החודש זכינו להזמין לארץ תשעה אמני קרמיקה מוכשרים ומסקרנים מרחבי העולם, במסגרת פרוייקט חלוצי של בית בנימיני הכולל תוכנית רזידנסי, תערוכה ויום עיון, בשיתוף האקדמיות לקרמיקה ברחבי הארץ.

לסטודיו בבית בנימיני נכנסה למשך חודש ימים אמנית צעירה ומוכשרת בשם דניאלה פיבסביק טנר.
אמנית רב תחומית וקרמיקאית, ילידת סרביה שחיה ויוצרת כיום בגרמניה.

Danijela Pivasevich Tenner | מיצג - דניאלה פיבסביק-טנר
Danijela Pivasevich Tenner | מיצג – דניאלה פיבסביק-טנר

דניאלה למדה קרמיקה כתואר ראשון בסרביה – ארץ מולדתה, ולאחר מכן עברה לגרמניה לעשות את המאסטר שלה באקדמיה יוקרתית לאמנות במזרח ברלין. בתור סטודנטית בתואר השני זכתה דניאלה במלגת לימודים אטרקטיבית, ובה קיבלה למשך שלוש שנים חלל גדול ויפה  Neumunster שליד העיר המבורג, המכיל בתוכו סטודיו גדול, חלל גלריה ודירת מגורים. דניאלה הבינה מהר מאוד שהמקום המקסים הזה לא מוכר כלל לאנשים מתחום הקרמיקה והאמנות החזותית בברלין, והיא החלה לארגן שם סימפוזיונים שונים כדי לוודא שאנשים נחשפים ומכירים את המקום. לקראת סוף שנת המילגה שלה היא כתבה חזון חדש לפרוייקט המילגה שקיבלה וייעוד משלה לחלל המיוחד הזה. המנהלים התלהבו מהרעיון ומינו אותה למנהלת בשנת  2013. כיום היא מרכזת שם תכניות רזידנסי לסטודנטים מקומיים ובינלאומיים, יוצרת שם בעצמה ומשתתפת בתערוכות קבוצתיות ובתכניות רזידנסי ברחבי העולם.

Danijela Pivasevich Tenner  | דניאלה פיבסביק-טנר
Danijela Pivasevich Tenner | דניאלה פיבסביק-טנר

פרוייקט "פוסטקולוניאליזם?" עניין את דניאלה באופן ספציפי מתוך מקום אישי. בתור מהגרת שעברה מסרביה לגרמניה, סיפרה שבשנים הראשונות שלה היא נתקלה בהרבה שיפוטיות ודעות נחרצות שהיו לגרמנים שפגשה, עליה בתור סרבית. מכיוון שהיו באותה תקופה מלחמות בבלקן, היא מספרת שלכל אחד היה חשוב להשמיע בפניה את הדעה שלו על העם שלה, ועל מה שהם צריכים לעשות. על כן עניין אותה בהקשר הישראלי, באיזה נרטיב בוחרת התקשורת ואיזו תמונת מציאות היא מעצבת לשאר העולם, בהשוואה למה שקורה בישראל במציאות, ומה יש לשני הצדדים להגיד על המצב.

Danijela Pivasevich Tenner | דניאלה פיבסביק-טנר
Danijela Pivasevich Tenner | דניאלה פיבסביק-טנר

עבודותיה של דניאלה מכוונות לייצר רגש מיידי ובלתי אמצעי של הצופה עם מה שהוא רואה. "בעבודותי אני דנה בערכים השונים שאנחנו נותנים כחברה לחפצים וחומרים כמו קרמיקה למשל (שיש לה היסטוריה תרבותית ארוכה ועשירה במיוחד). אני מציגה ומתייחסת לאובייקטים שסובבים אותנו. אובייקטים בהם אנחנו משתמשים (או לא משתמשים), אובייקטים שיש להם ערך רגשי עבורנו, כמו כיסא, שולחן, קומקום. כל האובייקטים האלה היו שייכים למישהו שאני מכירה ונושאים איתם סיפור מיוחד עבורי ועבור המתבוננים בהם. בהקשר הראשוני הזה שנוצר בין המתבונן לאובייקט על כל משמעויותיו אני משתמשת בעבודותיי.

בתערוכה שתעמוד בסופו של פרוייקט 'פוסטקולוניאליזם?' תציג דניאלה אינסטליישן שאת תהליך ההצבה שלו היא תעשה בשיתוף הסטודנטים שלנו. דניאלה מזמינה את הסטודנטים והסטודנטיות לקחת חלק בדיון וקבלת החלטות בנוגע להצבת עבודת אמנות בחלל, תוך דיון משותף על נושא העבודה שהוא גבול/גבולות ודיון על אופן ההצבה הראוי בחלל הניתן לה על הגג של בית בנימיני.

Danijela Pivasevich Tenner | דניאלה פיבסביק-טנר
Danijela Pivasevich Tenner | דניאלה פיבסביק-טנר