מאת: גל גורן.

נריקומי היא טכניקת עבודה שמשמשת ליצירת דוגמאות צבעוניות ומרקמים בחומר. העיקרון הבסיסי שלה הוא שימוש בצבעים שונים של חומר, הנחתם זה על גבי זה בצורות שונות וחיתוכם ליצירת פרוסות עם דוגמאות זהות. מהפרוסות יוצרים משטחים ואותם בדרך כלל משטחים לתוך תבניות. מקורות הטכניקה עתיקים מאוד והם מופיעים על גבי עבודות חומר וזכוכית בנות אלפי שנים מכל רחבי העולם' . באיטליה, בתעשיית הזכוכית שימש המונח  “מיליפיורי” שמשמעותו "אלף פרחים". באנגליה, הראשון שיישם אותה על חימר היה תומס ווג’ווד במפעלי "וודג'ווד" בסטרטפורדשייר, בפיו היא נקראה “אגתוור” על שם אבן האגת, גביש קוורץ הבנוי שכבות-שכבות של צבעים שונים הנחשפים עם חיתוכו. אמנים ידועים המשתמשים בטכניקה זו הם בראש ובראשונה קנג’י נריאגה (יפן) שפיתח את הטכניקה ואף נתן לה את שמה, דורותי פייבלמן (ארה"ב) תומאס הודלי (אנגליה) שעובדים עם פורצלן, והם אלו שלקחו את הטכניקה לגבולות חדשים.

האתגר שבטכניקה הוא כפול: יצירת דוגמאות מורכבות או מדויקות, ומניעת סדקים בעת ייבושו של הגוף הקרמי, בין אם הוא בעל צורה סגורה או פתוחה. מאחר ובניגוד לכל סוג עבודה אחר, לוחיות החומר אינן מסודרות בכיוון אחיד אלא לכיוון החיתוך של הדוגמה, לנריקומי יש נטייה להיסדק בחיבורים. מאותה סיבה, הסדקים בלתי ניתנים לאיחוי. לכל אמן יש שיטות שונות לייבוש. דורותי פייבלמן, למשל, עובדת עם סוגי פורצלן שונים המתייבשים בקצבים שונים, לכן היא נאלצת לייבש את עבודותיה מהר ובאחידות – לעיתים באמצעות ייבוש במיקרוגל.

לפני שנתיים השתתפתי בסדנת נריקומי עם דורותי פייבלמן, במבט ראשון נראתה לי הטכניקה מגבילה, צבעונית וקיטשית למדי, עד שראיתי כוסות סאקה מעשה ידיה של דורותי: הכוסות מדמות עלי כותרת של פרחים, עורקי הצמח העדינים ,הצבעוניות המדויקת והשקיפות העדינה יוצרות אשליה של עלה כותרת קליל ועדין. ביחד איתי השתתף בסדנה ג'ון אנדרסן, אמן פימו (חימר פולימרי) שיוצר באמצעותו דוגמאות פסיכאדליות לקישוט גיטרות חשמליות. ההשוואה בין שני החומרים הייתה מעניינת מבחינתי מאוד. השליטה בפימו, בצורות שהוא יוצר ובצבעוניות שלו קלה הרבה יותר ולעומתו הפורצלן קשה לעבודה, מעוות את הדוגמאות הגיאומטריות ונסדק במרץ. היתרונות של הפורצלן הם בעמידותו (לאחר שריפה בלבד), באלגנטיות של הטקסטורה והמגע שלו ובשקיפות שניתן להשיג באמצעותו.

גל גורן היא בוגרת בצלאל. זכתה במלגה סטודיו ראשון ומאז ספטמבר 2012 היא עובדת בסטודיו בבית בנימיני – מפתחת את השיטה האישית שלה בנריקומי.