לימודי פיסול

בית הספר לאמנות הקרמיקה בבית בנימיני מציע לימודי פיסול קרמי.

לימודי פיסול קרמי מאפשרים הבנה בסיסית של עבודה בחומר, כמו גם התמחות בחומר קרמי ומשמעותה בשדה האמנות הפלסטית. הפיסול בחומר אשר החל לפני כ-10,000 שנה באזורינו, יונק את מקורותיו הן מתרבויות עתיקות והן מגישות עכשוויות המחברות בין עולמות תוכן לעולמות חומר. הפיסול בחומר, שהתקיים משחר האנושות, ממשיך להוות זירה מעניינת ומתחדשת של פעילות ענפה ורבת משמעויות.

לימודי פיסול בבית בנימני כוללים שיטות עבודה עתיקות לצד גישות עכשוויות לעבודה בחומר, אשר באמצעותן יפתחו התלמידים שפה אישית ומקורית. תהליך העבודה מציע התבוננות ובחינה עצמית של תכנים ורעיונות של כל משתתף ודיון בסוגיות שונות הקשורות לעולם הפיסול בחומר. מגוון הנושאים ושיטות העבודה הנלמדים במסגרת לימודי פיסול במרכז הינו רחב ביותר וכולל בין היתר:

פיסול קרמי עכשווי הוא אחד מתחומי הפיסול המגוונים ביותר שקיימים, אולי דווקא בשל העובדה שהחומר הקרמי משמש מזה אלפי שנים ליצירת אובייקטים אמנותיים (דוגמת פסלי אלות פריון שהיו נפוצים בתרבויות שונות). השימוש במונח "פיסול קרמי" כמובחן מהמונח הכללי "פיסול", נובע משימת דגש על החומר ממנו עשוי הפסל. אם נצא מנקודת הנחה שלחומר יש שפה משלו ("שפה" משמע -  מאפיינים צורניים, טכנולוגיים והיסטוריים) וכי שפה זו גם נבדלת ועשירה וגם משיקה לפיסול שאיננו קרמי – נוכל להבין ש"פיסול קרמי" הינו תחום מרתק בתוך העשייה הקרמית. שכן, הוא פועל בשדה שיש לו השקה עם שני גופי ידע מרכזיים: עולם הקרמיקה מצד אחד ופיסול עכשווי מצד שני. המפגש בין שני תחומים אלו הוא מרתק ומרגש ליוצרים בתחום וללומדים לימודי פיסול.

הגישות והנושאים השונים המאפיינים פיסול קרמי עכשווי הינם רבים, כמו גם מגוון הצורות וקנה המידה של האובייקטים: מינימליזם, נטורליזם, ריאליזם ואבסטרקט, אובייקט בודד לעומת מיצב, נרטיבים תרבותיים, ביקורתיים, הומוריסטים ועוד. אין כמעט צורה, נושא, סגנון וגודל ששדה הפיסול הקרמי העכשווי אינו כולל. שכן, הפוטנציאל העצום הטמון בחומר פותח ליוצרים מקצועיים ולחובבים הלומדים לימודי פיסול, עולם שלם, מגוון ומרתק של עשייה. גם מגעו הייחודי של החומר – הפלסטיות והרכות שלו המייחדים אותו מחומרי פיסול קלאסיים אחרים כגון אבן או מתכות שונות, מהווה מקור משיכה ליוצרים בו, ולא אחת הוא הסיבה המרכזית ליוצרים חובבים להירשם ללימודי פיסול.

לימודי פיסול - נושאים נוספים לעיון:

פיסול קרמי: בין קראפט לאמנות עכשווית
מאמר אודות שריפות עצים בקרמיקה
מאמר אודות הקרמיקה של ז'ואן מירו
תערוכת "חמור" בבית בנימיני - תערוכה קבוצתית

בנוסף לקורסים המוצגים להלן, בית בנימיני מציע  לימודי קרמיקה למתחילים.

 

// קורס פיסול קרמי – יסודות

קורס פיסול קרמי בבית בנימיני כולל למידת טכניקות עבודת יד ופיסול קרמי שיהוו בסיס ליצירה אישית בחומר. קורס פיסול קרמי מציע חוויה אמנותית מעשירה בתל אביב.

// פיסול פיגורטיבי קרמי – עבודה מהטבע

הקורס יעסוק ביסודות הפיסול הפיגורטיבי ויתמקד בהעמקת ההתבוננות ובפיתוח היכולת לתרגם לשפה אמנותית את המציאות הנגלית לעינינו

// סדנת פיסול

בקורס זה נלמד ליצור משטחי חומר, נעסוק ונפסל דמות אדם: ראש ופנים, טורסו וגוף.