אריחי קרמיקה קשורים בתחום הארכיטקטורה ועיצוב חללי מחיה. אריחי הקרמיקה עמידים, נוחים לשימוש ומעל לכל – יפים ביותר. עולה כי האדם ניצל את התכונות המיוחדות של הקרמיקה במשך 4,000 שנה. קירות מצופים אריחים נמצאו בפירמידות במצרים, ובעתיקות בבל ויוון. אריחי הקרמיקה המזוגגים אינם סופגים מים, אינם נשרטים או משתפשפים, לא מוכתמים.

הכנת אריחי קרמיקה בעבודת יד מאפשרת לנצל טכניקות שונות של עבודה בחומר, ולפיכך ישנם סוגים שונים של אריחים. האריח יכול להיות מישורי כציור או בעל נפח כתבליט. הוא יכול להיות מונו-כרומטי או צבעוני, ויכול להיות בכל קו מתאר שהוא בהתאם לדרישות הארכיטקטוניות.

לרוב מיוצרים האריחים בעבודת יד ממשטחים. בעת החיתוך של החומר הלח נילקח בחשבון אחוז ההתכווצות של החומר, כדי להגיע לגודל האריח הסופי הרצוי. להקטנת אחוז ההתכווצות ולהגדלת העמידות של האריח מומלץ להשתמש בחומר גולמי בעל אחוז גבוה של גרגרי שמוט. את האריחים חותכים בשלב שהחומר יבש למחצה: "קושי עור". זאת כדי למנוע עיוותים והתעקמויות.

יש היוצרים תבניות גבס או עץ כדי לשחזר את הדוגמא של האריח מספר רב של פעמים. ניתן להעתיק בקלות למשטח החומר דוגמא אשר צוירה על נייר. יש המייצרים הדפסים של הדוגמאות בהדפסת רשת או דיגיטלית, ומטמיעים אותם בזיגוג של האריח.

שכיחותם של האריחים בכל בית מהוה נקודת מוצא לעבודות אמנותיות רבות. למשל העבודה פAטרן שיצר גיא בן נר.  בן נר הדפיס ושיכפל את סמל רכב הנכים על גבי אריחי קרמיקה. כתוצאה משכפולו הפך הסמל לאורנמנטיקה ערבית ובכך מחבר, ויזואלית וגם רגשית שתי קבוצות מיעוט פגיעות בחברה הישראלית.

למידע על סדנת אריחי קרמיקה בבית בנימיני