Pottery Slam

Pottery slam | מיצג מתגלגל

אוצרות והפקה: שירה סילברסטון ונטע לבבי

Pottery Slam הוא אירוע בו יגיבו יוצרים למציאות באמצעות חומר ואסטרטגיות שונות של פעולה. במשך שבוע תהפוך גלריה בית בנימיני למעבדת ניסיונות ארעית בחומר, בגוף, בפעולה ובמילים. רגע בזמן שיוקפא בתוך קופסת קרטון שאחר כך תפורק ותמוחזר. פעולה רב תחומית בחלל הגלריה, בה ישתתפו קדרים, מעצבים, אמני מיצג, פסלים, מאיירים, אנשי מחול ותנועה וכותבי שירה וספרות, כדי להגיב על המתרחש בסביבתם, ולהביע כל אחד בשפתו האמנותית ובתיווך חומר את הנושא הבוער בגופו.

נקודת ההתחלה של ה- Pottery Slam בקירות ורצפת גלריה מחופים בקרטון, ערימות חומר קרמי רך, אבניים, מכחולים, כלי עבודה, מסך ומדפי תצוגה. סופו בשכבות של יצירה שהן תוצאה של הפעולות שנעשו באירוע, כאשר כל אחת מהן משאירה את סימניה וחוזר חלילה.

נקודת המפגש בין אמנים מתחומים שונים תיצור שפה אחרת, חדשה וייחודית שתוביל לשיח מסקרן. מדי יום ישתנו פני הגלריה בהתאם לאקט האמנותי של היוצרים בה, שגם יגיבו על אמירותיהם האמנותיות של אלה שפעלו בחלל לפניהם, כחלק מהרחבת השיח החומרי, אמנותי וחברתי.

התהליך כולו יתועד בצילום ווידאו ויוקרן בלופ על גבי מסך בגלריה, כך שבכל נקודת זמן יוכלו המבקרים גם לצפות בתהליכים שקרו במקום לפני שנכנסו לחלל היצירה הארעי.

ה'מיצג המתגלגל' יסתיים ביום חמישי ה-11.5 באירוע Pottery Jam בו ייפגשו קדרים צעירים לג'אם סשן חומרי הומוריסטי על הגלגל, המשלב אלתורים צורניים בחומר במקצבי עבודה ותוכן משתנים. הקהל יוזמן לצפות במיצג ולקחת חלק פעיל בעמדות של פיסול ורישום על גג המבנה במהלך הערב. הגלריה תעמוד על כל שכבות היצירה שבה לשוטטות מבקרים במהלך סוף השבוע (12-13.5).

פירוט המופעים

הר הכישלון – מופע קדרות

יום ה' / 4.5 / 11:00
משתתפים: מלגאי סטודיו ראשון של בית בנימיני – מעין בן יונה, שי ג'רסי ונדב ראוכוורגר
במעגל אינטימי, שלושה אמני קרמיקה צעירים ייצרו על הגלגל כלים שתחילתם בחבילות חומר גולמי וסופם בערימה מתגבהת – הר הכישלון.

מפות של תנועה – מופע מחול ורישום

יום ה' / 4.5 / 20:00
משתתפות: תם לב דקל ואניעם דרעי
מפגש בין תנועה והרושם שהיא מותירה בחלל. יצירה בשתיים, מתוך קשב או מתוך חוסר קשב ואילמות, כשהמבע הגופני והחומרי מנסים לגשר עליו. שאלות על טריטוריה, תיחום ומעבר גבול.

שלושה רבעים – מופע מחול

יום ה' / 4.5 / 20:30
משתתפים: אנסמבל ל'שבט לקום' – אברהם חזין, איריס נייס, נועה דר, איגור חוטינסקי
על 'אי הידיעה' נפגשים 4 פרפורמרים החולקים את הווייתם תוך הבעה בתנועה ומוזיקה לנוכח כל אשר יקרה בדרכם. המופע מציע מעבר מתפיסת העצמי כישות סטטית מקובעת שאינה כפופה לתנועה, המופרדת מקיום משתנה תדיר, אל עבר תפיסת העצמי כתהליך.

שִׁנֵּי בָנִים תִּקְהֶינָה- מיצג גוף וחומר

יום ה' / 4.5 / 21:30
משתתפת: תמר ניסים
בפעולה פרפורמטיבית זו ממשיכה האמנית את עיסוקה בנרטיבים אישיים ולאומיים. במיצג זה באה לידי ביטוי מערכת יחסים שנבנית עם גוש חומר גדול המשנה צורה, תוכן ומשמעות.

קו פעולה – סשן פיסול, קדרות ורישום

יום ו' / 5.5 / 10:00
משתתפים: קבוצת 'אורבן סקטצ'רס', אסתר בק, אלון גיל, אבנר לוינסון, רחלי רוטמן גרג'י ורעות רבוח
חברי הקבוצה אורבן סקטצ'רס יסתובבו באופן חופשי בחלל ויתעדו את ההתרחשות הקרמית בזמן אמת באמצעות רישום על גבי שברי כלי קרמיקה ונייר בסגנונות שונים.

אסתר בק – באמצעות גופה ובעזרת פטישים גדולים וחוטי ברזל תיצור האמנית מיכל פיסולי גדול. הצורה תתהווה באופן דינמי וזורם כמו רצף משיכות מכחול יפניות.
אלון גיל – מופע קדרות של אדמה, מים, אש ויד אנושית במהלכו ייבנה האמן כד מונומנטלי בעבודת גלגל תוך שימוש במבער.
אבנר לוינסון – יפסל תבליט חומר מתוך התבוננות בנעשה בחלל בזמן אמת.
רחלי רוטמן גרג'י – תציף את החלל בצורות שונות של אובייקטים שתיצור על הגלגל על פי מילון צורני פרטי. בסוף המופע תשלב האמנית את הצורות זו בזו ותיצור משפטים חדשים בחלל.
רעות רבוח: תיבחן תנועה התלויה בזמן מוקצב על ידי פיסול אינטואיטיבי של יריעות חומר המתחברות לגוף עבודה אחד.

שורש – סעודה בגלריה

יום ו' / 5.5 / 13:30
משתתפים: קולקטיב אניה- מנבטה לסביבה עירונית, כרמל יערי וסמדר אריאל
יסודות האדם נעוצים עמוק באדמה עוד משחר האנושות. ממנה הוא יונק את צרכיו הבסיסיים ביותר: מזון ומחסה. המיצג יעלה שאלות על שורשים, יסודות, עבודת האדמה, יצירה של האדם במרחב – מעל ומתחת. היוצרות מבקשות להפוך את התהיות שברוח לחוויה שבחומר, ולקחת חלק ביצירה של רובד מודעות נוסף בעצם הזמנת הצופים להשתתף במיצג בו יפעילו את כל חושיהם.

הקומונה – קריאה ורישום בחומר

יום שבת / 6.5 / 11:00
משתתפות: מיכל פיטובסקי, ענת בראל
שיתוף פעולה בין הסופרת פיטובסקי העוסקת בספרה החדש בייאוש מן המצב הפוליטי הקיים ובהצעת רעיון מהפכני להצלת השמאל מכיליון דמוגרפי, לבין האמנית בראל הרושמת באמצעות קו חומר דק רגעים מההיסטוריה המשפחתית שלה – חלוצות ציוניות שבאו להגשים את חלומן הסוציאליסטי בהקמת קיבוץ בפלשתינה.

הכיתה – כיתת לימוד על כיתה

יום שבת / 6.5 / 12:00
משתתפים: 'הכיתה' – קבוצת מחקר שבה שותפים המעצבים-מורים בן אושר, גלינה ארבלי, מיכה יחיאלי, אביחי מזרחי, ניל ננר, טל פרנקל אלרואי וטל צור
משתתפי המופע יפרקו את המושג 'כיתה' וינסו להבין אותו. מרגע כניסתם אל מרחב הכיתה יתקיימו דיון ופעולות אחרות בתוך המרחב שישאלו על הכיתה. מה זו כיתה? מה יש בה? איך אני פועל בה? מה זה מורה? מה קורה אם אין מורה? מה בפנים ומה בחוץ ומה ההבדל ביניהם למעט ההגדרה שניתנה? הקהל יוזמן לצפות בדינמיקה שמתרחשת בתוך המרחב, ולתהות ביחד עם חברי הקבוצה על הכיתות בחייו.

קונפטי פואטי – פואטיקה וחומר

יום שבת / 6.5 / 13:30
משתתפת: נעם פרתום
המופע יעסוק בזיקות המגוונות בין שירה לחומר. מחד, שירים שמופיעים בהם דימויים לחומרים שמחיים את הטקסט, מאידך, המילים כחומר גלם יצירתי בפני עצמו. השוואת העיסוק הטקסטואלי לפיסול, לעבודה עם חומר תוך העלאת השאלה הפילוסופית-עקרונית: בכמה חומר לשוני יש להשתמש כדי להצליח לומר דבר מה מהותי שמנסים להגיד?

מילה על חומר – ספוקן וורד

יום שבת / 6.5 / 14:00
משתתפים: טמיר אהרוני ואלעד מדן
על במה עשויה חומר קרמי יעלו המשתתפים לדבר על חומר, חומרנות, יצרנות ויצירתיות.

צבעים – הקראת שירה וחומר

יום שבת / 6.5 / 14:30
משתתפות: לירון אוחיון ושרה קמניקר
מפגש בין מילים לחומר. ניסיון לבחון את החוויות האנושיות של המשתתפות כנשים דרך משחק במרקמים, צבעים, תחושות וצלילים. במהלך המופע יבחנו המילים צהוב. אדום. לבן. והקונוטציות שהן מעלות מעולם הגוף דרך פיסול והקראת שירה.

מות האביב – מיצג

יום א' / 7.5 / 16:00-19:00
משתתפים: גידי גלעם ואורן פישר
מבשרים על מות האביב בפרפורמנס וחומר המתערבבים יחד ליצירת פסל מונומנטלי ופריחה עשויה פלסטיק. הקהל מוזמן לצפות בהתהוות היצירה בגלריה.

פלסטר – Plaster – ניסויים בגבס

יום ב' / 8.5 / 16:00-19:00
משתתפים: קבוצת 'מרפסת' – דימה גורביץ', נועה צ'רניכובסקי, גריגורי זילבר, פאדי אבו רקייה
חברי הקבוצה, מעצבים קרמיים, ייקחו את חומרי העבודה היומיומיים שלהם – גבס וחומר יציקה ויערכו איתם ניסויי צבע וצורה לא קונבנציונליים שתוצאותיהם שובות לב ומפתיעות.

Off balance – אקרובאלנס ואלמנטים קרמים

יום ג' / 9.5 / 18:00-19:00
משתתפים: דרור קשר והקבוצה
מופע חוויתי של תרגילי אקרובלנס על מצע של חומר קרמי, עם ניסיונות איזון מאתגרים ומפתיעים בין גוף לחומר.

עושה שמות – מופע חומר ונצנוצים

יום ד' / 10.5 / 16:00-19:00
משתתפת: אנה כרמי
האמנית תתייחס לעבודות הקיימות בחלל ביצירת קו חומר ארוך ומקשר שכולו ניצוצות מוטבעים. במהלך שהותה בחלל תזרע גם נקודות צבע שיאירו את השכבות אליהן התחברה.

Pottery Jam – מופע אלתור על גלגל

יום ה' / 11.5 / 20:30-22:00
משתתפים: רעות אהרונוביץ', שי ג'רסי, ענת סבר, איילה צור, שני אופיר, יעל לבנה, ענבר פרים, נטע לבבי, דיקלה מוסקוביץ', מעין בן יונה, גור ענבר, אופיר נאור, גבי פרז, רעות רבוח, אחיה כנה, עמרי ניסים, מרטין קראוס, נועה צ'רניכובסקי, רונן ימין, שלי שביט, נדב ראוכוורגר
20 קדרים צעירים במפגש של ג'אם סשן חומרי הומוריסטי על הגלגל, המשלב אלתורים צורניים בחומר במקצבי עבודה ותוכן משתנים. הקהל יוזמן לצפות במיצג ולקחת חלק פעיל בעמדות של פיסול ורישום על גג המבנה במהלך הערב.

back to top