים ומחקריים. עבודותיה בוחנות סוגיות תרבותיות והקשרים חברתיים דרך מושגי יסוד עיצוביים כגון – חומר, צבע וצורה. אגסי מרצה במכון הטכנולוגי בחולון ובמכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון.  

יהונתן הופ, מעצב ויוצר עצמאי, פועל לרוב בשדה הקרמיקה ומתייחס בעבודתו לשאלות של קראפט, טכנולוגיה, ועיצוב עכשוויים. יהונתן אוצר ומרצה לעיצוב בתוכנית לתואר שני בבצלאל, במכון הטכנולוגי, חולון, ובבית הספר להנדסאים, שנקר.

איתי אהלי, מעצב העוסק במחקר תרבותי ובוחן תהליכים ומתודות בעיצוב, אפשרויות חדשות לאינטרקציה ויצירת שפה עיצובית משלו.אהלי זכה במספר פרסים, ביניהם פרס העיצוב של משרד התרבות 2015, והפרס היוקרתי של Frame&Moooi לשנת 2013. הוא מלמד במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון, מרצה, מעביר סדנאות ומציג את עבודותיו בתערוכות שונות בארץ וברחבי העולם.

ולריה מוניס, אמנית, נולדה בטשקנט שבאוזבקיסטן, חיה ויוצרת בתל אביב. מוניס בוגרת המכון הטכנולוגי בחולון מייצרת עבודות קרמיקה לבנות מאוירות בתמציתיות אובססיבית וצבועות בכחול קובלט מסורתי. היא נעה סביב המושגים גבוה ונמוך ומגדירה את עצמה כיוצרת ש״באה מרוסיה, באהבה״.

יאיר לוי, רואה חשבון ומעצב, בוגר טרי מהמחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל. לוי גר במרכז הארץ ויוצר בצפון במושב שדה אילן, ביצירותיו הוא מתכתב עם מקצועו כרואה חשבון ועבודותיו נוגעות בנושאים של פנים וחוץ, בשילוב חומרים קרמיים ובמתיחת גבולות אישיים.

back to top