אמנות קרמיקה נשענת על מסורות קדרות ארוכות שנים שמקורן באזורים שונים ברחבי תבל, ואשר בהן פותחו בחלוף השנים טכניקות וחומרים גלם ייחודים. כל קורס קדרות נשען על מסורות שונות אשר לעיתים קרובות משולבות לשם יצירת פיסול קרמי בעל אופי ייחודי לאמן היוצר. אחת המסורות המעניינות והמשפיעות ביותר על עולם הקדרות לאורך ההיסטוריה היא הקדרות הקוריאנית. מדובר בענף קדרות בעל מאפיינים וייחוד משלו, אשר אומץ עלי ידי התרבות היפנית וממנה עבר לעולם המערבי, וגם כיום ממשיך להשפיע ולעצב את תחום הקרמיקה המודרנית. לכן, תערוכות קרמיקה רבות בארץ ובעולם מציגות עבודות המושפעות מהיבטים של אמנות קרמיקה קוריאנית.

טכניקת הראקו ומאפייניה

מקורה של טכניקת השריפה ראקו, שהתבססה ביפן החל מהמאה השש עשרה, היא בשיטה קוריאנית אשר ייצרה כלים קרמיים המאופיינים במראה צנוע, טבעי, ארצי, פשוט ואורגני. תצורות אלו התאימו לתפיסת אסתטיקת הזן שהחלה להתבסס באותה תקופה ביפן. הכלים הכילו כמות גבוהה יחסית של חול ונשרפו בחום נמוך שיצר בגופן נקבוביות. צבעם הינו לרוב שחור, אדום או לבן, ועקב יצירתם באופן ידני וללא אובניים הם מאופיינים במראה בלתי מהוקצע, עם שפה א-סימטרית ולא אחידה. הכלים נעימים למגע, שומרים על חום הנוזלים למשך זמן רב וגם עבים במיוחד, מה שמאפשר להחזיק בתוכם בנוחות תה ונוזלים רותחים. בסביבות מחצית המאה העשרים הגיעה טכניקת הראקו לעולם המערבי, וידועה במיוחד השפעתו של הקדר האמריקאי פול סולדנר, אשר כלל את השיטה בהוסיפו לה קירור בתוך תא עישון, גורם הוביל ליצירת גוונים וזיגוג ספונטני וייחודי.

טכניקת "תנור מטפס" ומאפייניה

טכניקת השריפה בעזרת תנור מטפס קיימת במזרח הרחוק ובקוריאה כבר למעלה משלושת אלפים שנה, כאשר בעבר נבנו התנורים בתוך תעלות על גדות נהרות. התנור עצמו הינו גדול ממדים ומורכב משרשרת תאים המחוברים אחד לשני. האש עוברת בדרך מפותלת וארוכה בין התאים ובין הכלים הנשרפים בתוכם, עד ליציאתה מהארובה שבתא העליון. תא הבעירה נבנה לצד התנור ואילו הארובה מצידו השני ובסמוך לרצפה, כך שנוצר חום גבוה עם חיסכון בחומרי הבעירה. האפר הנוצר בזמן הבעירה מתמקם באופן אקראי על הכלים הנשרפים, וכך מתקבל זיגוג מקורי, מקרי ומעניין המעטר את הכלים. בטכניקה זו נעשה שימוש עד היום, אך היא דורשת ידע רב ועבודה בתנאי שטח פתוחים. המעוניינים יוכלו למצוא סדנת קדרות המתמחה בשיטה זו בעיקר מחוץ לערים.

למידע נוסף על קורס קדרות בבית בנימיני