קול קורא: קירות קרמיים בישראל

אנו קוראים לכם להיות שגרירים של קירות קרמיים בישראל

בקשה לקבלת מידע לצורך תיעוד, מחקר ותערוכה בנושא- שיתוף פעולה בין בית בנימיני – המרכז לקרמיקה עכשווית ותכנית הלימודים לאוצרות בשנקר

בישראל קירות קרמיים רבים המחכים לחשיפה וגילוי

קירות קרמיים משלימים את המעשה האדריכלי משחר התרבות ועד היום: הם מספרים סיפור, מקשטים, מעבירים מידע ומוסיפים נופך לחוויה במרחב האדריכלי בחומר ובצבע – הן בספירה הציבורית והן בזו הפרטית. באזורנו – מסוף המאה ה 16- תחת השלטון העות'מאני, דרך המנדט הבריטי מראשית המאה ה 20 – ועד ימינו קירות קרמיים השתלבו במרחב הציבורי והיוו חלק מהותי מיצירת זהות תרבותית ולאומית. הקירות הקרמיים נמצאים במרחבים כמו כניסות למבני ציבור, חזיתות, אולמות כניסה של בתי חולים, בנקים, בניינים בעלי ייחוד עיצובי, בתי ספר, כנסת ישראל, מוזיאונים וכדומה – כמו גם בחללים פרטיים.

מחקר זה הוא פרי: המחקר של קירות הקרמיים בישראל הוא חלוצי, והוא יספר סיפור על גוף ידע לא מוכר ובכך יתרום רבות להעשרת המידע על אחד התחומים המעניינים והעלומים של אמנות ועיצוב קרמיקה בישראל. זהו מסע מרתק לתוך אחד החלקים החסרים בפאזל של ההיסטוריה של הקרמיקה הישראלית אשר למעשה נכתבת בימים אלו.

במסגרת המחקר אנו אוספות מידע לצורך בניית מסד נתונים עבור חוקרים ושוחרים, אשר בנוסף – יעודד יצירה קרמית במרחב הציבורי העכשווי. ממצאי המחקר יוצגו בתערוכה מקיפה בגלריה בית בנימיני במהלך 2022, כמו כן החומר יתועד הן בארכיון בית בנימיני והן במסגרת סקר אמנות הקיר של יד בן צבי.

כחלק ממחקר מקיף בנושא – ומתוך רצון לעורר את המודעות לקיומם של קירות קרמיים רבים בישראל, אנו פונות אליכם/ן בבקשה להפוך לשגרירים שלנו באיתור קירות קרמיים ברחבי ישראל:  אנא שלחו לנו באמצעות הטופס שבתחתית העמוד כל מידע שיש בידכם/ן על קירות קרמיים הנמצאים בסביבת מגורכם/ן או כאלו שפגשתם/ן במקרה במהלך הדרך.

בברכה,

שלומית באומן –  אוצרת ראשית, בית בנימיני – מרכז לקרמיקה עכשווית                          

אדר' זהר זכאי,  מיכל צוקרמן – עמיתות מחקר

 

  נשמח מאוד לקבל מכם כמה שיותר מידע על קיר קרמי ברחבי ישראל המעורר את תשומת לבכם/ן (גם מידע חלקי יתקבל בברכה):

  פרטי קשר של השגריר/ה

  פרטים מלאים של היוצר / היצירה (עד כמה שניתן)

  צילום הקיר (עד 3 צילומים בפורמט JPEG / PNG, כובד מקסימלי: 1 MB):

  תמונה 1

  תמונה 2

  תמונה 3

  back to top