מאת: ד"ר אילת זהר, אוצרת התערוכה "שבר, שבריריות".

ג'ים המלין מיוצג בתערוכת "שבר, שבריריות" בפרויקט "צלחות הרבעים" (2012)  ואילו באתר התערוכה מופיעה עבודת וידאו שלון תחת הכותרת "מִחְבָּרִים" (Dovetails).

שתי העבודות משלימות זו את זו מתוך טיפול בשאלות של גרסאות ווריאציות, חיבור בין חלקים לשלם, חזרתיות ושוני, על העובדה שגם דברים שנראים דומים, לעיתם זהים, מכילים בינהם שוני דק ועדין אשר קורא לתשומת ליבו של הצופה. במחברים, המלין חיבר יחדיו ארבע גרסאות שונות של "סיפור דגם הערבה" (Willow Pattern Story), תוך שהוא מעניק איכות רשומונית לנוסחים השונים, כאשר החלקים המחוברים יחדיו יוצרים שלם, בעוד שהשלם שומר על אופיו הפרגמנטארי, ומחצין את תהליך האיחוי. המלין משתעשע עם פני השטח החלקלקים של האמת, הסיפור, ההקשר התרבותי, חיקוי והיטמעות. בעוד שדגם הערבה (המופיע על רבעי הצלחות ובסרטון האנימציה) עוצב במקור בידי תומס מילטון בבריטניה  בשנת 1790, חוברה לו מאוחר יותר אגדה רומנטית, אשר מביאה כמה וריאציות אפשריות אשר מעוררות את הדימויים שבתמונה – אנשים, ציפורים, עצים ופאביליון – לחיים.

הנקודה החשובה ביותר היא כי הסיפור מסופר על אודות אובייקט חרסינה – הדיגום, הצבעוניות ואלמנטים אחרים באובייקט, כולם נוגעים באופני הייצור והעיטור של החומר שהובא מסין — וכל גם הסיפור מבקש להבנות "אגדה סינית" אך כזו המבוססת על הדמיון המערבי והאופן בו סין נתפסה באירופה של המאה ה18. המלין משחק באלמנטים אלו תוך שהוא מחלק ארבע צלחות בוריאציות שונות של דגם הערבה כשהוא משתמש בכל רבע צלחת ביחד עם שלושה רבעים מצלחות שונות. בכך הוא יצר אפקט מפורק, רשומוני באופיו, בו כל אחד מן הגיבורים והגיבורות, דמויות משניות והשחקנים הראשיים אובדים בתוך הסיפור המאוחה, הכימראי באופיו.

גם בעבודת האנימציה, המלין שומר על האוטונומיות של כל חלק, תוך שהוא מייצר את אחדותם של החלקים בתוך המסך האחיד והלופ המוקרן. בדומה לרשומון (1951), הסרט שזיכה את  אקירה קורוסאווה בהצלחתו הבינלאומית הראשונה, האמת אינה נמצאת, והסיפור הליניארי, המובן, אובד בסבך הפרטים. ארבעת הגרסאות השונות של סיפור "דגם הערבה" נותרים זה ליד זה, משלימים ונוגדים זה את זה באותו זמן. המלין משתמש באופן מיומן ביותר בדרך הסיפור הייחודית הזו בשילוב עם יכולתו לאחות סיפור וצורה, חומר ומושג, ויוצר עבודה יוצאת דופן באיכויותיה ומשמעותה הטרנס-תרבותית.

למידע נוסף על קורס קרמיקה בבית בנימיני