5 שנים: בית בנימיני בקריית המלאכה


הקשר האימננטי בין בית בנימיני וקריית המלאכה בה הוא שוכן, מהווה ציר מרכזי בשתי התערוכות "החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו" (רועי פביאן ואמיר ויזר), ו-"משכפלת, חפצים יוצרים חפצים" (סטודיו REDDISH). בית בנימיני, בו משולבים סדנה לקרמיקה, בית ספר ללימודי קרמיקה, ספריה וגלריה מגלם בתוכו את התפר בין מלאכה לעיצוב, עשייה ועיון, תעשייה ואמנות. תערוכות אלו צמחו מתוך הרצון להפוך את אזור הדמדומים בין שדות הנתפסים כנפרדים - לשדה פורה ועשיר המשתקף ביחסים שבין מחקר, אמנות, עיצוב ותעשייה. התערוכות מייצרות מבט עשיר ומרובד על קריית המלאכה, המתחלק למבט מיקרו ומבט מאקרו.

ההתבוננות מתוך המאקרו, מצביעה על התנאים הכלכליים והחברתיים שהביאו להקמתה של קריית המלאכה, לתכנון האדריכלי המודרניסטי והברוטליסטי שלה ולאופייה התעשייתי-חומרי. ההתבוננות מתוך המיקרו, בוחנת את החפצים אשר באמצעותם נוצרים חפצים במרחב התעשייתי, מתוך התבוננות פואטית, כהרחבות משוכללות של הגוף הממקסמות את יכולת הייצור בסדרות קטנות ובינוניות.

החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו

רועי פביאן, אמיר ויזר אוצרת: שלומית באומן

יום שני | 4.7.2016 | 21:00

יום חמישי | 28.7.16 | 21:00

ב - 4 ביולי - 'סטודיו הצימר' מאלתר בחומר, מוסיקה אלקטרונית ונגינה על אובייקטים. מופיעים: גיא אושרוב, רון קציר, שמיל פרנקל. עוד באותו הערב יופיעו, 'סואסיידל פרניצ'ר', הרכב רוק פסיכוטי במקצבים משתנים. מופיעים: אלחנדרה לוי ואבינעם שטרנהיים. ב -  28 ביולי - 'שלישיית אותו עולם', טריאלוג על סף המקרי בין שלושה אמנים פלסטיים בשפה מוזיקלית של צלילים לא צפויים מבוסס על קאברים לשירים מוכרים. מופיעים: פסח סלובוסקי, גבי קריכלי ואבי סבח. כניסה חינם
החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו

The Society for Craft Rehabilitation in Tel Aviv-Jaffa | החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו

בתערוכה זו, מציגים פביאן וויזר מיצב מחקרי-לירי שעוסק בהיסטוריה האדריכלית-יצרנית-חומרית של קריית המלאכה. התערוכה הינה מיצב המורכב מכמה אלמנטים פיסוליים. אלמנט אחד מתוך המיצב הוא תבליט המתחקה אחרי התמצית התכנונית, צורנית וחומרית של המאפיינים האדריכליים של קריית המלאכה. האלמנט השני הוא מבנה המגדיר חלק מחלל הגלריה כ"מבנה פולי" (Folly) ארכיוני של פיסות תיעוד הקמתה של קריית המלאכה. בנוסף, ממוקמת בחלל מעין "עמדת תצפית" אל קריית המלאכה עצמה, הפועלת כמערכת דיפוזית דו כיוונית, המאפשרת בו זמנית את הכנסת קריית המלאכה לבית בנימיני והוצאת בית בנימיני אל קריית המלאכה. פביאן וויזר הופכים את מרחב הגלריה הממוקמת בשולי קריית המלאכה לחלק בלתי נפרד ממנה תוך הזחתה לשפתם האמנותית מחד, והפיכתו של בית בנימיני ל"מפעל תערוכות" מאידך. האם ניתן לגשר על פער זה?


משכפלת, חפצים יוצרים חפצים

משכפלת, חפצים יוצרים חפצים | Molding Object, Objects make Objects

משכפלת, חפצים יוצרים חפצים | Molding Object, Objects make Objects

אוצרות ועיצוב: REDDISH – נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן התערוכה בתמיכה מפעל הפיס

התערוכה תנעל ב6.8.16

סיור מודרך בתערוכה עם המעצבים ואוצרים: 30.7.16 בשעה 11:30

התערוכה מביאה לקדמת הבמה חפצי שכפול, וחושפת את האמצעים בעזרתם אובייקטים מגיעים לעולם. אמצעי הייצור - החפצים שיוצרים חפצים - קובצו מיצרנים ביתיים, בתי מלאכה, מפעלים, אמנים ואומנים מרחבי הארץ. בתערוכה, למשך זמן קצר הופכים אלו, למושאים של התבוננות. כך ניתן להתעכב על החכמה והפואטיות שטמונים בתהליכים הנחבאים. כמה עשרות תבניות מוצגות ברחבי הגלריה. סמוכות זו לזו, מונחות על גבי פודיומים ותלויות על הקירות. הן בעלות צורות שונות ועשויות חומרים שונים. יש להן תפקידים מוגדרים, אך המבט הראשון לא מגלה מַהם. את הצללית של כלי הנגינה מזהים בקלות, גם את תבנית הנירוסטה מרובת השקעים, בשל הגרסה הביתית שלה. אבל מדוע יש מלבן מלוכלך על הקיר? ומה עושה פה סלסלה? המוצגים הם חידות.