"אני מאמין שלכלים קרמיים שימושיים כמו גם לאובייקטים קרמיים לא שימושיים ישנה אמירה עכשווית. הם השתקפות של המוסכמות החברתיות, אורח החיים והריטואלים שלנו" (מייקל גירטסן)

אמן, מעצב ואיש קראפט. מייקל גירטסין עונה לשלוש ההגדרות, פועל בשלושה שדות עשייה ומטשטש את הגבולות ביניהם. האובייקטים הפיסוליים ההיברידים שהוא יוצר הינם השתקפות חומרית של המפגש בין אמנות, עיצוב וקראפט.

גירטסן, יליד דנמרק (1966), החל את דרכו המקצועית בשנות ה-80 כמתלמד בסטודיו לקרמיקה ומשם המשיך ללימודים בבית הספר הדני לעיצוב בקופנהגן, Danmarks Designskole. בשנים אלה פיתח מיומנות גבוהה בעבודת אבניים ובמקביל למד את יסודות הפיסול והעיצוב. כיום הוא אחד מאמני הקרמיקה המובילים בדנמרק ועבודותיו מוצגות במקומות רבים ברחבי העולם, בהם מוזיאון ויקטוריה ואלפרד בלונדון והמוזיאון לאמנות ועיצוב בניו יורק.

"נקודת המפגש בין פריטים שימושיים לבין פיסול הוא הדבר שמעניין אותי" (מייקל גירטסן)

לאחר סיום לימודיו היה זה אך טבעי מצד גירטסן להתמקד במדיום הקרמי, ובמהרה החל לפתח שפה צורנית משלו ששורשיה טמונים במלאכת הקדרות המסורתית מחד ובלימודי העיצוב והפיסול מאידך. עבודותיו הראשונות החלו כצורות גיאומטריות בסיסיות שכוירו על האבניים (צילינדרים וצלחות), נחתכו וחוברו מחדש ליצירת אובייקטים פיסוליים שהתאפיינו בצבעי זיגוג מונוכרומטים. הזיגוג האחיד ופני השטח נטולי הטקסטורות הקנו לאובייקטים אופי "ניטרלי", "נקי" ועם זאת פואטי. אופי העבודות מיצב אותן במקום ביניים על הסקאלה שבין שדה העיצוב לבין שדה הקראפט. מיקום זה הפך לטריטוריה בה המשיך גרטסן ליצור ולחקור.

"כל הדברים נעים, כולם רצים, כולם משתנים במהירות. פרופיל לעולם אינו חסר תנועה מול עינינו, אלא הוא מופיע ונעלם שוב ושוב" (מתוך המניפסט הטכני של הציור הפוטוריסטי)

פסליו של גירטסן הפכו למורכבים יותר ויותר עם הזמן. לעיתים חיבר מעל עשרה חלקים שנעשו על האבניים ונחתכו לכדי אובייקט אחד, שלמרות היותו סטטי ניכרה בו תנועה. אופן חיבור החלקים העדינים לפסל אחד, נראה כמדמה דמות בתנועה מתוך סרט מאויר שלרגע הוקפא. מוטיב התנועה הפך למרכזי בעבודותיו ונתן להן נופח דינאמי ואנרגטי. האופי האנליטי של הקומפוזיציות יחד עם הצורה הדינאמית בשילוב פני השטח הצבעוניים – חלקים עד כדי תעשייתיים, מרמזים על השפעתו של האמן הפוטוריסטי האיטלקי אומברטו בוצ'וני על גירטסן. במקביל, מפשטות הצורות של האובייקטים והמראה החלק והניטראלי מהדהדת השפעתו של הצייר האיטלקי ג'ורג'יו מורנדי, צייר טבע דומם.

"עבודות הקרמיקה שלו גורמות לנו להסתכל ולשאוף למעלה. הן מפתיעות אותנו כמו מציאות מופלאות בשווקי פשפשים איכותיים" (אדמונד דה-ואל)

התייחסותו של גירטסן לחלל החלה עם הזמן לעבור תמורות. הוא התחיל להציב את עבודותיו במקומות חריגים ולא צפויים כמו פינות תקרה, על גבי קורות עץ גבוהות ומעל דלתות כניסה. גם אופן פיזור העבודות בחלל השתנה – במקום אובייקטים בודדים הוא החל לתלות צברים רנדומאליים של אובייקטים המרוכזים במקומות שונים בחלל, בין אם על הקירות ובין אם על התקרה. במקומות מסוימים צייר גירטסן צורות גיאומטריות פשוטות וצבעוניות על קירות חללים סגורים כמו גם חללים פתוחים ותלה את עבודותיו בתוכן ולידן. כך, נוצר משחק מודגש בין תלת לדו מימד שהוסיף רובד נוסף לעבודותיו.

בשנים האחרונות ניכר שינוי בצורת פסליו הקרמיים של גירטסן. הן הפכו לאורגניות יותר, הקצוות החדים התקהו, פלטת הצבעים השתנתה מעט והאובייקטים הפכו למעיין דמויות אמורפיות. על פני השטח החלקים נצבעו תבניות גיאומטריות צבעוניות שיצרו מתח בין צורה לאורנומנט וחידדו את הדינאמיות של האובייקט. בנוסף נראה כי עבודות מסוימות בהן מופיעים עיטורים גיאומטריים על פני השטח בצבעי כחול, שחור, אדום, מקיימות דיאלוג עם כלי פורצלן שעוטרו בדגמים סופרמטיסטים של הצייר הרוסי קזימיר מלביץ', והיוו חלק מהתעמולה הסובייטית במאה הקודמת. גם כאן, נוכחת התייחסות אינטלקטואלית של האמן המחברת בין אלמנטים בהיסטוריה של הקרמיקה לבין תולדות האמנות ובאה לידי ביטוי בעבודות פיסול קרמי עכשווי.

"פסליו של גירטסן צועדים בחלל כמו חייזרים שהגיעו מעולם צבעוני מקביל" (ג'ייסון ג'ייקס מתוך We come in peace)

השפעת הפופ ארט והמדע הבדיוני נהייתה דומיננטית יותר ויותר בעבודותיו האחרונות. אם בעבר העבודות היו אנליטיות, מדיטטביות ומעודנות יחסית, כעת, הן רגשיות, הומוריסטיות ומתקשרות יותר עם הצופה. בנוסף, כיום, הוסיף האמן לפלטת הצבעים שלו  זהב, כסף ופלאטינה (לאסטרים) לצביעת אלמנטים באובייקטים. צבעים אלה מייצרים מעין אפקט מראה, ואלמנטים צורניים אחרים על פני האובייקט כמו גם החלל, משתקפים על פני הפסלים ויוצרים עומק נוסף.

בתערוכת יחיד שהתקיימה ב-2011 בניו-יורק תחת הכותרת We Come In Peace הציג גירטסן עבודות מהשנים האחרונות להן קרא "מניפסט אקלקטי". במניפסט המוצע לצופה הוא מצליח באופן מרשים ליצור מפגש מורכב בין אלמנטים דקורטיביים לצורה פיסולית של אובייקט ממשי ובכך מצליח לטשטש את הגבולות שבין אמנות, עיצוב וקראפט.

מקורות
Apollonio, Umbro, (edited by), (1973). Futurist Manifestos, London: Thames and Hudson
De Waal, Edmund (2005). "Michael Geertsen’s Assemblages", Ceramics Art & Perception/ Technical, 60
Jacques, Jason (2011). Michael Geertsen: We Come In Peace, New York: Jason Jacques Gallery Press
McFadden, David. Michael Geertsen : Stepping Over the Lines, New York