א-לה מוד ושבילי יער

בחלל הגלריה הוצגה התערוכה "א-לה-מוד" ובה עבודות קדרות של מוד פרידלנד (1996 – 1927).

בחלל המעבדה תוצג התערוכה "שבילי יער" של יעל עצמוני, מחווה למוד.

פתיחה: 8/9/2011 נעילה: 14/11/2011

אוצרות: אסתר בק ורונית צור

עיצוב התערוכה: טולה עמיר

מוד פרידלנד עלתה ארצה ב 1950 לאחר סיום לימודי אמנות באקדמיה בבוקרשט, השלימה לימודי אמנות בבית הספר הגבוה בוזארט בפריס והשתלמה בלימודי קרמיקה בווינה.

התערוכה המוצגת מלווה השקת ספר אמן של מוד פרידלנד - אמנית קרמיקה טוטאלית שאמנותה היתה אותנטית, פראית, ובעלת איכויות מדהימות וייחודיות בנוף הישראלי.

מוד פרידלנד היתה אמנית משמעותית ביותר בתולדות הקרמיקה הישראלית, באישיותה הסוחפת כאדם-אמן-מורה ובהתנערותה מהדקורטיביות הים-תיכונית שקסמה באותה תקופה לאמני קרמיקה רבים. החופש החובר לפרפקציוניזם, המקוריות הנשענת על מסורת ועל ניסויים מעמיקים, המאפיינים את עבודתה של מוד פרידלנד, כל אלה נמצאים גם ביצירתה של יעל עצמוני, ומכאן הזמנתה להציג תערוכת לווין לתערוכתה של מוד פרידלנד. בדיעבד התברר כי חברות עמוקה התקיימה בין השתיים. התערוכה שבילי יער של יעל עצמוני תוצג בו זמנית בבריכת הקשתות ברמלה ובבית בנימיני. עצמוני יצרה גופים קרמיים מעין וקטורים מסולסלים אוצרי זיכרון אישי ואוניברסאלי והשקיעה אותם בבריכת הקשתות ברמלה. עבודת ווידאו שעצמוני צילמה במקום תוקרן בחלל המעבדה. המרחבים השונים - הבריכה והגלריה, העיר רמלה והעיר תל-אביב יהיו קשורים כאשר לכל אחד ישנה הנוכחות והאוטונומיה שלו. העבודה נוגעת בנושאים בעלי משקעים מרובדים של חוויות משפחתיות של ילדה שגדלה בעיר רמלה בצל תרבות אירופאית מפוארת אך גם כואבת.