Pottery Slam 2

חומ(ר) גוף: מחזור חיים

פתיחה: יום ו' 3/05/2019, 10:30

נעילה: שבת, 4/05/2019, 14:00

*עקבות המיצגים ישארו לתצוגה עד ליום שבת 11/05/2019 בשעה 14:00

אוצרות: שירה סילברסטון ונטע לבבי

משתתפים: שלומית מנדלקרן ברית אינשטיין, כרמית חסין, Estefania Valls Urquijo, רחל מנשה דור, טל דיין, דניאל גרבר, נטע פרץ, דרור שובל, טל פרנקל אלרואי, יעל עצמוני, יהל פייזנר, ענבר פרים, דפנה ילון, שני רכס, אניה קירזנר, נעה אלמגור, רונן ימין, הילה דרור, אמנון עמוס, דורון נעמה גלפר, מיקה אורסתיו, Jonathan Nosan

אירוע Pottery Slam, מתקיים זו הפעם השניה בבית בנימיני ובמהלכו הופכת הגלריה למעבדת ניסיונות ארעית בחומר, בגוף, בפעולה ובמילים.  מיצג רב תחומי, שמטרתו להרחיב את השיח על שדה הקרמיקה, לחשוף את הקהל לתהליך היצירה על היופי, הסקרנות והפוטנציאל הגלומים בו.  

 Pottery Slam2 חומ(ר) גוף: מחזור חיים מציע מפגש לא שיגרתי בין חומר לגוף תוך התייחסות לשלבים השונים 'במחזור החיים' של החומר. מחזור חיים של חומר / אובייקט והתכלותו, כמטאפורה למחזור חיים של בני אנוש, מחזורים של תהליכים היסטוריים – תרבותיים, פוליטיים, וחברתיים. ניתן למצוא הקבלה בין השלבים השונים בחיי חומר לבין אלה של בני אדם, וכן נקודות השקה משמעותיות בין פעולות החומר לבין הגוף הפועל עליו. בין היוצר לחומר וליצירה. באירוע הנוכחי מודגש החיבור הייחודי שלרוב מופיע רק בסטודיו:  חום-גוף-חומר, ושילוש זה הופך למרכז היצירה. גלגוליו של החומר ותכונותיו השונות – גמיש/ יציב/ שביר/ יבש/רטוב/ נוזל/ מוצק ועוד, באים לידי ביטוי דרך מופעים ואקטים אומנותיים.

במהלך האירוע משתנים פני הגלריה וגג בית בנימיני בהתאם למתרחש בחללים.התהליך כולו מתועד בווידאו ומוקרן בלופ על גבי מסך בגלריה, כך שבכל נקודת זמן יכולים המבקרים לצפות בתהליכים שקרו במקום לפני שנכנסו לחלל היצירה

*** 'עקבות' המופעים בגלריה יעמדו לתצוגה עד ה 11.5.2019 לקהל המבקרים ***

פירוט מופעים

אכייר לעצמי מיקרופון שכולו ורוד – פיסול וקדרות

יום ו' / 3.5 / 10:30

שלומית מנדלקרן

"המילים שלי- אלו שהייתי רוצה לשלוח לעולם נאמרות אצלי דרך החומר. אולי כשיאמרו דרך חומר וורוד, יהפכו גם הן ורודות"? יוצרת בהתכתבות עם הקול הפנימי.

מומנט – מיצב דינאמי

יום ו' – שבת / 3-4.5 / 10:30

ברית אינשטיין

"החול שמקורו בקיבוץ מגן בו גדלתי בעוטף עזה הוא האדמה שלי. הוא מכיל בתוכו קצוות- חיים ומוות, חקלאות ומלחמה. טפטוף המים לתוך האדמה, מעין פעולה חקלאית, מטביע חותם אנושי- זיכרון בתוך החומר. את טפטוף המים הפכתי לנביעות דיו המבקשות לפורר את האדמה, לגרום לה להתמוסס אל תוך עצמה, להתכלות".

אביזרי עזר לרישום – מיצג בהשתתפות קהל

יום ו' – שבת / 3-4.5 / 10:30

כרמית חסין

בין סקרנות לרתיעה. ידיות קביים ככלי רישום. העבודה בוחנת את אופן אחיזתו של המשתתף בידיות קביים העשויות חומר. צורניות  הידיות נושאת מטען משפה פארא-רפואית המשמשת כעזר לגוף ומזמינה את הצופה לעשות עימם פעולה.

Our Footprint in the World– מיצג תנועה

יום ו' / 3.5 / 11:00

Estefania Valls Urquijo, Guatemala

אחר מי אנו עוקבים? מי עוקב אחרינו?

עקבותינו יישארו, האנרגיה שלנו תשאר וגופנו יעזוב. מהעפר הגענו ולעפר נשוב. מסע בעקבות עקבות.

לשה – מופע מחול ותנועה

יום ו' / 3.5 / 11:30

רחל מנשה דור, טל דיין

דיאלוג דינמי וקשוב בין שתי יוצרות. גוף מגיב לחומר, חומר מגיב לגוף. פאסיביות ואקטיביות בתנועה של שתיהן, כאוס וסדר, פירוק ובניה מחדש, חיתוך ואיחוד, הטחה והרמה, מתח והרפיה. מחזור החיים, כפעולת הלישה על החומר, פועל על האדם מבחוץ ומבפנים. הלישה של החומר כמו החימום של הגוף, מכינים אותם לעבודת היצירה ובכךפעולת ההכנה הופכת לדבר עצמו.

מחווה לחומר – מיצג תנועה

יום ו' / 3.5 / 12:00

דניאל גרבר, נטע פרץ, דרור שובל

המיצג מבקש לבחון את יכולתו של החומר להיות מרכיב נוסף בשיח בין בני אדם. החומר

יהפוך עדות לשיחה,  גושפנקה להסכם, זיכרון. דיאלוג של מחוות גוף הנחקקות בחומר.

מה שלומך צלחת – קריאה בספרו של יואל הופמן 'מה שלומך דולורס' וקדרות

יום ו' / 3.5 / 12:30

טל פרנקל אלרואי, יעל עצמוני

פעולה של קדרות מתוך מלים. הדיאלוג בין שתי הנשים הוא פעולת בריאה הפוכה, הפורמת את השגרתי ומחזירה את השפה הקרמית אל החומר הטרי, ואל גוף האותיות הראשוניות שלה.

אדם אדמה – ציור גוף בהשתתפות הקהל

יום ו' / 3.5 / 12:30

יהל פייזנר

ציור פנים וגוף הוא אחת מהאומנויות העתיקות ביותר בעולם הנעשה במהלך טקסים משמעותיים לאורך חייהם של אנשים. מגע החומר על העור מייצר חוויה טרנספורמטיבית ברמה החושית והוויזואלית. כיסוי המעטה החיצוני מאפשר למשהו מהרוח הפנימית לצאת החוצה. המיצג יאפשר לקהל לקחת חלק בחוויה של חיבור אינטימי בין אדם לאדמה בהקשר הטקסי אומנותי.

ליקוי – רישום על אבניים

יום ו' / 3.5 / 13:00

ענבר פרים

גוף עבודות של רישומים על אובניים ובו ניסיון ללכוד בעזרת עיפרון דימוי מפורצלן ההולך ומתפרק. הרישומים המתעדים את דימויי החומר הם גם אלה המפרקים אותם. בין פיסול לרישום, מתלת מימד לדו מימד.

לחם מן הארץ חלום מן הארץ – מיצג בהשתתפות הקהל

יום שבת / 4.5 / 10:30

דפנה ילון

לחם כיצירה משותפת של אדם ואדמה. מעבר בין עשייה יומיומית פשוטה לבין טקס לבין מרחב תהייה, הרהור, משחק, גילוי והתבוננות מדיטטיבית. אלה עומדים במרכז המיצג של היוצרת המציעה לקהל להיות שותף לחלום ויצירה באדמה.

על שפת גוף – קדרות ופיסול

יום שבת / 4.5 / 11:00

שני רכס

פירוק והרכבה כחלק ממערכת יחסים אינטימית בין היוצרת ליצירה עומדים במרכז האקט הפרפורמטיבי.  במהלך המיצג מתייחסת היוצרת לכלי כגוף ולגוף האנושי ככלי, ומעלה שאלות על יכולתנו לשלוט בגלגל החיים ובמחזוריותו.

"Take it off and put it on"– מיצג תנועה  

יום שבת / 4.5 / 11:30

אניה קירזנר

שאריות החומר הנושרות מעיבוד פני השטח של כלי קרמיקה, נודדות מהשוליים למרכז והופכות מטפל לעיקר. הן הופכות להיות השחקן הראשי בקדמת הבמה כשמלת פורצלן מרשרשת.

ח'אנום – קדרות ופיסול

יום שבת / 4.5 / 12:00

נעה אלמגור, רונן ימין, הילה דרור, אמנון עמוס, דורון נעמה גלפר

מן העפר באנו. לפי המיתולוגיה המצרית האל ח'אנום יצר את בני האדם על האובניים מהבוץ של הנילוס. במהלך המיצג, קדריות וקדרים שעבודתם היומיומית היא ליצור גופים שימושיים מחומר, יעבדו בחלל ליצירת גוף חומרי-אנושי נושם.

בבת עיני –  קדרות

יום שבת / 4.5 / 13:00

מיקה אורסתיו

במרכז המיצג נקודת מבט לא שגרתית על התהליך שעובר על היוצרת והחומר יחד, זווית הצילום חושפת רגעים אינטימיים מתוך החומר ומפנים הכלי.

Erosion– מיצג תנועה

יום שבת / 4.5 / 13:30

Jonathan Nosan, USA

שינוי צורה, הפחתה ושחיקה הם תוצר של משחק אינטימי בין גוף פיזי לחומר. האמן משלב יכולות גופניות יוצאות דופן במופע בוטו ובאובייקטים קרמים מעשה ידיו.

back to top