ציונה שמשי 1939-2018

בית לאמנות ישראלית ובית בנימיני – מרכז לקרמיקה עכשווית מרכינים ראש לפטירתה של האמנית ציונה שמשי. ציונה או ככינוייה ציונקה, ילידת תל אביב 1939. ציונה הייתה אמנית בין תחומית ועסקה בין השאר בציור, רישום, פיסול, הדפס, קרמיקה, אמנות שימושית, עיצוב טקסטיל, שטיחי קיר ורצפה, מייצבים ועוד.

ציונה שמשי תמונת מחזור. מיצב בתערוכה מ-1965

ציונה שמשי תמונת מחזור. מיצב בתערוכה מ-1965

ציונה שמשי היא בוגרת מכון אבני ובוגרת אוניברסיטת אלפרד שבמדינת ניו-יורק.
בשנות השישים עבדה ב"משכית" לצדה של רות דיין ובחברת "רקמה", ובהמשך שימשה כמעצבת ויועצת לחברות תעשייתיות כמו נגב קרמיקה ומפעל לפיד, תוך שהיא שמה דגש על פיתוח וקידום יצירה מקומית. לאורך השנים שיתפה פעולה עם אדריכלים שונים – ביניהם דורה גד, יעקב רכטר, אבא אלחנני, רפי בלומנפלד, לזר חזקיה וישראל לוטן – אשר שילבו את יצירותיה ביצירתם כבר משלב התכנון, הן במבנים פרטיים והן במבני ציבור. שמשי הייתה אמנית ביקורתית ופוליטית אשר הציגה תערוכות יחיד רבות בגלריות ומוזיאונים ברחבי ישראל. המיצבים הבין תחומים שלה אופיינו בטוטאליות בהתייחסות לחלל, בדמויות גדולות מחומר שהיוו תמיד חלק משמעותי במיצב ובשפה אקספרסיבית המגיבה למצבה של החברה הישראלית. שמשי הייתה בין מייסדי קבוצה 10+ שפעלה בהובלת רפי לביא במחצית השנייה של שנות ה-60, הציגה תערוכות יחיד רבות ג'ולי מ', וכן עיצבה תפאורות לתיאטרון ויצרה פסלים למרחב הציבורי המצויים, בין השאר, בתל אביב בחולון ובהרצליה.

פרט מתוך מיצב | ציונה שמשי

פרט מתוך מיצב | ציונה שמשי

מלבד פעילותה כאמנית שמשי גם אצרה עשרות תערוכות, עסקה בהוראה ופעלה רבות למען חינוך לאמנות. בין השנים 1979-1988 עמדה בראש המחלקה לעיצוב קרמי באקדמיה לאמנות בצלאל והיה לה חלק מכריע בעיצוב דמותה של המחלקה עם מעברה למשכנה בקמפוס הר הצופים ובמעבר מ"המחלקה לקדרות" ל"מחלקה לעיצוב קרמי", כמו גם בביסוס מעמדו של העיצוב הקרמי כמדיום אמנותי החורג מתחום האומנות השימושית. בכך, כמו בתחומים נוספים ובהם קידום מעמדם של אמנים בכלל ואמנים צעירים בפרט ותביעה לתמיכה ביצירתם, הייתה שמשי חלוצה ופורצת דרך.

בית לאמנות ישראלית יקיים קורס ייחודי (בשיתוף עם בית בנימיני) בסמסטר השלישי בהנחיית האמנית והאוצרת שלומית באומן ואמנים אורחים נוספים: "חומר כשפה: אמנות ועיצוב קרמיקה בישראל".

בהרצאה השנייה בקורס שתתקיים ב- 7 במאי תקדיש שלומית באומן פרק ליצירתה ותרומתה של ציונה שמשי לתחום הקרמיקה בישראל. לפרטים נוספים: 052-6460880
‏יוטיוב

בית לאמנות ישראלית

בית לאמנות ישראלית

פורסם תחת כללי, קרמיקה / 23 לאוקטובר, 2018 / סגור לתגובות על ציונה שמשי 1939-2018