Crafts of Israel - Ruth Dayan and Wilburt Feinberg

בדרך כלל אנחנו מדווחות על ספרים חדשים שהגיעו לספריה אבל הפעם אנחנו רוצות להציג ספר שכבר נמצא על המדף שלנו ואפילו נשכח קצת אבל חזר לתודעה עם היוודע דבר מותה, בשיבה טובה, של רות דיין. הספר Crafts of Israel נכתב על ידי רות דיין בשיתוף עם וילבורט פיינברג ויצא בהוצאת מקמילן בניו יורק בשנת 1974.
המטרה של הספר היתה להציג לעולם, ובפרט לאמריקה, את הקראפט בישראל. טדי קולק ראש עיריית ירושלים דאז שכתב את ההקדמה לספר ציין כמה חשוב שהעולם ידע את הסיפור של עמנו ויצירתו. אך יחד עם המטרה הלאומית שבכתיבת הספר רות דיין גם טווה בעשרה פרקים את תהליך התהוות הסגנון הישראלי מנקודת מבטה. תהליך שמתחיל במוצגים ארכיאולוגיים מתקופות עתיקות כמו הרומית, הצלבנית וכו' עובר בסיפורי המקרא וממשיך באומנות בצלאל, והאמנויות המסורתיות והפולקלוריות שהביאו עמם העולים בשנות ה-50 ומסתיים בקראפט המודרני של שנות ה-70 שרות דיין טיפחה ופיתחה כבר מ-1954 באמצעות משכית.
הסיפור של משכית עובר כחוט השני בין הפרקים המציגים את תחומי הקראפט השונים: צורפות, טקסטיל קרמיקה, זכוכית וכו'. יצירות מסורתיות ומודרניות של אמנים שעבדו עם ובמשכית מוצגות זו לצד זו. לקראת סוף הספר כל החוטים מתחברים לפרק המספר סיפורה של משכית בקולה של רות דיין המייסדת.
הפורמט הגדול של הספר, האיכות הגבוהה של הצילומים, חלקם בצבע והטקסט האישי של רות דיין יוצרים מסמך חשוב בהיסטוריה המקומית של הקראפט וכל זה למרות שהספר נכתב באנגלית.

The Ceramic Process: a manual and source of inspiration for ceramic art and design, EKWC

ה- "European Ceramic Work Center" (EKWC) הוא אחד המרכזים הבינלאומיים היוקרתיים לשהות אמן, הוא מארח כל שנה כ- 44 אומנים מכל העולם, ביניהם אמנים מוכרים כמו: טוני קראג, אקיו טקמורי, יואן הנדרסון, אניש קאפור, ג"ון קאנקו, ואחרים.
האמן ומנהל המרכז, אנטון ריינדרס, פרסם בספר טכנולוגי ייחודי, התנסויות, תובנות והדרכות של אמנים שיצרו ב- EKWC במסגרת שהות אמן במהלך שנים רבות. בספר תוכלו למצוא פרויקטים טכנולוגים מורכבים ויוצאי דופן הנתמכים על ידי צוות מיומן ומקצועי של המרכז.
במבוא נכתב: "סיכונים לא מתבטלים עם ידע טכנולוגי רציני, אך שגיאות טריוויאליות וחוזרות הן ממוזערות בשביל לפנות מקום לפאזלים יותר מאתגרים". האתגר של הלא נודע מתקבל בברכה, אין דבר שהוא לא בר ביצוע, זוהי עמדה המשקפת את ייחודיותו של המקום.
בספר תמונות רבות של עבודות האמנים שבוצעו במקום.

Human: the art of Beth Cavener

בספריית בית בנימיני יש מגוון עצום ועדכני של ספרים וכתבי עת משובחים מאוד, בין אם על אמנים בינלאומיים חשובים או על מגוון נושאים אחרים בתרבות החומרית.

אחת לכמה זמן מהדורה מיוחדת מאוד נוחתת על שולחננו, כמו במקרה עם הספר החדש והמרתק הזה. ספר המציג את עבודתיה של האמנית בת' קאוונר, הספר ערוך בצורה מרתקת וברמת הדפסה גבוהה. מיד ניתן לזהות את סגנונה של קאוונר כייחודי לה: היא לוקחת את דמות החיה למקום חדש ואישי לחלוטין ויוצרת בכל אחת מהן מאפיינים אנושיים מורגשים ונצפים לעומק, הנובעת לעיתים קרובות מחוויות ומפגשים טראומטיים אישיים.

קאוונר עובדת זמן רב על כל פסל, שלעיתים קרובות גדול ומסובך מאוד, דרך העבודה שלה על פני השטח היא מאוד אקספרסיבית ונותנת את הרושם כאילו מפסלת במשיחות מכחול גדולות וגסות. זה הופך את פסלי החיות האדם שלה לייחודיות ואקספרסיביות מאוד, מפתות, ערמומיות, מוטרדות ומעוותות.

Beyond the Vessel: contemporary ceramics from Europe with myths, legends and tales

ספר מרגש נוסף שהגיע לספרייה הוא קטלוג התערוכה הסופר-מעניינת הזו שהתקיימה בשנה שעברה בגלריה לאמנות באיסטנבול.

תערוכת ענק המשתרעת על פני שלוש קומות המציגה עבודות הנעשות בין פסלים בודדים למיצבים שלמים. התערוכה מראה את המגוון העצום של מה שניתן לבטא באופן אמנותי באמצעות קרמיקה, אם ברעיונות ואם בעושר של טכניקות ישנות וחדשות.

האוצרים בחרו בנושא עוצמתי המצוין כבר בכותרת, האמנים התבקשו לשאוב השראה ממיתוסים פופולריים ישנים וחדשים, אגדות, סיפורי עם, סיפורי ילדים, חלומות. בתערוכה מציגים 12 אמנים אירופיים מובילים המכסים מגוון גדול של סגנונות, החל מהיפר-ריאליזם ועד להפשטה.

Centering: in pottery, poetry and the person, by M.C Richards

זהו ספר במהדורה מוגבלת שיצא לרגל חצי היובל לספר אייקוני, שהיה להיט בשנות השישים-שבעים של המאה הקודמת באמריקה.

ריטשרדס היא מעין כוהנת גדולה- קרמיקאית- משוררת שראתה בפעולה של המרכוז על האבניים תרגיל ליצירת מרכז ויצירתיות לחיים שלנו. היא דמות מאוד מוכרת ומוערכת בקרב הקרמיקאים והיוצרים בני זמנה, בזכות שחיה את עולם הקרמיקה כחוויה טוטלית.

The Shape of Craft: by Ezra Shales

ספר חדש זה של עזרא שלס, פרופסור להיסטוריה של האמנות, בוחן את הרלוונטיות של מלאכה בעולם המודרני ואת משמעותו. בדיקה של מה שאנו מתכוונים כאשר אנו חושבים על אובייקט בעבודת יד-מלאכת יד ואיך זה מעצב את ההבנה שלנו מה הוא מלאכה.

A Theory of Craft: function and aesthetic expression

ספר חשוב נוסף הבוחן בצורה ביקורתית את מלאכת היד ואיך הוא מבדיל את עצמו מעולם האמנות או עיצוב? הווארד ריזאטי, פרופסור להיסטוריה של האמנות, מתאר את המלאכה באופן ייחודי, בעל ביטוי עמוק יותר של ערכים אנושיים המתעלה על תרבות, זמן ומרחב.

back to top