על העבודות בתערוכה

‏Untitled 1991 Peter Voulkos, 1924-2002, USA,
בן למשפחת מהגרים מיוון, לחם במלחמת העולם השנייה, לאחר שהשתחרר למד ציור, הדפס וקרמיקה והתמחה בקרמיקה במהלך לימודי התואר השני בקליפורניה. וולקוס הוכשר כקדר קלאסי בסגנון הבאוהאוס וזכה בפרסים רבים על עבודותיו השימושיות.
בשנות החמישים בהיותו ב- Black Mountain College נחשף לאמנות המופשט האקספרסיוניסטי, הושפע מג'ון קייג' ורוברט ראושנברג כמו גם מהמפגש עם הקדרות היפנית בכלל והאמאדה בפרט במהלך המפגש ב- Archie Bray Foundation. וולקוס עבר תהליך במהלכו השתנה מוקד עבודתו מקדרות שימושית לפיסול קרמי מופשט אקספרסיבי ויצר מיכלים וצלחות שהפכו לציורים תלת ממדיים ופסלי ענק.
וולקוס ולצדו עמיתיו ותלמידיו: John Mason, Kenneth Price, Paul Soldner ועוד, עמדו במרכז השינוי שחל בשדה הקרמיקה האמריקאית בין השנים 1954-1959 והוא נחשב עד היום לאחד האמנים שהשפיעו יותר מכל על עולם החומר הקרמי והשינוי המהותי שהתחולל בו.

‏Untitled 1958 Rudy Autio, 1926-2007, USA,
בן למשפחת מהגרים פינית, שירת בצי האמריקאי במלחמת העולם השנייה. למד ביחד עם פיטר וולקוס ב-Montana State University , היה אמן אורח ב-Archie Bray Foundation ב1957 והקים את המחלקה לקרמיקה ב- University of Montana. אוטיו הושפע אף הוא מביקורו של האמאדה ב- Archie Bray Foundation והיה הראשון מבין אמני החומר באותה תקופה שחיבר בין הפיסול והציור הפיגורטיבי ועבודה האקספרסיבית בחומר למיכלים קרמים. בעבודותיו אוטיו בונה נפחים קרמים גדולים ובעלי פני שטח רכים וזורמים המשמשים כמצע לציור חופשי של דימויי הגוף הנשי ובעלי חיים בהשפעת גוגן ומאטיס.

צולם על ידי שי בן אפרים | קמי וירו
צולם על ידי שי בן אפרים | קמי וירו

‏Ken Ferguson, 1928-2005, USA, Lidded Jar with Fox and Hare, 1994
התמחה בקרמיקה ב- Alfred University ב ניו יורק, אמן אורח ב-Archie Bray Foundation. ב1964 החל ללמד בKansas City Art Institute ונשאר ללמד ולנהל את המחלקה ונחשב למורה יוצא דופן ובעל השפעה על דורות קרמיקאים במשך שלושים ושתיים שנים. בהשפעת Toshiko Takaezo (אמנית קרמיקה אמריקאית ממוצא יפני שהיתה מחלוצות השינוי שחל ביצירה הקרמית, אמריקאית, מהשימושי אל הפיסולי אקספרסיבי) החל פרגוסון לרשום ולצייר על עבודותיו. המפגש עם וולקוס העמיד בפניו את שאלת השימושיות בעבודותיו והאפשרויות החדשות הגלומות בשינוי שראה בחומר. שורשי עבודתו של פרגוסון נעוצים בקדרות שימושית והיא נותרה נקודת המוצא לעבודותיו האקספרסיביות. פרגוסון ניסה ל"שחרר" את הנפחים עליהם עבד, הגדיל את כמות החומר בניסיון לייצר תנועה רכה ומשוחררת ועבד על פני השטח במוטיבים פיגורטיביים בדמויות שונות: ארנבות, צבים, בנות ים ועוד.

צולם על ידי שי בן אפרים | קסואו
צולם על ידי שי בן אפרים | קסואו

‏Masamichi Yoshikawa, Born 1946, Japan, Untitled Purchased 2003
למד ב- Nippon Designer Institute וב-1968 עבר להתגורר בTokaname -, אחד מששת מרכזי הקרמיקה העתיקים ביפן. עבודותיו פיסוליות, בעלות מבנה ארכיטקטוני, בנויות פורצלן באופן שונה מן המקובל הדקיק, שברירי ועוסקות בשאלות של חלל, צבע וטקסטורה, נפח, גוש וריק. בעבודות ניכרת השפעה קוריאנית כמו גם סינית, (מבנים מתקופת Han), עליהן הוא מניח גלזורה Seihakuji תכלכלה ועבה, נותן לה להיקוות בשלוליות גלזורה או להיעצר בשליטה מופלאה לפני הנזילה המוחלטת.

Masamichi Yoshikawa | מסמיצי | צולם על ידי שי בן אפרים
Masamichi Yoshikawa | מסמיצי | צולם על ידי שי בן אפרים

‏ Chikako Yoshikawa, Born 1948 Japan, Untitled purchased 2007
בוגרת Musashino Art University , מתגוררת כיום ב- Tokaname אך פועלת מחוץ למסגרת המסורת הקרמית הקיימת באזור. נוגעת בעבודתה בעולמות תוכן יַלְדִיים, בבעלי חיים, פורטרטים והאנשה של כלים קרמים שימושיים. עובדת על האובניים ובבניית יד כשעקבות מגע ידה ברורות הן בטקסטורות והן באופני הרישום והשימוש הצבעוני המשדרים פשטות, חופש וחוש הומור.

‏Claude Champy, Born 1944, France, Boite Lame, Purchased 2007
בוגר Parisian School of Craft, חוקר בעבודותיו את היחסים שבין השימושי לפיסולי בחומר הקרמי. האובייקט השימושי: קערה, כד, צלחת או קופסא מרובעת הם נקודת הפתיחה לעבודה, עליהן מתבצעת עבודה חופשית של קיפול, קריעה וחבטה אשר יוצרים בעבודה שברים, סדקים, חריצים עמוקים והתמוטטות. מתייחס לעבודות באותה רוח בעת העבודה הצבעונית והטיפול בפני השטח, הגלזורות נשפכות או נזרקות על העבודות ומשמרות את עקבות התהליך, המקריות ואת החד פעמי.

‏Dylan Bowen, Born 1967, Great Britain, Tall Cut Sided Form, 2012
בוגר Camberwell School of Art ונשען על מסורת ה- Slipware האנגלית. נקודת המוצא לעבודותיו היא הקדרות השימושית, מתחיל בעבודת אובניים ופועל על הכלים באופן חופשי ומשוחרר, הן בצורתם: חיתוכים וחיבורים, עבודת גלגל רכה ולא סימטרית והן בפני השטח: שפיכה, התזה מריחת סליפ ורישום ספונטני המתכתב עם קליגרפיה יפנית.

‏Higashida Shigemasa, Born 1955, Japan, Untitled purchased 2009
בוגר Shimonoseki Municipal University, מתייחס ומצטט ממסורת האוריבה שמקורה ביפן במאה השבע עשרה והשינו, שמקורה ביפן במאה השש עשרה ויוצר שפה חדשה ומשוחררת בצורות ובנפחים הקרמים ובגלזורות עצמן. נותן פרשנות חדשה לכלי האוריבה, משתמש במספר גלזורות שונות על העבודה שנוזלות ונקוות ומייצרות צבעוניות עמוקה המדגישה את פני שטח הקרמים החלקים, חדים, מרובדים או חרוצים.

‏Camille Virot, Born 1947, France, Boite Rectangulaire, purchased 2005
למד ב-Besancon Beaux-Arts והתמחה Ecole Municipale Des Arts Decoratifs בשטרסבורג. שהה כשנתיים כמתנדב באפריקה ומאז 1972 מחלק את זמנו בין הוראה ועבודה בסטודיו. נקודת המוצא לעבודותיו היא מסורת הראקו היפנית, מתייחס בעבודותיו לפעולה ולשימוש באובייקטים קרמים ומשלב בהן בטון, גושי זכוכית ושברי חומר קרמי שרופים. פרסם מספר ספרים והקים עם אשתו הוצאה לאור Dossiers d'argile שמוקדשת לכתיבה על קרמיקה בת זמננו.

‏Aki Moriuchi, Born 1947 japan/Great Britain, Untitled purchased in the 90's
החלה את העבודה בחומר בקורסי קדרות ב- Harrow College, Westminster University והתמחתה ב- University of Essex ב- Native American Studies. לאורך שני עשורים ביקרה בשמורות וסביבותיהן וחקרה את התחום בארצות הברית. עבודותיה נובעות ממקורותיה היפנים ומחברים את החלל, הטבע והזמן אל הבלייה המשתקפת על האובייקטים ופני השטח דמויי האבן, החרוצים, מבעבעים, טבעיים שיוצרת בשכבות גלזורה ושריפות חוזרות. בשנת 2007 עם חזרתה מ Cornwall לונדון, הפסיקה לעבוד בחומר הקרמי וכיום עוסקת בציור.

‏John Maltby, Born 1936, Great Britain, Untitled purchased in the 90's
למד פיסול ב- Leicester וב- Goldsmith's College בלונדון. לאחר מפגש עם ברנרד ליץ' ובהמלצתו, התמחה בקדרות אצל בנו, דיויד ליץ' והושפע ממנו בתחילת דרכו כמו גם מאמנים כפיקאסו, פול קליי, מור ועוד. במשך השנים עבר מהעיסוק בקדרות שימושית לעבודות פיסוליות ועליהן מוטיבים וסמלים בהשפעת הטבע ומסורות היסטוריות. עבודתו עברה גלגול נוסף בשל בריאותו וכיום הוא יוצר פיסול פיגורטיבי בממדים קטנים המושפעים מאמנות נאיבית ומחיי הים.

‏Jason Briggs, Born 1972, USA, Polly, 2008
למד לתואר שני ב- University of Nebraska-Lincoln, לאחר מכן שהה ב-Arcie Bray Foundation וב- Appalachian Center for Craft בטנסי למשך שלוש שנים. הנפחים המבוצעים על הגלגל הופכים דרך עבודה ידנית לנפחים בעלי פני שטח חלקים ושעירים, עבודותיו חושפות חלקי הגוף הפנימיים ונסתרים, שרירים, פתחים, גוף האדם המוצנע בדרך כלל שהופך באופן ריאליסטי עד סוריאליסטי לנפח חומרי הנוגע בתשוקה ובבזוי כאחד.

‏Tsubusa Kato, Born 1962, Japan, Triangular Plate, purchased 2016
נצר למשפחת קדרים יפנית שמקורותיה בתקופת Mamoyama, 1573-1615. לאחר שסיים את לימודיו ב- Tajimi City Ceramic Design institute, עבד כקדר וייצר כלים שימושיים. כיום עובד על אובייקטים פיסוליים / שימושיים עשויים במשיכות וחריטות עמוקות, מניפולציות מהירות וחזקות שיוצרות אובייקטים בהם מוקפאת תנועה ואנרגיה. הגלזורה לתפיסתו פועלת כחומר בפני עצמו המייצרת משטחים ופני שטח המבליטים את איכות החומר והתנועה.

‏Claudi Casanovas, Born 1956, Catalonia, Untitled purchased 2000
לאחר לימודי תיאטרון התמחה בקרמיקה ב- Olot שבקטלוניה. עובד עם סוגי חומרים שונים ורבים ומשלב בעבודותיו חומרים אורגנים, מתכות ותחמוצות. עבודותיו, בין אם מתייחסות לשימושי, (קערה, צלחת ועוד) או פיסולי, מונומנטליות, גם אם הן בקנה מידה קטן.
לאחר שריפת העבודות ממשיך לעבוד עליהן בדרכים שונות כדי לקבל את פני השטח והטקסטורות האופייניים לתופעות גיאולוגיות, לפני האדמה, לרגבים, שברים והתמוטטות, פעילות טקטונית שהוקפאה בחומר.

Anne Mercedes, Born 1965, France/Great Britain, Untitled purchased 2000
ילידת צרפת, למדה קרמיקה ב- Harrow College, University of Westminster בלונדון ולימודי פילוסופיה ב- University of Paris, Sorbonne. משתמשת בעבודותיה במינרלים וסוגי חומר שונים במרקמם ואיכויותיהם ומחברת אותם למכלים קרמים המשמשים עבורם כתבנית לתמיכה בזמן השריפה. חוקרת את המתח שנוצר בין החומרים בעזרת השריפה הקרמית המתיכה אותם ומייצרת גופי חומר וידע חדשים שדנים בחיבור שבין חומר, זמן, מקום, אדם וסביבה ומבקשת למצוא את אותו חיבור במקריות נובעת מבחירת החומרים והרכבתם ופעולתה הבלתי צפויה של השריפה בתנור.