אמנים אורחים

Mitsuo Shoji

Picture 1 of 37

Mitsuo Shoji visiting with the Benyamini Center

מרכז בנימיני לקרמיקה עכשווית מזמין לישראל אמנים אורחים מרחבי העולם. אמנים אורחים אלו מעבירים סדנאות, שיעורים, משתתפים בסימפוזיונים ומעשירים את יוצרי הקרמיקה בישראל.

אמנים אורחים שהוזמנו לישראל על ידי מרכז בנימיני:

Susan Collett, קנדה. אמנית אורחת בנאות הכיכר, פברואר 2009
סוזן קולט יוצרת מכלים גדולי ממדים מפורצלן (paper clay) בטכניקה ייחודית המעניקה לעבודות חזות של כלים שזה עתה נישלו מן הים, ספק אלמוגים ספק כלים היסטוריים מעידן קדמון. עבודתה דנה בפרדוקסים ומשדרת כוח ועצמה לצד שקיפות ושבריריות.
Fong Choo, ארה"ב. אמן אורח בתל חי, דצמבר 2008 למעלה מעשר שנים מתמקדת עבודתו של Fong Choo בקומקום התה המסורתי ומטענו התרבותי. צ'ו שואב השראתו ממסורת קומקומי ה – Yixing הנפוצים בתרבות הסינית ויוצק בהם פרשנות חדשנית וייחודית לו. קומקומיו זעירים, דמויי תכשיט, בשילובים מרתקים של צורה, צבעוניות עזה ודמיון. פונג צ'ו מתאר את החוויה של אמן אורח במרכז בנימיני כאן (אנגלית).
Les Manning, קנדה. אמן אורח בנאות הכיכר, פברואר 2008 אמן קנדי עטור פרסים ובעל מוניטין בינלאומי. עבודותיו עוסקות בהכלה מעשית וקונספטואלית. הוא יוצר כלים פיסוליים שעיקרם הפשטה של הנופים הדינמיים ורבי העצמה של הרי הרוקי הקנדיים. ההכלה של הנוף מיושמת על צורות קטנות ואינטימיות יחסית. אלו הנופים הנשקפים אליו מרבית שנות חייו.
Chris Gustin, ארה"ב. אמן אורח בתל חי, דצמבר 2007 קריס הוא אמן אמריקני היוצר כלים גדולי ממדים בטכניקה ייחודית של עבודת אבניים משולבת בבניה ידנית. עבודותיו משדרות עצמה ומונומנטליות תוך התייחסות מרתקת לגוף האדם.
Jackson Li, סין. אמן אורח בנאות הכיכר, פברואר 2007 ג'קסון הוא אמן סיני רבגוני בעל מוניטין בינלאומי. עבודותיו וסגנון חייו משלב מפגש מופלא ומרתק של תרבויות המזרח והמערב. פסליו מקרינים נמרצות ומונומנטליות על אף מידותיהם הצנועות ומשקפות גישה אסתטית שאינה שואפת להתייפייפות. לצד עבודה בחומר הוא ממשיך מסורת סינית עתיקה של יצירת מכחולים ייחודיים שהם מלאכת מחשבת מקורית. הוא מנהל מרכז לימודי גדול לאמנות הקרמיקה San Bao שנמצא בעיירה Jingdejhen, בירת הפורצלן בסין.
Robin Hopper, קנדה. אמן אורח בתל חי, דצמבר 2006 רובין יוצר מזה 50 שנה, בעיקר בפורצלן. עבודותיו - כלים שימושיים ויצירה אמנותית ייחודית - משקפות מחקר היסטורי וטכני מעמיק. לצד יצירה קרמית, מסעות וחיים טובים, רובין שואב הנאה מגננות ובמיוחד ממחקר של גנים אוריינטלים. הגן האנגלו-יפני שיצר ב Chosin Pottery הוצג בספרים, מגזינים ותכניות טלוויזיה. רובין פרסם מספר ספרים וסרטי וידאו אודות היבטים שונים של יצירה קרמיקה והטכנולוגיה המעורבת ביצירה קרמית.
Mitsuo Shoji, אוסטרליה. אמן אורח בנאות הככר, פברואר 2006 כלי הקרמיקה של שוג'י אינם בהכרח שימושיים. יצירתו המגוונת כוללת פסלים בבניה ידנית המעוטרים בפסי צבע, ציור ניסיוני הכולל אלמנטים מיצירה קרמית כמו שרפה, רצועות חמר, עלי כסף וזהב. עבודות דו-ממדיות ייחודיות אלו אותן הוא מכנה "ציור קרמי" מבוסות על נסיון החיים שלו. שוג'י חי ויוצר באוסטרליה מאז שנת 1973.
Leah Leitson, ארה"ב. אמנית אורחת בתל חי, דצמבר 2005
לאה היא אמנית אמריקנית היוצרת כלי פורצלן שימושיים בטכניקה מיוחדת של פירוק ובניה מחדש של הצורה. גלגל האבניים משמש את לאה כנקודת מוצא ליצירת אלמנטים אותם היא מרכיבה לכלים בעלי אמירה אסתטית אלגנטית עם אזכורים היסטוריים מהאומנויות הדקורטיביות של המאה ה-19 וה-18 כמו גם אלמנטים מן הצומח.
Linda Lighton, ארה"ב. אמנית אורחת באפקה, פברואר 2005
פסליה של לינדה מוגדרים על ידי חושניות, פוריות וכוח המיניות. עבודותיה חוקרות מנוקדת מבט נשית מיקרוקוסמוס שונים הנובעים מרעיונות של צמיחה ומעבר. הן מציגות את כח החיות וחוגגות את רוח החיים.
Linda Christiansen, ארה"ב. אמנית אורחת בתל חי, דצמבר 2004
לינדה חוקרת את יחסי היומיום עם כלים שימושיים. היא יוצרת כלים על אבנים רגליים ואז חותכת אותם, מרכיבה מחדש, מדביקה ידיות ורגליות ומצפה אותם בסליפ. לאחר זיגוג הכלים מוכנסים לתנור עץ או מלח. שטח הפנים החיצוני הנוצר בתהליך תלוי בצרוף של תרכובת האוויר, עץ, ומלח הנוכחים בתנור.
David Binns & Wendy Lawrence, אנגליה. אמנים אורחים בנאות הככר, פברואר 2004
את השראתה שואבת וונדי מצורות, טקסטורות ומשטח הפנים של סלעים שעברו בלייה. קדמוניות וראשוניות - ארכיטקטורה, תרבות, פולחן וכוחות גאולוגיים - מספקים גם הם כח השראה לוונדי.
דייויד שואב השראה מצורות וטקסטורות המצויות בארכיטקטורה ונוף. הוא פיתח טכניקה ליציקת תרכובות של חומר שרוף גרוס יחד עם זכוכית שהוא מלטש לאחר השריפה. למרות העושר והמורכבות של פני השטח שדיויד יוצר בטכניקות מתקדמות, עבודותיו משדרות שקט ומינימליזם.
Nick Joerling, ארה"ב. אמן אורח בתל חי, דצמבר 2003
ניק יוצר כלים בהשראת גוף האדם. כליו 'מדברים' אודות דיוקנים ותנועה. “אני מקווה ליצור כלים בעלי תכונות חושניות, רחמניות, הומוריסטיות והסתכנויות"
Malkhaz Schwedlaze, ג'ורג'יה. אמן אורח באפקה, מאי 2003

מלכז יוצר פסלים בעלי ארכיטקטורה ייחודית המורכבת מאלמנטים רבים. את ההשראה שואב מלכז מממצאים ארכיאולוגיים של אמנות אטרוסקית. לעבודותיו ביטוי מיוחד של תרבות מסורתית ודימיון עשיר.

Richard Dewar, אנגליה. אמן אורח בתל חי, דצמבר 2002
ריצ'רד למד קרמיקה באנגליה וכיום מתגורר בצרפת. בסדנה שלו ב-Locoal-Mendian יוצר ריצ'רד כלים בשריפת תנור עץ עם מלח.