מרצה אורח – קראפט בתרבות חומרית עכשווית

21-22 מאי 2014 בבית בנימיני

Glenn Adamson invention

 

"The successful artisan is the one who can use their skill to navigate the dynamic forces around them. In this sense, craft is not a stubborn holdout against the transformations of the 21st century. It is, indeed, a template that suggests how we can keep our wits about us as the world surges unpredictably onward."
Glenn Adamson*

גלן אדמסון, המנהל הנוכחי של המוזיאון לאמנות ועיצוב בניו יורק (The Museum of Arts and Design – MAD) הוא אחד התיאורטיקנים המוכרים והחשובים כיום בתחום הקראפט בעולם, ודמות משפיעה ומוערכת על יוצרים כמו גם על היסטוריונים וחוקרי קראפט. אדמסון מצדד בהכרה בקראפט ככוח תרבותי נרחב וחוצה תחומים וכחלק בלתי נפרד מדיסציפלינות מגוונות, הנוגע ומחלחל לתחומים שונים כגון עיצוב, אמנות, ארכיטקטורה ועוד. וככזה, לשיטתו, אין להתייחס כיום לקראפט כקטגוריה נפרדת, תחומה ומוגבלת לתחומי עשייה ספציפיים.

אדמסון, חוקר, מרצה ואוצר, גדל והתחנך בבוסטון ארצות הברית ומשנת 2001 בעל דוקטורט בתולדות האמנות מאוניברסיטת ייל. לתפקידו החדש כמנהל המוזיאון לאמנות ועיצוב בניו יורק הגיע לאחר כשמונה שנות עבודה במוזיאון ויקטוריה ואלברט שבלונדון (Victoria & Albert Museum), שם שימש בתפקידו האחרון כראש מחלקת המחקר של המוזיאון, מחלקה ייחודית המפקחת ותומכת בפרויקטים השונים של המוזיאון. במקביל לתפקידו זה, אצר אדמסון מספר תערוכות עיצוב עכשווי ותרם רבות לתחום ההוצאה לאור של המוזיאון בפרסומים שונים, ביניהם: The Invention of Craft (V&A, Bloomsbury, 2013), Thinking Through Craft (V&A, Berg, 2007) ועוד.

בנוסף, היה ממייסדי כתב העת The Journal of Modern Craft ואחד מעורכיו. בשנת 2010 הוציא לאור את הספר The Craft Reader (Berg, 2010), אסופת מאמרים מקיפה וחשובה הסוקרת את תחום הקראפט החל משנות ה-20 של המאה ה-19 ועד היום. מדובר באנתולוגיה המקיפה הראשונה של כתיבה על קראפט מודרני שיצאה לאור בשנים האחרונות ואף היא תרמה למעמדו של אדמסון כמוביל בתחום ובעל השפעה על חוקרים ויוצרים כאחד.

*Glenn Adamson: ALL TOGETHER NOW: Craft Across Boundaries, Brooklyn Rail, 2 April 2014