'פסטה מצרית' / נטע לבבי

פסטה מצרית הינה גוף חומר קרמי אשר הומצא על ידי המצרים לפני 7000 שנה,  מיועד לטמפ' נמוכה ובשונה משאר גופי החומר – מזגג את עצמו. חומר העתיק זה ידוע בשל צבעיו החזקים, במיוחד גווני הטורקיז שלו. ניתן ליצור איתו  אובייקטים בפיסול ידני או בתבניות לחיצה והוא מצריך רק שריפה אחת.

 בניגוד לחימר, אשר זקוק לציפוי חיצוני של גלזורה בשביל להיות צבוע סגור וזכוכיתי, כאן שכבת הזיגוג נוצרת מתוך המוצר עצמו בתהליך הייבוש של החומר לאחר הכנתו. הפסטה המצרית מכילה מלחים שמתמוססים במים ונמצאים בתוך החומר, מלחים אלה משמשים כחומרים מתיכים שמעודדים התכה של הסיליקה (תחמוצת יוצרת זכוכית שנמצאת בחומר) ויוצרים את הזיגוג.

את גוף החומר של הפסטה מצרית מכינים עם מעט חרסית. מערבבים מלחים מסיסים במים ומניחים אותו להתייבש. המלחים נודדים לפני השטח של החומר יחד עם המים בתהליך הייבוש דרך האיזורים בחומר שבהם החלקיקים מרווחים ומאפשרים נדידה של מים. תהליך הייבוש מצריך תנאים מיוחדים, שהמים עם המלחים לא יעברו ויספגו במצע עליו הוא מונח.

הפסטה המצרית כאמור דורשת רק שריפה אחת משום שאין צורך לזגג. היא נשרפת לטמפרטורה נמוכה, סביבות 900 מעלות, והצבעים המתקבלים בטמפ' שריפה זו הם חזקים ודומיננטיים. נהוג לייצר איתה תכשיטים, חרוזים, פסלונים קטנים, כפתורים ואלמנטים דקורטיביים שונים כעיבוד לעבודות קרמיות. בשל אופייה המזדגג משתמשים בה לעיתים בצורה אמנותית כמחבר (דבק) המקשר בין פיסות קרמיות מזוגגות בשריפה שלישית. האמנית עירית אבא ידועה לדוגמא ידועה בשימוש שלה בפסטה מצרית באופן דקורטיבי בעבודותיה הקרמיות.

 Irit Abba | פסטה מצרית - עירית אבא
Irit Abba | פסטה מצרית – עירית אבא

השנה תיפתח בבית הספר סדנה להכנת 'פסטה מצרית' ועבודה עם החומר בהנחיית אמן הקרמיקה מארק יודל.

יודל יוצר עבודות פיסוליות היברידיות צבעוניות ועשירות במידע חזותי.  "אני נותן הרבה משקל לעבר ביצירה שלי, ומסתובב הרבה במוזיאונים לארכיאולוגיה כדי לקבל השראה. פיסות קרמיקה וקדרות אכיאולוגיות מעוררות בי יראת כבוד, אני מתבונן בכדים וחושב על אותו קדר מיומן שבידיו צבור ניסיון של שנים, ובאופן מסויים אני הממשיך שלו בתהליך הזה. ובמובן אחר אני מייצר אובייקטים בעלי אלמנטים תרבותיים חדשים בשביל אותם ארכיאולוגים עתידיים שיתבוננו בעבודות ויהרהרו על משמעותן התרבותית".

Mark Yudell | מרק יודל - פסטה מצרית
Mark Yudell | מרק יודל – פסטה מצרית