מהו קראפט עכשווי? מה המשמעות החברתית והתרבותית של עשיית קראפט בעולם פוסט מודרני? מה מניע את היוצרים לעסוק בתחום וכיצד המהפכה הדיגיטאלית באה לידי ביטוי בחפצים וביחסי יוצר-צרכן?

בית בנימיני – המרכז לקרמיקה עכשווית, עמותת אמנים יוצרים בישראל – תחום אמנויות ואגודת אמני קרמיקה בישראל מזמינים את הקהל הרחב ליום עיון בנושא קראפט עכשווי.

יום העיון יתקיים בבית בנימיני ביום שני, 27 במאי, החל מהשעה 14:00.


צילום: אסי חיים מתוך בלוג "המורדים"

תחום הקראפט עבר כמה וכמה תמורות במאות האחרונות מאז המהפכה התעשייתית ואחריה המהפכה הדיגיטאלית ולמעשה ממציא ומגדיר את עצמו מחדש בכל תקופה. כיום, במאה ה-21 איננו זקוקים לחפצים עשויים עבודת יד על-מנת לשרוד. המוטיבציה הכלכלית שהניעה בעבר משפחות וקהילות מסורתיות לעסוק בקראפט ולהעביר את חכמת הידיים והבנת החומר העמוקה בתהליך חניכה ארוך לדורות הבאים, כמעט ואינה רלבנטית, בייחוד בעולם המערבי.

תכנים חדשים ממלאים את שדה הקראפט בגלגולו הנוכחי. בעידן הגלובליזציה, בעולם שמשאביו הולכים ומתכלים, נושאים חברתיים, ביקורתיים וכאלה המתייחסים לסביבה הם רק חלק מהסוגיות המעסיקות אנשי קראפט ומעצבים בתהליך עבודתם. תהליך העבודה מלווה בחיפוש מתמיד אחר תובנות חדשות ליצירת חפצים בעלי ערך ואמירה אישית ותרבותית. ישנם יוצרים בתחום הקראפט המשלבים חומרים וטכנולוגיות דיגיטאליות בתהליך עבודתם וישנם כאלה המוצאים את המשמעות המרכזית בעבודתם דווקא בשימור טכניקות מסורתיות ובנאמנות לחומר אחד לצד פיתוח שפה צורנית וטביעת אצבע אינדיבידואלית.

כך או אחרת, פעולת הקראפט היא אנושית ועצם הבחירה בה, כמו גם תוצריה – החפצים שנוצרים בסופו של תהליך, משקפים מחשבה, חקירה וערכים תרבותיים וחברתיים המשליכים על התקופה בה אנו חיים.

תוכנית יום העיון

14:00 – התכנסות

14:30- 15:10 הרצאת פתיחה: קראפט עכשווי – סוגיות נבחרות:  דר' ראובן זהבי

16:50-15:20: סוגיות בקראפט עכשווי

  • קראפט כמנוף לשינוי חברתי – ארז מולאי
  • בין קראפט מסורתי לעיצוב עכשווי – שילוב חומרים וטכניקות מסורתיות בעיצוב עכשווי – עדיטל אלה
  • קראפט בעולם מקוון: האמן כמותג עסקי  – מיה לנדאו

16:50: הפסקה

17:20- 18:50: שימור גופי ידע

  • שימור מלאכות מסורתיות –  יונית קריסטל
  • המורדים – מסע לתיעוד העסקים שבשולי השיטה הקפיטליסטית– אסי חיים
  • "How To" –- ליאורה רוזין

19:50-19:00: האמן אל אנאטסוי – קטעי ארכיון

הרשמה מראש בטלפון 03-5182257 או בדואר האלקטרוני benyaminiccc@gmail.com

דמי כניסה: לקהל הרחב – 70 ש"ח, לחברי עמותת אמנים יוצרים בישראל, תלמידים בבית בנימיני ולסטודנטים: 60 ש"ח.


טרה / עדיטל אלה

נושאי ההרצאות והמשתתפים:

קראפט עכשווי – סוגיות נבחרות
סביב סוגיות עכשוויות (מעשור אחרון) ותוך  סקירה רוחבית מהירה של יצירות נבחרות מרחבי העולם אבקש לבחון את מעמד הקראפט  ביחס לתחומי העיצוב התעשייתי והאמנות, את סימני השאלה העולים עם  שילוב הכלים הדיגיטאליים – נאו-קראפט, את הפיכתו לערוץ מחאה  -קראפטיביזם ,את המקום שהוא תופס בפרקטיקה של מעצבים היום ובמחקר האקדמי.
דר' ראובן זהבי – אמן ומרצה בכיר בבצלאל במחלקה לצורפות ואופנה ובמחלקה להיסטוריה ותיאוריה. מנחה מזה 7 שנים סמינריון בנושא קראפט עכשווי. לשעבר ראש המחלקה לצורפות בבצלאל.

קראפט כמנוף לשינוי חברתי
מהי אחריות סביבתית ברת קיימא? כיצד אנו כפרטים יכולים לחולל שינוי המסייע לאחר לשפר את איכות חייו, את התפיסה שלו את עצמו ואת מקומו בתוך הקהילה בה הוא חי? ההרצאה תציג הסתכלות על עיצוב וקראפט ככלים המובילים לשינוי ולדרך של יצירת יזמיות חברתיות מיטיבות בחיי אוכלוסיות ומסגרות תומכות שונות, ותציג כיצד תהליכים אלו מסייעים להן להשתלב במעגל החיים בקהילה. דרך הצגה של מספר פרויקטים שבוצעו בשנים האחרונות ובחינה של תוצאות תהליכי העבודה, תוצג תפיסת חיים חדשה, תוך שימת דגש על השימוש בקראפט ככלי המוביל תהליך זה ומבצע שינוי כולל המתמשך לאורך זמן.
ארז מולאי –  בעל סטודיו לעיצוב חברתי וממובילי תחום העיצוב החברתי בארץ, המפתח בשנים האחרונות מיזמים חברתיים עבור אוכלוסיות קצה במגוון תחומים.

בין קראפט מסורתי לעיצוב עכשווישילוב חומרים וטכניקות מסורתיות בעיצוב עכשווי
ההרצאה תאפשר הצצה לפועלם של מעצבים שונים מרחבי העולם הבוחרים להישען על מסורת ענפה ועשירה ולפתח עבורה אופק חדש המותאם לדפוסי הייצור והצריכה של היום וליצור דרכם מחשבות ואפשרויות חדשות לדפוסי הייצור של מחר. במסגרת ההרצאה תשתף המרצה גם מפועלה וניסיונה בתחום זה.
עדיטל אלה – מעצבת המתמחה בתחום של עיצוב לקיימות, בעלת הסטודיו 'עיצוב חושב סביבה', מרצה במכון טכנולוגי חולון.

קראפט בעולם מקוון: האמן כמותג עסקי
בשנים האחרון נשבר מחסום השיווק ואמנים רבים בחרו לאמץ מודל עסקי חדש. לבסס מותג עצמאי שיוצר, משווק ומוכר ישירות לקהל. מודל זה מאפשר לאמן להתפרנס מיצירתו, לבוא במגע ישיר עם הקהל אך גם מחייב אותו להתמודד עם תמורות ביצירתו. בהרצאה אציג מודלים מקובלים היום, אדבר על הכלים לביסוס והפעלת מותג עצמאי ועל הקשיים והאילוצים של היצירה כתוצאה מכך.
מיה לנדאו – מלווה ויועצת לעסקים בתחום העיצוב והיצירה.

שימור מלאכות מסורתיות
הצצה אל מאחורי הקלעים של מלאכת השימור המעשית, האנשים, המקומות והסיפורים המיוחדים שלהם. החיפוש אחר אותם אנשים  אשר עדיין זוכרים את המלאכות, כיצד הגעתי אליהם\ן, מה למדתי, ואיך אני מנסה לשמר את הידע הזה. ההרצאה מפגישה תרבויות שונות שחיו בארץ דורות רבים עם תרבויות שהגיעו לכאן מהפזורה היהודית.
יונית קריסטל – חוקרת ומשמרת מלאכות מסורתיות.

המורדים – מסע לתיעוד העסקים שבשולי השיטה הקפיטליסטית
כחלק מפרויקט צילום יצא אסי חיים לחפש בתי עסק שפרשו מהמרוץ אחר הטרנדי, המעוצב והחדשני. במסעו הוא גילה שקיימים עדיין לא מעט חנויות ועסקים בני 40, 50, 60 שנים ויותר שמתקיימים בצניעות ובמרכזם ניצב בדרך כלל אדם שהחליט שלא להיכנע לאידיאל היופי המושלם ולתת כבוד לסביבה שליוותה אותו לאורך השנים. בבתי העסק הנדירים האלו לא עסוקים במרדף אחר הטרנד האחרון וצלקות הזמן, הצבע שדהה, החלודה והריהוט שנסדק לאורך השנים יחד עם שאר סימני השחיקה – הם עדות לחיים שלמים. חפצים שהזדקנו בכבוד עם בעליהם ולא הוחלפו עם הסדק הראשון. אסי חיים קורא להם "המורדים" והמאבק שלהם יכול לשמש השראה לכולנו.
אסי חיים –  עיתונאי וצלם – עורך מוסף הצרכנות ב"ישראל היום". הוציא לאחרונה את רב המכר "חדרוכל" המתעד את המנות המיתולוגיות בקיבוצים ואת הסיפורים שמאחוריהם ומפעיל את הבלוג "המורדים" בו הוא מתעד עסקים בני עשרות שנים שמתעקשים לשרוד.

"How To"
באתר שיתוף הסרטונים יו-טיוב התהווה עם השנים מאגר עצום של סרטוני הדרכה מז'אנר סרטוני ה-"how to make", ובו מסבירים אנשים מכל רחבי העולם כיצד לבצע מיני מלאכות – פשוטות כמורכבות – בסגנון ויזואלי ובשפה הייחודית להם. בעוד שבעבר, מלאכות וידע היו עוברים מאב לבן, מאיש המקצוע לשולייתו, לאחרונה החלו לחלחל דרכי למידה חדשות שמפרות את כל הכללים שהיו עד כה. גם אנו כמעצבים, הרחבנו את גבולות המחקר והיצירה שלנו בהתאם למקורות המידע המקוון. בשנים האחרונות, תהליכי העבודה של מעצבים צעירים נשענים הן על שיטות לימוד מסורתיות והן על ידע ההולך ומצטבר במאגרים אוניברסאליים הזמינים ברשת. הפרויקט "How To" הוא ניסיון ליצור נקודת מבט חדשה על הידע האנושי ועל תהליכי למידה ויצירה עכשוויים, ולנסח מחדש את יחסי המעצב/משתמש הן בחלל הממשי והן בחלל המקוון. תערוכה תחת שם זה נאצרה והופקה על ידי ניצן דבי ועל ידי, ליאורה רוזין, והוצגה במסגרת שבוע העיצוב בבייג'ין.
ליאורה רוזין – מעצבת, אוצרת ושותפה בסטודיו ב' יחד עם המעצבת ניצן דבי. בוגרת תואר ראשון ללימודי עיצוב באיינדהובן דזיין ובעלת תואר שני בהתמחות אודות עיצוב בבצלאל.