בספרו "המערה" מתאר הסופר הפורטוגזי ז'וּזֶה סראמאגו  (José de Sousa Saramago), את המושג "חוכמת ידיים" כ"שכל קטן" הנמצא בגב כף היד. אין ספק כי עבודת האבניים מייצגת חוכמת ידיים באופן המובהק ביותר: העבודה מבוססת כמעט לחלוטין על רגש, מגע, מישוש, זרימה ותנועה. בסמסטר הקיץ בבית בנימיני ניתן להתנסות בכול מיני רמות של עבודה באבניים ולחוש כיצד ניתן ליצור קסם בחומר.

עבודת אבניים – קורסי קיץ

האבניים – מכשיר טרום תעשייתי בו מתקיים קשר ייחודי בין אדם ומכונה. בעבר שימשו האבניים ליצירת כלים שימושיים, אולם לאחר המהפכה התעשייתית הפכו לכלי ייצור המשמש היום בסטודיו של היוצר הקרמי לפיתוח שפה אישית. העבודה באבניים היא חווייתית מאוד ומאפשרת באופן בו זמני חוויה של עשייה, יצירת כלים שימושיים, יצירת אובייקטים פיסוליים וכדומה. זוהי חוויה פיזית ורוחנית כאחד – המאפשרת נדבך אחרי נדבך לפתח סדרות של עבודות על פי רצון היוצר.

תהליך החניכה בעבודה באבניים הוא ממושך, ורכישת המיומנות מתבצעת תוך כדי אימון ועבודה בסטודיו. זהו תהליך מתגמל שגלום בו עושר של עשייה המשלב בין חוויה לאינטלקט, חידוד התמצאות חומרית במרחב תלת ממדי ומפגש בין תחושה לחוכמת כפיים.

בקורסי הקיץ של בית בנימיני ניתן ללמוד את עבודת האבניים במרוכז ובכל הרמות – עם מיטב המורים: החל מהקניית מיומנויות וטכניקות בסיסיות לעבודה באובניים (רועי מעין, רונן ימין ונועה אלמגור), דרך פיתוח מיומנויות של יוצרים העובדים באבניים ומעוניינים לשפר אספקטים טכניים ועיצוביים – תוך בחינה צורנית, אסטתית ופונקציונלית של הנפחים (אתי גורן), דרך הכרות עם טכניקות ואופני בנייה שונים של כלים גדולים בבניית יד ועל האובניים (ג'קרנדה קורי) ועד לניתוח המשמעויות הרעיוניות ופיתוח גישה ניסיונית בעבודה באבניים (שלומית באומן).

למידע נוסף על הקורסים המציעים עבודת אבניים במסגרת סמסטר הקיץ:

  • קורס קדרות – לתלמידים מתחילים וממשיכים / נועה אלמגור, רונן ימין, רועי מעין
  • קדרות – כלי ומכסה / אתי גורן
  • קורס אבניים – כלים גדולים, קדרות ובניית יד / ג'קרנדה קורי
  • עבודת אבניים – ניסוי ותהיה / שלומית באומן