בני האדם פיסלו את עצמם משחר ההיסטוריה. מטרת הפיסול הייתה לצרכים טקסיים, סיפוק צרכי האלים, או אליטות שונות. פיסול הגוף הפך בתקופה המודרנית לכלי ביטוי לרגשות, מחשבות, טענות והערות. אמצעי לתקשר מחשבות ותפיסות על עצמנו ומצבנו הנוכחי. למסורת הארוכה של ייצוג גוף האדם בצורה ריאליסטית נוספו מסורות של הפשטה, פירוק, המשגה. נחלש גם הצורך לפסל את כל הדמות, או מאפיינים אישיים ספציפיים לטובת דמות אנושית כללית.

הפלסטיות של החומר הופכת אותו לנפלא ביותר עבור לימודי פיסול. הוא נעים למגע, "סלחן" – קל לתקן טעויות, חקיין של טקסטורות, זול יחסית. זאת הסיבה שאמני המאה הקודמת הרבו ליצור בו פסלים ולצקת אותם בברונזה כאשר את הפסל המקורי מחומר השליכו לפח. באולמות התצוגה החומר הקרמי לא מצא לו מקום. היו את השיש והברונזה, מתחתם עץ, מאוחר יותר בא הברזל, אח"כ לטקס, בדים תעשייתיים, בטון, עיסת נייר… ועדיין לקרמיקה לא נמצא מקום, דווקא בגלל שהיא הייתה איתנו תמיד.

הקטגוריה פיסול קרמי מהווה קטגוריה היברידית אשר במובנים מסוימים זרה ואף מנוגדת הן לתחום הקראפט והן לתחום האמנות העכשווית. מנקודת המבט של חפצי הקראפט, פיסול קרמי חסר את המאפיין העיקרי של הקרפט והוא השימושיות (לצד מיומנות, נאמנות לחומר ולטכניקה). ואילו מנקודת המבט של האמנות, הפיסול הקרמי חסר את האוטונומיה של האמנות בכך שמחויב לחומר ולטכניקה מסוימים. מצרף התכונות של הפיסול הקרמי דורש מאלה הבאים להעריך אותו הבנה מיוחדת בתחום.

מאחורי עבודת אמנות עומדים מכלול של שיקולים והחלטות: צורה, נפח, שיווי משקל, אור וצל, קומפוזיציה, תנועה, צבעוניות וחומר. בפיסול הקרמי, בעניין החומר אין בחירה. החומר הוא נקודת המוצא. פה בעצם טמונה המהות. ישנם אמנים נאמנים לחומר אשר הצליחו ליצור פסלים אשר החומריות, הצורניות והרעיון משתלבים לחוויה אחת, כאשר המרכיבים מעצימים האחד את השני. מי שהשפיע על מאד על התחום הוא פיטר וולקוס (Peter Voulkos) האמריקאי אשר פרץ לתודעה עם קבוצת המופשט האקספרסיוניסטי בקרמיקה בשנות השישים. אמני קרמיקה ישראלים ותיקים בתחום הפיסול הם ציונה שמשי, נעמי ונורה, משה שק (ג'וק), ודיויד מוריס. ויש עוד.

מה שהופך את העבודות שלהם לחזקות היא ההבנה את החומר והגיוס של תכונותיו לטובת הרעיון. הפלסטיות, ההתכווצות, השבירות, ואולי המהותי ביותר: היותו של הפסל נפח ולא מסה, כל אלה יכולים להיות מגויסים לשירותו של הרעיון האמנותי.

למידע נוסף על לימודי פיסול בבית בנימיני, הכוללים קורס פיסול קרמי