חומר צעיר

אודות תערוכת "חומר צעיר"

תערוכת "חומר צעיר" נפתחה בגלריה שי אריה בעשירי באפריל , 2008 ברחוב שלמה המלך 61 תל אביב יפו

כביטוי לרוחם של בני הזוג בנימיני, נאמני מרכז בנימיני גאים לתמוך במיזם "חומר צעיר" - המאפשרות לאמנים צעירים להציג את יצירותיהם מחד וחושפות את הקהלהישראלי לקרמיקה עכשווית מאידך. מרגש לראות את המבט הצעיר של היוצרים כפי שהוא בא לידי ביטוי בחומר הקרמי אשר לו מסורת עתיקת יומין באזור. כל דור מושפע מהאירועים וההתרחשויות בתקופתו. ישראל מרובת תנודות פוליטיות, חברתיות וסביבתיות. מעניין יהיה לראות את ביטויים של נושאים אלו ביצירות המוצגות בתערוכה. קידום אמנות הקרמיקה בארץ חייב להתקיים יחד עם השתתפותם הפעילה של קרמיקאיים צעירים בעשייה. התערוכה מהווה במה חשובה לקירובם ולמחויבותם לפעילות בתחום

.

דבר האוצרים: מהו "חומר צעיר"? אוצרים: רינה קמחי ואריה פרנקו

בריגוש, בחשש ובסקרנות רבה קיבלנו את ההצעה לאצור יחד תערוכת צעירים. שאלות רבות ניצבו בפנינו והעיקרית שבהן הייתה "מהו חומר צעיר?". כשהתחלנו לתור ולחפש אחר חוט השני שיגדיר את רעיון התערוכה התחבטנו בין היתר בשאלה "מהו צעיר?", מעבר למסגרת הגיל שקבעה האגודה. ואולם למרות ניסיוננו החוזר ונשנה למצוא תשובות, התגלתה לנו שוב ושוב מורכבותו של המושג, אולי משום שהתשובה מצויה אצל מי שגילו אינו רב, אך בכל זאת בוחר בחומר עתיק יומין לבטא את רוחו.

מגוון ההצעות שהגיע אלינו ניכר בכיוון הפלורליסטי שבחרנו לבסוף, ואולם במבט לאחור העבודות בתערוכה מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות: קבוצת יוצרים אחת מקורה בדיסציפלינה הקרמית, כלומר יוצרים שהחומר והתהליכים הקרמיים הם הבסיס ליצירתם. יוצרים בקבוצה זאת מנסים לבדוק ולהרחיב את המדיום הקרמי, בניסיון להשתחרר ממוסכמות ולחבר שפה עכשווית של חומר, צורה ושימוש. קבוצת היוצרים האחרת בוחרת בביטוי אישי פוסט-מודרני לביקורת חברתית, וכאן השימוש בחומר הקרמי הוא נסיבתי.

ככל שדחק בנו הזמן והיה עלינו לגבש החלטה במה תעסוק התערוכה, הבנו שהתשובה מצויה בכוחות עצמם, בצעירים, שבאמצעות עבודתם ויצירותיהם יגידו את דברם, ואנחנו נהיה להם אך לבמה. אנו מאמינים אפוא שהצלחתה של התערוכה תנבע מרצונם של קרמיקאים צעירים לבחון ולהבין את השאלות "מהו צעיר?" "ומהי קרמיקה צעירה?". תשובתם החומרית לשאלות אלה תציג תמונת מצב של הקרמיקה הצעירה בישראל בלי שאנו, הבאים בימים, ננסה להגדיר ולתחום את הנושא ממרום גילנו.

בתערוכה הצלחנו להכיל את המגוון העשיר של כיווני הדרך, ולייצג את היכולות ואת הכישרונות הניכרים של המשתתפים. אלה ראויים לאמון, לעידוד ולתמיכה בהמשך דרכם באמנות הקרמיקה.

רינה קמחי ואריה פרנקו, תל- אביב, חורף 2008

פרטי העבודות

מאיה בן-דוד, "כאב בטן", 2007

אמנון עמוס, "תחתית וספל", 2007

שירלי בר-אמוץ, "סוחבות", 2007

חן פלס, "סלים", 2006

גיא ג'אנה, "שחור", 2007

עדי סנד, "נגיחה", 2006

דני גסנר ואורי סעידי, "קופה" - OTOTO Studio

הודא ג'מאל, "צפרדע ולא נסיך", 2007

איילת גבריאל, "אריחים", 2007

גד אפוטקר ואנדרי שרף, "ממדים" ,2007

שלומית מנדלקרן, "חרוטות", 2007

עדה יואלס, "עוגה", 2006

הראל עדן, "ברלין", 2007

רויטל ברלב, "גופים", 2007

נצר לוריא, "טנמוקו", 2007

שלי לוטקין, "כוסות",2007