הגלריה הקטנה

הגלריה הקטנה:

בכניסה לבית בנימיני ממוקמת "הגלריה הקטנה". בגלריה: מדפיי תצוגה למכירה המייצגת את מיטב אמני הקרמיקה בארץ.

התערוכה מתחלפת כל מספר שבועות. עבודות יד של אמנים היוצרים בשפה אישית מיוחדת לכל אחד ואחד.

המטרה להחשף לקהל הרחב וליצור "חלון ראווה" של הנעשה בתחום.


הים התיכון

פתיחה: חמישי, 28.6.2018, 19:30
נעילה: שבת, 1.9.2018, 14:00
מציגים: ג'קרנדה קורי וגנאדי דבורקין

שני אמני קרמיקה וותיקים מציגים גישות שונות בשימוש בחומר הקרמי. אולם, לשניהם מקור השראה דומה: הים התיכון והטקסטורות הטבעיות והסינתטיות שחוף הים הישראלי מכיל בקרבו. התערוכה 'הים התיכון' מחברת בין מסורות עבודה שונות בקרמיקה ומציגה את השפעת הסביבה הטבעית והתרבות המקומית על תהליך היצירה של האמנים.

ג'קרנדה קורי | צילום שי בן אפרים

ג'קרנדה קורי | צילום שי בן אפרים

ג'קרנדה קורי הנה קדרית מזה שלושים שנים. קורי נולדה והתחנכה במקסיקו וכיום הנה מרצה במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ונמנית עם צוות המורים בבית בנימני- המרכז לקרמיקה עכשוית.

גנאדי דבורקין | צילום: שי בן אפרים

גנאדי דבורקין | צילום: שי בן אפרים

גנאדי דבורקין, יליד ברה"מ לשעבר, עובד בקרמיקה משנת 1994, פעל בקואורופטיב 'הגילדה' במשך 8 שנים וכיום מציג את עבודתיו בתערוכות ברחבי הארץ ובחו"ל.

קורי בחרה לייצר עבור התערוכה כלים שימושים ואובייקטים אשר א-סימטריות בולטת נוכחת בצורתם. היא הדגישה את הרצון לחפש את השלמות דווקא בשבירתה הצורנית המסורתית. אובייקטים מצויים בחוף הים, לרבות פסולת אנושית, מהווים מוטיב מרכזי בעבודות המוצגות.

בעבר, דבורקין התמקד בייצור של כלים קלאסיים ובשאיפה אחר דיוק ושלמות צורנית. בתקופה האחרונה, בהשפעת סביבת עבודתו ביפו וקרבתו לים, צורות וטקסטורות טבעיות של סלעי ים וסלעי מדבר מהוות מקור להשראה בעבודותיו; גסות וחספוס מאפיינים את הכלים אשר שואפים לצאת מגבולותיהם. על אף שינוי המגמה, דבורקין מעיד כי מסורת ארוכת שנים של הישענות על דיוק ואסתטיקה מוקפדת עדיין מובחנת בעבודותיו העדכניות. העבודות אשר יוצגו בתערוכה נשרפו בשיטת אנאגאמה וראקו וכוללות כלים שימושיים ועבודות פיסול.


  הגלריה הקטנה מציגה את עבודותיהם של שלושת בוגרי מלגת סטודיו ראשון 2017-2018 סיון שפנר, אליה לוי ואבי בן שושן

מטרת המלגה "סטודיו ראשון" בבית בנימיני היא ליצור גשר מקצועי בין בוגרי מחלקות ללימודי קרמיקה בבתי ספר אקדמאים, ובין העולם המקצועי שמחוץ לאקדמיה. מלגת "סטודיו ראשון" מיועדת לבוגרים המעוניינים להמשיך וליצור בתחום הקרמיקה ולהיחשף לעולם המקצועי שמחוץ לחממה הלימודית. רגע לפני תום שנת המלגה, לפני יציאתם לעבודה בסדנאות עצמאיות משלהם, ולפני כניסתם של המלגאים החדשים לחלל הסטודיו, מציגים שפנר, לוי ובן שושן גוף עבודות, שהוא פרי מחקר שערכו במהלך שנת המלגה.

Sivan Sheffner | סיון שפנר

Sivan Sheffner | סיון שפנר

סיון שפנר מתמסרת לתהליכי העבודה ולמצבי הביניים המתרחשים במהלך העבודה בחומר ומשתהה ברגעים ובהזדמנויות הנקרים על דרכה, מתוכננים ואקראיים כאחד. ההשתהות בנקודת זמן ומרחב מייצרת אובייקטים בעלי יופי חומרי ופראי, עדין ושברירי וחושפת את היופי הקיים בתהליך, יופי הנגלה לעיני האמנית במהלך עבודתה ומוצא את מקומו באובייקט "גמור", מוכר. מתהליכי מחזור, לשקילת חומרי גלם, מלישת החומר ועבודה בגוש על הגלגל, יופיו וקסמו של תהליך העבודה מעלה שאלות הנוגעות בבחירה, בתהליכי עבודה ובמהות החומר.

Eliya Levi | אליה לוי

Eliya Levi | אליה לוי

אליה לוי מחפשת לקשור בין חומרים קשים לרכים ומייצרת לשם כך שבכות חומר הנרקמות על ידה ברשת חוטים סבוכה של דימויים וצבעים. עולם הדימויים הרקום נוגע בציורי האריחים שצוירו על ידי אמני ה Arts and Crafts האנגלים ומחבר שתי מסורות קראפט שונות לכדי אובייקט אחד. אליה מבקשת לחבר קורים לדימויים ויוצרת לשם כך קופסאות חומר דקיקות בנויות ביד השומרות את מלאכה הרקמה והחומר עליהן ובתוכן.

אבי בן שושן מעצב אובייקטים קרמים שימושיים הנושאים את זיכרון הגוף, אבריו ושריריו, את מתח העור על פני העצמות. האובייקטים אותם הוא מעצב הופכים לצלמיות בנות תקופתנו המחברות את האנושי לפיסולי ולשימושי. תנועות הגוף ומחוותיו חוברות אל החומר הקרמי, נוגעות בדימוי עצמי, בתפישת גוף ומגדר, מחברות חומר, גוף ונפש בתשוקה אל גוף האובייקט ואל השימוש בו.

Avi Ben Shoshan | אבי בן שושן

Avi Ben Shoshan | אבי בן שושן