שרון בריל - פריט מתוך האוסף של אודי יצחייק
שרון בריל – פריט מתוך האוסף של אודי יצחייק

בעקבות שתי התערוכות המציגות בימים אלה בגלריה בית בנימיני, "כוח משיכה" ו – Look Alike, התעסקנו הרבה החודש בנושא האספנות. בסיור המרתק שנערך בגלריה בחודש שעבר הכרנו את מיקה אדלר ואת אסתר בק, אשר חלקים מהאוספים המרשימים שלהם מוצגים בתערוכות. שמענו על ההערכה הגדולה שלהם לחפצי האמנות הקרמים על תחושת השליחות לשמר ועל כוח המשיכה המופעל עליהם לנוכח האסתטיקה הייחודית או הסיפור שעומד מאחורי העבודה.

היום, לאור סקרנותינו הגוברת לאותם אנשים שמתגלים כמשמרי התרבות החומרית בארץ ובעולם, ישבנו לשיחת היכרות עם האספן אודי יצחייק – פסיכולוג אירגוני, פסיכותרפיסט אינטגרטיבי, בעל הערכה גדולה לעבודות אמנות בכלל וקרמיקה בפרט.

"תמיד אהבתי אמנות ואסתטיקה", מספר אודי. "המרחב האסתטי היה חשוב לי מאז שאני זוכר את עצמי". החושים שלי מחודדים ויש לי רגישות גבוהה לסביבה שלי, זה מתבטא ברגישות לאנשים, תחושות ורגשות, וזה מתבטא ברגישות לצבעים צורות וטקסטורות. תשומת לב לפרטים. מושכים אותי צבעים שונים וצורות אורגניות, וגם חפצים 'קרים' יותר וצורות גאומטריות מדוייקות".

בתור בן להורים אגרנים כפייתיים, גדלתי בבית עם עומס של חפצים, ייתכן שמשהו מזה נשאר בי ומסביר את האהבה שלי לאיסוף ושימור פריטים בעלי ערך בעיני.

האספנות, מספר אודי, התפתחה בעקבות נסיעותיו במסגרת עבודתו למקומות שונים בעולם. באותן "נסיעות עסקים" התחיל ללכת לגלריות ומוזיאונים בהם נתקל ביצירות אמנות שהקסימו אותו, וככל שמצבי הכלכלי איפשר לו, יכול היה להגשים את החלום ולרכוש לעצמו עוד ועוד עבודות, ולהקיף את עצמו בסביבה ביתית אמנותית. אחת האמניות שהתאהב בה במיוחד היא אמנית יפנית בשם Tomomi Tanaka, אשר נסע במיוחד לפריז על מנת לרכוש מעבודותיה שהוצגו בגלריה שם, וכיום יש בביתו מספר עבודות קרמיות שלה.

בבית מתחילה מלאכת האוצרות של העבודות הנרכשות בחללים השונים. לעיתים תירכש עבודה שנועדה מראש לפינה מסויימת בבית, ולעיתים הבית יתאים את עצמו לעבודה הנחשקת. אודי אוהב לחבר בין ניגודים, עבודות אורגניות לפעמים מתחברות לעבודות גיאומטריות שחיות איתן בהרמוניה. אנשים מגיעים לביתו והעבודות מפעילות אותם כמו בגלריה. לעיתים קרובות נוצר שיח גלריה של ממש עם האורחים שמפיח בעבודות רוח חיים ומאפשר להן להמשיך להשפיע ולדבר עם הסביבה.

מרסל קליין פריט מתוך האוסף צילום - דייויד גארב
מרסל קליין פריט מתוך האוסף צילום – דייויד גארב

אודי מקפיד להכיר באופן אישי את האמנים שעומדים מאחורי העבודות שהוא רוכש. הקשר עם האמנים הוא בעל ערך בשבילו לא פחות מהעבודה עצמה. "הדבר שהכי מרגש אותי זה להיות בסטודיו של האמן שיצר את העבודה, לראות את מקורות ההשראה שלו, להיחשף לתהליך העבודה ולסקיצות השונות שהובילו לעבודה המוגמרת שאני רואה בגלריה. אני אוהב את האווירה בסטודיו, אולי בגלל שתמיד רציתי ליצור בעצמי. ודרך ההיכרות עם האמן אני רואה הרבה דברים, אני רואה את החיבור הנרקסיסטי למה שאתה יוצר, אני רואה את הקושי שיש לעיתים להיפרד מעבודה, וזה מעניין להכיר את האמנים דרך התחושות הללו. כמה מהאמנים שהכרתי דרך האספנות נהיו לימים חברים טובים".

"את יודעת, עבודות האמנות נותנות לי הזנה רוחנית ומעוררות בי השראה, ואני מרגיש בר מזל שיש לי את המשאבים להתעסק עם זה בכלל, במקום גבוה בפירמידה של מאסלו. יופי הוא כל דבר שאנחנו מביטים בו באהבה, וכשאני פנוי לראות יופי אני יודע שנפלה בחלקי הזכות, להרחיב את הדעת ואת החושים ולעסוק באהבה".

Twist 2 שרון בריל - פריט מתוך האוסף
Twist 2 שרון בריל – פריט מתוך האוסף