Clay Pop: Author Alia Dahl

הספר פורסם ב 2023 בעקבות תערוכה באותו שם שהתקיימה בגלריה ג’פרי דייטש בניו יורק ב 2021, תערוכה מקיפה הסוקרת סגנון זה באמנות הקרמיקה העכשווית. הוא כולל 37 אמנים, רובם מהדור הצעיר. מרבית האמנים שייכים לקהילה שחלקה הגדול מסביבות לוס אנג’לס.

אמנים אלו יוצרים בסגנון פיגורטיבי גדוש בצבעים בוהקים, לעיתים במכוון, עבודותיהם נראות כעשויות על ידי ילדים ובאנטי-אסטטיקה. הנושאים נעים סביב חקר של מגדר, גזע, זהות ונושאים חברתיים, מושפעים מאמנות הפופ של וורהול, אולדנבורג וולט דיסניי, מהשפה של סמלי הצרכנות ומהאיקונוגרפיה האפרו אמריקאית.

Mastering Sculpture: The Figure in Clay: A Guide to Capturing the Human Form for Ceramic Artists (Mastering Ceramics)

ספר מעשי מצוין (2022) מאת הפסלת הקרמית המפורסמת והמצליחה קריסטינה קורדובה (Cristina Cordova), סוקר שיטות בניית דמויות ריאליסטיות בחומר. הספר מסביר את המהלכים השיטתיים, בשפה ברורה ובתמונות ממחישות בצורה מעניינת, מגוון רחב של דוגמאות של פסלים קרמיים.. קורדובה מראה צילומים של דוגמנית ערום בשביל להדגים את מדידת הפרופורציות, מהלך מעניין שמבקש לשים את עיסוק הפיסול הקרמי על רצף אחד עם הפרקטיקות המקובלות בלימוד אמנות קלאסי.

Listening to Clay: Conversations with Contemporary Ceramic Artists

ספר ראיונות יוצא דופן עם שישה עשר אמני קרמיקה יפנים נחשבים ביותר, בים הגילאים 60-90 ועודנם בחיים.
הספר נערך עם היסטוריונית האמנות וחוקרת הקרמיקה המוערכת לואיז אליסון קורט ואספנים אמריקאים ותיקים של קרמיקה יפנית עכשווית: האלסי ואליסון נורת'. בנוסף ישנם גם ראיונות עם סוחרי אמנות מובילים שעזרו לאספנים מערביים לבנות אוספים מקיפים ולקדם את ההבנה של קרמיקה יפנית מודרנית.

ספר מרתק שעוזר להבין את האסתטיקה היפנית ולהתעמק יותר דרך האמנים האלו בהיסטוריה הקרמית של יפן ומקרבת אותנו לעבודתם ותהליכי חשיבה ואמונות, כמו גם הדיאלוג שלהם עם תחום הקרמיקה הבינלאומי.

Wild Clay: creating ceramics and glaze from natural and found resources:

קדרים רבים ברחבי העולם רואים אידאולוגית את החשיבות ליצור מתוך הנוף שלהם, מתוך החומרים המקומיים והזמינים סביבם שניתנים לפיתוח, במקום לייבא ו/או לקנות.

ספר זה מביא דוגמאות של קדרים ממדינות שונות והשימוש שלהם בחומרים המקומיים, המפגשים בספר מהווים מדריך עומק כיצד לחקור, לבדוק, לחפור ולהשתמש בחימר חפור ולהתאים אותו לצרכים הספציפיים של האמן, בין עם כגוף חומר לעבודה או חומרים לזיגוגים.

Brilliant Earth: The Ceramic Sculpture of Tony Marsh

זהו קטלוג מתוך התערוכה האחרונה של האמן הקרמי העכשווי הידוע טוני מארש, התערוכה הוצגה בלונג ביץ', מוזיאון לאמנות בקליפורניה.
הספר מביא סקירה רחבה של הקריירה שלו, הוא מאוייר ומפורט, מובאים מאמרים וציטוטים מתוך מחשבותיו של מארש על יצירה ועל תהליכי העבודה שלו.

מארש ידוע באובייקטים המורכבים שלו, בצורות האורגניות, קערות פתוחות, מעין טבע דומם. אחת הסדרות שמסוקרת מהז'אנר הזה היא אלמנטים לבנים מחוררים, החירור מבטל את הפונקציה של האוביקט שהופך לדקורטיבי. רוב העבודות שלו מאופקות ושקטות בעלי צורות ברורות, אך לאחרונה צורותיו הופכות להיות פראיות יותר בצורתן וכמו גם בזיגוגן העבה, צבע עז בליטות- התכתבות עם הטרנדים העכשווים בקרמיקה, בעיקר של ארה"ב, יפן וסקנדינביה.

טוני היה אמן אורח במסגרת סימפוזיון הקרמיקה בתל-חי (בחסות AIDA) שם התמזל מזלנו לראות אותו עובד ויוצר.

back to top