ראשון 14.03.21 / 20:00 / הכרות אישית: אמן על אמן

'מעל ומתחת לפני השטח'- סדרת מפגשים בבית בנימיני

משתתפים: מיכל אדלר שלו, יונתן אופק, דניאל פלטאואר, רונית צור

ארבעה אמנים ישראלים יספרו על ארבעה אמנים משמעותיים בתולדות הקרמיקה הישראלית מתוך הכרות אישית ומקצועית. על החותם שהטביעו בהם, על ההשראה, על יחסי תלמיד-מנטור, יחסים בין קולגות, על מסעות משותפים ועל תשוקה משותפת ליצירה.

מיכל אדלר שלו תדבר על ציונה שמשי ז"ל (1939-2018), אמנית ישראלית, יוצרת רב תחומית שעמדה בראש המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל בשנים 1979-1988. "ציונה הייתה מנהלת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל בשנתיים הראשונות ללימודי שם (עד שהוחלפה על ידי לידיה זביצקי ז"ל). הייתה, ועודנה, דמות מקצועית משמעותית, כנראה המורה המשמעותית ביותר שהייתה לי. עד היום אני מוצאת את עצמי מצטטת אותה ומושפעת ממנה".

יונתן אופק יספר על האמן משה שק (ג'וק) ז"ל (1936-2011), שברוב שנות יצירתו עסק בעיקר בפיסול ובאמנות הקרמיקה. "הכרתי את ג'וק מילדות, היה חבר של אבי ז"ל (האמן אברהם אופק). כשהתייאשתי ומאסתי בלימודי קרמיקה בבצלאל ביקשתי לי מורה והגעתי אליו. לימים נישאתי לבתו הצעירה טליה וליוויתי אותו עד שעותיו האחרונות. הזיכרון הכי משמעותי שיש לי ממנו הוא מגע הידיים שלו בחומר וזחילה במערות"

דניאל פלטאואר ידבר על הקדר סידני רוזנסטון ז"ל (1937-2018), מהמורים המיתולוגים של המחלקה לקדרות במכון לאמנויות, מכללת תל-חי. בשנת 1978 עלה לארץ מקנדה, בשנת 1986 הקים סטודיו לקדרות באחוזת דוברובין שבעמק החולה, שם יצר כלי קרמיקה שימושיים, רובם מחומר ייחודי שהורכב לפי מתכון שפיתח. "סידני ואני היינו חברים קרובים מהיום הראשון בו נפגשנו בשנת 1985. התחלתי ללמד במחלקה לקדרות בתל-חי רק כדי שאוכל לעבוד במחיצתו ולראותו יותר. בנינו יחד תנורים, התווכחנו המון, קראנו יחד ספרים מקצועיים ודנו בהם, טיילנו יחד ושרפנו יחד". 

רונית צור תשתף את זכרונותיה מימיה כתלמידה של  הפסלת נורה כוכבי ז"ל (1934-1999), שפעלה במשותף עם נעמי ביטר ויחד היו מוכרות כצמד 'נורה ונעמי'. "נורה היתה מגיעה לשיעור עם ערמות ספרי אמנות מסומנים מראש בעמודים הרלוונטיים, מחלקת לנו טקסטים שכתבה, ובעיקר ידעה לכוון ולפתח כל אחד מתלמידיה בדרכו האישית. אני למדתי איתה כחמש שנים מאוד משמעותיות. היא היתה סוג של מורה לחיים – לאו דווקא בלימוד היצירה הקרמית, אלא בהעשרה בהתייחסות לנושא העבודה, בטקסטים על הטיפול בנושא בו עסקנו בתחומי אמנות שונים".

להרשמה ולפרטים נוספים: לחיצה על הכפתור הצהוב "להרשמה"

ההרשמה יסגר בשעה 18:00 באותו יום

דמי כניסה למפגש בודד: 35 ₪ לתשלום דרך האתר

*יתכנו שינויים בתוכנית המפגשים

back to top