"I make things that could be functional, but I really want them to be considered works of art".


בטי וודמן Betty Woodman הינה אמנית קרמיקה ותיקה, מהמוכרות והחשובות ביותר בעולם. השימוש היצירתי והיצרי שלה בצבע ובצורה בהשראת מגוון רחב של השפעות מתולדות האמנות וההיסטוריה של הקרמיקה מתנקזים ליצירת פסלי קרמיקה שופעי חיוניות, שובי לב ובעלי עומק אינטלקטואלי. עבודות הקרמיקה שלה משחקות בו זמנית בשדה האמנות ובשדה הקראפט, וניתן למצוא אותן באוספים של מוזיאונים חשובים ברחבי העולם דוגמת מוזיאון המטרופוליטן והמוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק, מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון והמוזיאון לאמנויות דקורטיביות בפריז. בטי וודמן היא בין אמני הקרמיקה הבודדים שיצירותיהם מוצגות בגלריות ומוזיאונים לאמנות בתדירות זהה לזו שהן מוצגות בגלריות ומוזיאונים לקראפט.

"It was not, 'One day I'm a potter, and the next day I'm an artist.' It was a gradual expansion".

וודמן (אליזבת אברהמס) נולדה ב-1930 בקונטיקט ארצות הברית ואת דרכה המקצועית החלה בסוף שנות הארבעים של המאה הקודמת, בבית הספר לאומניות של אוניברסיטת אלפרד בניו-יורק. עם סיום לימודיה בתחילת שנות החמישים, חזרה לקונטיקט ויצרה כלים שימושיים על האבניים. ב-1951 שהתה שנה באיטליה, שם התוודעה למסורת הקרמיקה המקומית שצבעוניותה הותירה בה רושם עז וכעבור כמה שנים מצאה את דרכה לעבודותיה. כששבה לארצות הברית, התחתנה עם האמן ג'ורג' וודמן ועד שנות השבעים לערך יצרה כלים שימושיים שלעיתים קרובות עיטר בן זוגה. עם הזמן פרצה וודמן את גבולות הצורות הקלאסיות של הקדרות השימושית ובמקביל התנסתה במשחקי צבע שונים במגוון חומרים קרמים (גלזורות, אנגובים ועוד) שקראו תיגר על השימוש המסורתי המקובל. העניין החדש שמצאה בצבע – פלטת הצבעים שלה ואופן השימוש העשיר והחופשי בהם, היו תולדה של השפעת הקרמיקה האיטלקית הצבעונית לה נחשפה, וכן השפעתם של אמנים ניו-יורקים מחוג מכריה, שהשתייכו בשנות השבעים לתנועת "הדגם והעיטור"(Pattern and Decoration movement). החל משנות השמונים גוף עבודותיה של וודמן נע בין מרחבי הקרמיקה – ציור – פיסול, והסינתזה בין הצבע, אופן הציור והצורה של כל עבודה ועבודה שלה, הפכו לסימן ההיכר הייחודי, איכותי ויוצא הדופן של יצירתה.

"It's there throughout the history of art, there's always a vessel. No matter where you look, there's a pitcher pouring water, there's a vase sitting there".


הצורה המזוהה ביותר עם וודמן היא האגרטל, מהצורות הבסיסיות בלקסיקון הצורות של הכלים השימושיים ובעלת מגוון מופעים רחב בתרבויות שונות לאורך ההיסטוריה. מסעותיה בעולם והחשיפה לאמנות, אדריכלות ומסורות של תרבויות שונות מילאו אותה בהשראה ובידע, שהובילו אותה לפרשנות מחודשת של הצורה, שהפכה למוטיב מרכזי בעבודותיה. דה-קונסטרוקציה ורה-קונסטרוקציה של צורת כלי הקיבול הקלאסי הובילו את האמנית ליצירת גופים פיסוליים מורכבים, שבהם, ללא יוצא מן הכלל, מוטמעים ההיסטוריה של הקרמיקה השימושית ומגוון השפעות רחב מתולדות האמנות – אמנות מצרית, פיסול יווני ואצטקי, עבודות מתקופת שושלת טאנג הסינית, המיוליקה האיטלקית עיטורים מתקופת הבארוק והרוקוקו ואף ציורים של פיקאסו ומאטיס.

עם הזמן גבר העניין של וודמן באופן בו מניפולציות שונות בצבע משפיעות על האופן בו מפרש הצופה תמונה כלשהי, והיא החלה להתייחס לפני השטח הקרמיים כקנבס עליו התנסתה במשחקי תלת ודו-מימד. כך, ניתן למצוא לא מעט מעבודותיה בהן מופיעים ציורי אגרטלים סימבוליים על צורות קרמיקה שטוחות המתעתעות בצופה שעשוי לחשוב כי הוא מתבונן בצורות כלי תלת מימדי. אופן הצבת עבודותיה של וודמן גם כן עבר תמורות, והחל משנות ה-90 היא מציגה גם עבודות הנפרשות בקומפוזיציות שונות על פני קירות גדולים שלהן נוסף אלמנט של משחקי אור וצל, פוזיטיב ונגטיב.

כיום, בטי וודמן מחלקת את זמנה בין הסטודיו שלה בניו- יורק לבין זה שבאיטליה וממשיכה להציג את עבודותיה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות במקומות שונים בעולם ולזכות בפרסים יוקרתיים.

מקורות

  • Clark, Garth, Strauss Cindi (2012). Shifting Paradigms in Contemporary Ceramics: The Garth Clark and Mark Del Vecchio Collection, U.S.A: Yale University Press in association with the Museum of Fine Arts, Houston
  • Henriques, Paulo, (edited by), (2006). Teatros, Theatres, Theaters, Milan: Skira
  • Woodman, Betty (1990). Opera Selecta, Hague: Gegevens Koninklijke Bibliotheek

בית בנימיני מציע קורס קדרות יסודות המתאים למשתתפים ללא כל ידע קודם או לבעלי ידע בסיסי בקדרות

בנוסף מתקיים בבית בנימיני קורס פיסול קרמי. הקורס אינו דורש ידע קודם בפיסול או בקרמיקה.