הגלריה הקטנה

הגלריה הקטנה:

בכניסה לבית בנימיני ממוקמת "הגלריה הקטנה". בגלריה: מדפיי תצוגה למכירה המייצגת את מיטב אמני הקרמיקה בארץ.

התערוכה מתחלפת כל מספר שבועות. עבודות יד של אמנים היוצרים בשפה אישית מיוחדת לכל אחד ואחד.

המטרה להחשף לקהל הרחב וליצור "חלון ראווה" של הנעשה בתחום.


חשוף

הילה מור | כלי קרמי לצינון הפירות והירקות

הילה מור | כלי קרמי לצינון הפירות והירקות

שמות האמנים: קולקטיב 4.5 והילה מור
אוצרת: עינב ברנס אליאסוב

פתיחה חגיגית 10.1.2019 בשעה 19:30
פתיחה: 3.1.2019
נעילה: 23.2.2019

התערוכה חשוף מבקשת לבחון בעזרת תהליכים מחקרים את התכונות הטבעיות של החומר הקרמי.

קולקטיב 4.5, רותם גרובר, עמרי ניסים ואדם שליו בעבודתם קווי גובה - מיפוי חומרי בוחנים את "הזהב הלבן" - הפורצלן כחומר קרמי בעל תכונות ייחודיות; אצילותו, חוזקו, לובנו הבוהק, אטימותו למים וחדירותו לקרני אור מציב אותו כאחד מהחומרים המרתקים והמאתגרים בעולם הקרמי

דימויים קולקטיב 4.5 | צילום: עמרי ניסים

דימויים קולקטיב 4.5 | צילום: עמרי ניסים

בתהליך המחקרי החליטו חברי הקולקטיב להציב את האופי "המתורבת" של הפורצלן אל מול התערבות אגרסיבית ופולשנית- שחיקה על ידי מכונת התזת חול.

התזת החול מאפשרת לחדור לעובי הדופן של החומר, ולגרוע ממנו שכבה אחר שכבה. שינויי העובי יוצרים עבירות משתנה לקרני האור, תופעה היוצרת חווית עומק.

קולקטיב 4.5 עוסקים בדימוים של קווי הגובה, המוכרים לנו ממפות טופוגרפיות המתארות את תבליט השטח לצורותיו הרבות, הר, גיבעה, מכתש, כיפה, אוכף ועוד.

קווי הגובה מבטאים את עומק השחיקה שיצרנו בחומר כמו גם את גובה טמפרטורת השריפה המשתנה.,
ככל שטמפרטורת השריפה עולה, כך מהירות השחיקה יורדת.

הילה מור בעבודתה, תנועה של מים בחומר בוחנת את היכולת של החומר הקרמי כמו הצמחים להוביל מים בתוכו. האינטראקציה של החומר הקרמי עם המים מאפשרת תופעות כמו סינון, קירור, הולכה ושינוי צבע. תכונות חומריות אֿלו בשילוב טכנולוגית הדפסה תלת-ממדית בקרמיקה מאפשרות שליטה במבנים הפנימיים של החומר ובחינתן מחדש. תכנון ועיצוב מבנים מורכבים אלו בכלים מאפשר את ניתוב המים בתוכם בהתאם לצורך.

הכלים של הילה מור, כלי עזר עכשוויים לשימושים מסורתיים מקיימים דיאלוג בין היסטוריה ותרבות חומרית לבין התחדשות טכנולוגית

  • שתייה- כלי לסינון מים
  • גידול למאכל- כלי הנבטה
  • ושימור- כלי לצינון סביבת הפירות והירקות

כמו בצמחים גם לחומר הקרמי יש תכונה טבעית המאפשרת הובלת מים כך שאופן הפעולה של הכלים מתבסס על ההשקיה שלהם, שמאפשרת אינדיקציה לרטיבות- הצבע בחומר הקרמי בשריפה נמוכה, נשאר חיוור. אך כאשר משקים את הכלים הם הופכים רוויים צבע מספיגת המים לתוכם. כשהם מתייבשים, הם מחווירים שוב ומאותתים צמא.

פרויקט גמר במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל 2016 , בהנחיית פרופ' עידו ברונו


טרקוטה אופקים | שלומית באומן מראיינת את לורי והבה | לחצו לקריאה

 

המדפיה | הגלריה הקטנה

המדפיה | הגלריה הקטנה


הים התיכון

פתיחה: חמישי, 28.6.2018, 19:30
נעילה: שבת, 1.9.2018, 14:00
מציגים: ג'קרנדה קורי וגנאדי דבורקין

שני אמני קרמיקה וותיקים מציגים גישות שונות בשימוש בחומר הקרמי. אולם, לשניהם מקור השראה דומה: הים התיכון והטקסטורות הטבעיות והסינתטיות שחוף הים הישראלי מכיל בקרבו. התערוכה 'הים התיכון' מחברת בין מסורות עבודה שונות בקרמיקה ומציגה את השפעת הסביבה הטבעית והתרבות המקומית על תהליך היצירה של האמנים.

ג'קרנדה קורי | צילום שי בן אפרים

ג'קרנדה קורי | צילום שי בן אפרים

ג'קרנדה קורי הנה קדרית מזה שלושים שנים. קורי נולדה והתחנכה במקסיקו וכיום הנה מרצה במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ונמנית עם צוות המורים בבית בנימני- המרכז לקרמיקה עכשוית.

גנאדי דבורקין | צילום: שי בן אפרים

גנאדי דבורקין | צילום: שי בן אפרים

גנאדי דבורקין, יליד ברה"מ לשעבר, עובד בקרמיקה משנת 1994, פעל בקואורופטיב 'הגילדה' במשך 8 שנים וכיום מציג את עבודתיו בתערוכות ברחבי הארץ ובחו"ל.

קורי בחרה לייצר עבור התערוכה כלים שימושים ואובייקטים אשר א-סימטריות בולטת נוכחת בצורתם. היא הדגישה את הרצון לחפש את השלמות דווקא בשבירתה הצורנית המסורתית. אובייקטים מצויים בחוף הים, לרבות פסולת אנושית, מהווים מוטיב מרכזי בעבודות המוצגות.

בעבר, דבורקין התמקד בייצור של כלים קלאסיים ובשאיפה אחר דיוק ושלמות צורנית. בתקופה האחרונה, בהשפעת סביבת עבודתו ביפו וקרבתו לים, צורות וטקסטורות טבעיות של סלעי ים וסלעי מדבר מהוות מקור להשראה בעבודותיו; גסות וחספוס מאפיינים את הכלים אשר שואפים לצאת מגבולותיהם. על אף שינוי המגמה, דבורקין מעיד כי מסורת ארוכת שנים של הישענות על דיוק ואסתטיקה מוקפדת עדיין מובחנת בעבודותיו העדכניות. העבודות אשר יוצגו בתערוכה נשרפו בשיטת אנאגאמה וראקו וכוללות כלים שימושיים ועבודות פיסול.


  הגלריה הקטנה מציגה את עבודותיהם של שלושת בוגרי מלגת סטודיו ראשון 2017-2018 סיון שפנר, אליה לוי ואבי בן שושן

מטרת המלגה "סטודיו ראשון" בבית בנימיני היא ליצור גשר מקצועי בין בוגרי מחלקות ללימודי קרמיקה בבתי ספר אקדמאים, ובין העולם המקצועי שמחוץ לאקדמיה. מלגת "סטודיו ראשון" מיועדת לבוגרים המעוניינים להמשיך וליצור בתחום הקרמיקה ולהיחשף לעולם המקצועי שמחוץ לחממה הלימודית. רגע לפני תום שנת המלגה, לפני יציאתם לעבודה בסדנאות עצמאיות משלהם, ולפני כניסתם של המלגאים החדשים לחלל הסטודיו, מציגים שפנר, לוי ובן שושן גוף עבודות, שהוא פרי מחקר שערכו במהלך שנת המלגה.

Sivan Sheffner | סיון שפנר

Sivan Sheffner | סיון שפנר

סיון שפנר מתמסרת לתהליכי העבודה ולמצבי הביניים המתרחשים במהלך העבודה בחומר ומשתהה ברגעים ובהזדמנויות הנקרים על דרכה, מתוכננים ואקראיים כאחד. ההשתהות בנקודת זמן ומרחב מייצרת אובייקטים בעלי יופי חומרי ופראי, עדין ושברירי וחושפת את היופי הקיים בתהליך, יופי הנגלה לעיני האמנית במהלך עבודתה ומוצא את מקומו באובייקט "גמור", מוכר. מתהליכי מחזור, לשקילת חומרי גלם, מלישת החומר ועבודה בגוש על הגלגל, יופיו וקסמו של תהליך העבודה מעלה שאלות הנוגעות בבחירה, בתהליכי עבודה ובמהות החומר.

Eliya Levi | אליה לוי

Eliya Levi | אליה לוי

אליה לוי מחפשת לקשור בין חומרים קשים לרכים ומייצרת לשם כך שבכות חומר הנרקמות על ידה ברשת חוטים סבוכה של דימויים וצבעים. עולם הדימויים הרקום נוגע בציורי האריחים שצוירו על ידי אמני ה Arts and Crafts האנגלים ומחבר שתי מסורות קראפט שונות לכדי אובייקט אחד. אליה מבקשת לחבר קורים לדימויים ויוצרת לשם כך קופסאות חומר דקיקות בנויות ביד השומרות את מלאכה הרקמה והחומר עליהן ובתוכן.

אבי בן שושן מעצב אובייקטים קרמים שימושיים הנושאים את זיכרון הגוף, אבריו ושריריו, את מתח העור על פני העצמות. האובייקטים אותם הוא מעצב הופכים לצלמיות בנות תקופתנו המחברות את האנושי לפיסולי ולשימושי. תנועות הגוף ומחוותיו חוברות אל החומר הקרמי, נוגעות בדימוי עצמי, בתפישת גוף ומגדר, מחברות חומר, גוף ונפש בתשוקה אל גוף האובייקט ואל השימוש בו.

Avi Ben Shoshan | אבי בן שושן

Avi Ben Shoshan | אבי בן שושן