ספרים חדשים

חדש בספריה: אוגוסט 2018

Piet(er) Stockmans: a Masterly Dilemma by Piet Stockmans

Piet(er) Stockmans: a Masterly Dilemma by Piet Stockmans

Piet(er) Stockmans: a Masterly Dilemma by Piet Stockmans

פייט סטוקמנס הנו אמן ומעצב פורצלן מהולנד מהידועים בתחומו. סטוקמנס עבד כמעצב תעשייתי עבור מפעלי פורצלן מצליחים כדוגמת Selb בגרמניה ועבור Royal Mosa בהולנד, כמו גם לימד באקדמיה לעיצוב באיינדהובן וגנק. סטוקמנס ידוע בזכות עיצוביו הלבנים החלקים עם משיכות מכחול כחולות מעודנות וגם בזכות מיצבי פורצלן ענקיים. עבודותיו מוצגות בתערוכות ברחבי העולם.

The Complete Guide to Mid- Range Glazes: Glazing and Firing at Cones 4-7 by John Britt

The Complete Guide to Mid- Range Glazes

The Complete Guide to Mid- Range Glazes

כ- 75% מהקדרים משתמשים בגלזורות הנשרפות בטווח הבינוני. הספר הנו מדריך מקצועי לעבודה בסטודיו ובו מאות "מתכונים". הספר חוקר את הערבוב, אפליקצייה, סוגי שריפות, מחזורי קירור, ואת כל העובדות החיוניות לעבודה נכונה גם גלזורות. באמצעות המדריך תוכלו ללמוד כיצד לשלוט בחוזק הצבעוניות ולייצר טקסטורות מעניינות.

The Shape of Craft by Ezra Shales

The Shape of Craft by Ezra Shales

The Shape of Craft by Ezra Shales

הספר חוקר שאלות מרכזיות סביב הנושא של מלאכת יד; מי מייצר מלאכות יד, מה אנו חושבים אודות האובייקטים וכיצד אלו משפיעים על ההבנה שלנו אודות המהות של מלאכת יד. במהלך הספר המחבר מאתגר את התפיסות המסורתיות שלנו ביחס למלאכת יד, ואת הציפיות שלנו לגבי אותנטיות מהי. הדיון נעשה סביב הסתכלות פרטנית בסיפורים של בעלי מלאכה מקצועיים ממגוון תחומים.


חדש בספריה: ינואר 2018

GLAZE | the ultimate ceramic artist's guide to glaze and color

GLAZE | the ultimate ceramic artist's guide to glaze and color

GLAZE | the ultimate ceramic artist's guide to glaze and color

ספר חדש ומעניין הגיע לספרית בית בנימיני המונה כיום מעל 800 ספרים על קרמיקה בכל התחומים.
הספר נכתב על ידי שני פרופסורים  אמריקאים המתמחים בטכנולוגיה של החומר הקרמי.  ספר מעמיק בנושא זיגוג ואפקטים בצבע, עם מחקר מפתיע בנושא הצבע שלא נמצא בספרי טכנולוגיה אחרים. בפרק ON COLOR  נמצא חלוקת מידע לפי צבעים כאשר על כל צבע כתוב דף נפרד, עם משמעות הצבע ודוגמאות מעבודות של אמנים שונים. הם כותבים על נושאים כמו הרמוניה בין צבעים, אפקטים של צבע ואשליות אופטיות, על צבעים מנוגדים ועוד. הספר מכיל עבודות של כ 100 אמנים שונים בסגנונות מגוונים. 
 מוזמנים לבקר בספריה ולהתעדכן בספרים החדשים.

CLAY: CONTEMPORARY CERAMIC ARTISANS

CLAY: CONTEMPORARY CERAMIC ARTISANS

CLAY: CONTEMPORARY CERAMIC ARTISANS

ספר טרנדי מ – 2016 אשר מציג בצורה יפה 53 אמנים מרחבי העולם ואת עבודותיהם בחומר הקרמי. חלקם ותיקים וידועים וחלקם צעירים יותר ואוטודידקטיים. כל פרק מגולל את סיפורו האישי של האמן, עבודותיו, וצילומים בסטודיו הפרטי שלו שמכניסים אותנו לאווירה ולקונטקסט.


חדש בספריה: דצמבר 2017

ספרית בית בנימיני הולכת ומתרחבת. ספרים בכל הנושאים הקשורים באמנות הקרמיקה,עיצוב וקראפט מגיעים לספריה מידי חודש ושופכים אור על המגמות העכשוויות, סיפורים אישיים ונקודות מבט חדשות על קרמיקה.

בודיל מנץ - Bodil Manz

בודיל מנץ - Bodil Manz

ספר חדש על אמנית הקרמיקה הדנית הנודעת בודיל מנץ - Bodil Manz- הגיע אל המדפים. בספר מוצגות העבודות הייחודיות שלה - מיכלי פורצלן דקיקים וגאומטרים, ווריאציות אין סופיות על צורת הצילינדר, עיטור גאומטרי מאופק בציבעוניות מונוכרומטית.
נוסף לחלק המתאר את התפתחות הסגנון הייחודי של האמנית בהיווצרות של כלים בתבניות גבס או ביציקות חול, תוכלו למצוא סיפור מרתק על הפן האישי של חייה, בראיון אישי פתוח על הזוגיות ארוכת השנים שלה ושל בעלה ריכרד מנץ הקרמיקאי הנודע. תיאור אינטימי של זוג יוצרים שעבדו ביחד שנים. גם לאחר שמצאה האמנית אתסגנון העבודה המיוחד שלה, המשיכה העבודה המשותפת שלהם סטודיו, עד למותו של ריכרד מנץ בסוף שנות השישים.
זהו סיפור חיים של קרמיקאית אשר מקדישה את כל חייה לעשייה הקרמית, על חשיבות העשייה עבורה, על משמעות שיתוף פעולה עם בן הזוג, ועל גידול ילדים בשילוב קריירה אינטנסיבית. הרבה חכמה ואנושיות, פשטות ויושר בהשקפת עולמה.

בודיל מנץ - Bodil Manz ספר בספריית בית בנימיני

בודיל מנץ - Bodil Manz ספר בספריית בית בנימיני


חדשות מן הספרייה: ינואר 2017

Wendy Gers | Scorched Earth

Wendy Gers | Scorched Earth

אוצרת התערוכה "פוסטקולוניאליזם?", וונדי גרס, דרום אפריקנית במקור שחיה כיום בצרפת, העניקה לאוסף הספרייה שלנו ספר שכתבה על ההיסטוריה של ייצור הקרמיקה בדרום אפריקה.

ספר זה הינו הראשון שנכתב על הנושא. גרס חקרה לעומק את הנושא במשך עשר שנים במטרה להחזיר את העשייה והאומנות הדרום אפריקנית לתודעה.

הספר הינו ספר מעמיק, הסוקר כ-30 מפעלי קרמיקה (לדבריה יש לה חומרים אף לספר נוסף). הוא כתוב בצורה מובנית ובהירה, ופורס בפנינו את ההיסטוריה של העשייה הקרמית התעשייתית בהקשר פוליטי, חברתי ותרבותי.

גרס חקרה וניתחה את היחסים בין היוצרים הקולוניאליסטים ליוצרים הילידים ואת קיומן של השפעות הדדיות שהיו להם האחד על השני (אם בכלל) בתהליך העשייה תוך דגש על תוצריה הסופיים - האסטתיקה של האובייקטים הקרמיים שנוצרו במפעלים. לאורך כל הספר ניכר שההגמוניה הלבנה היא זו ששלטה בעיצוב הכלים – הקולוניאליסטים הביאו איתם לדרום אפריקה את הצורות המסורתיות האירופאיות  ואלה צורות הכלים שהיו נפוצות בתעשייה, אפילו שקדרים שחורים היו אלה שעבדו בבתי המלאכה וייצרו אותם.

לרוב יש איזכור ומאפיין מקומי מינורי שמתבטא בעיקר בעיטור סצנות מהחיים האפריקניים, קצת בדומה לקרמיקה המשמשת למזכרות. רק במקרים נדירים כמו למשל בבית המלאכה- Thaba Bosigo שב- Lesotho (שבראשו עמד אמן הקרמיקה האנגלי Peter Hayes כמה שנים) וב- Rorke's Drift שב- Kwa- Zulu Natal אפשר לראות שגם העיטור וגם הצורניות  לקוחים מהמסורת האפריקנית של ילידי המקום. שני בתי המלאכה הללו היו ממוקמים ב"Homelands" – טריטוריות שיועדו ל"שחורים" בלבד. בית המלאכה Rorke's Drift הוקם ביוזמת הכנסיה המקומית עבור הקהילה השחורה. מאוד מעניין ומאיר עיניים  לקרוא את הראיונות הקשורים למקומות אלה.

כקוראת ישראלית, לא יכולתי שלא להבחין בדמיון האסתטי של האובייקטים הקרמיים שנוצרו באותה תקופה בתעשייה הקרמית בארץ לאלה שמופיעים בספרה של גרס. גם בישראל  עבדו בראשית התעשייה בעיקר עולים מגרמניה שהביאו עימם את המסורת האסתטית אירופאית של הכלים, וכך "ההגמוניה האירופאית" היא זו ששלטה בתחום הקרמיקה הישראלית. אם היה איזכור כלשהו למקומיות, בדומה לכלים שיוצרו בדרום אפריקה, הוא הופיע בעיטורים שעל פני הכלים – מוטיבים אוריינטליסטים כפי שתפסו אותם העולים מאירופה שיצרו אותם.

בולטת העובדה שרוב האובייקטים הקרמיים המופיעים בספר יכלו להיעשות בהרבה מקומות בעולם של אז, בלי שמשהו יקשור אותם דווקא למקום בו נוצרו. גם אצלנו, בדומה לדרום אפריקה, העשייה של המקומיים התקיימה במקביל ובלי קשר לעשייה השלטת.

חדשות מן הספרייה: פברואר 2016

 

Lucio Fontana

Lucio Fontana

"קרמיקה היא האריסטוקרטיה של אמנות הפיסול" / לוציו פונטנה

ספריית בית בנימיני קיבלה לאחרונה ספר מקיף ורחב יריעה על עבודתו של האמן Lucio Fontana , אשר התפרסם לרגל תערוכת רטרוספקטיבה גדולה שלו שהוצגה בפריז ב-  2014, ומציגה את חשיבותה של הקרמיקה של פונטנה.

פונטנה היה אמן פורץ דרך ואחד מאנשי החזון הגדולים של המאה ה- 20 אשר השפיע הרבה על עולם האמנות ועל הפיסול הקרמי. הוא עבד בחומרים רבים, ובעיקר ידוע בשל הבדים הקרועים שלו.

עבודות הקרמיקה המזוגגות של פונטנה קיבלו הרבה תשומת לב (בעיקר בצרפת) כאשר התחיל לייצר אותן בשנות השלושים באיטליה, בסטודיו ב Albisola ב- Manifattura Mazzotti. הן היו פורצות דרך בצורותיהן המופשטות והפיראיות ובצבעוניות הגדולה שלהן. שונה מאוד מהקרמיקה של פיקאסו לדוגמא. הסגנון שלו היה פיזי, חושני, ובארוקי. סגנון דינאמי ומיידי, המסוגל לבטא את תהליך היצירה והיופי שבמיקריות.

"... צורות הדהדו את הקצב שנוצר בתוכי, פראי, סוער וללא שום קשר ליופי ".

פונטנה הבהיר בשלב מוקדם שאיננו יודע לעבוד על הגלגל ומעולם לא עשה זאת. "אני מתעב את המיסטיפיקציה של טכניקה". "אני פסל ולא קרמיקאי" היה מסביר מתוך צורך להבהיר את הנקודה כנגד הנטייה של מבקרי האמנות לקרוא לפסליו "קרמיקה" בזמנו. עבורו צורה לעולם אינה מנותקת מצבע.

עבודות הקרמיקה של פונטנה מגוונות ביותר, החל מפסלים בגדלים אינטימיים לקירות ארכיטקטוניים שייצר לבניינים בשיתופי פעולה עם אדריכלים ידועים לתקופתו. על אף עבודות הקרמיקה לא קיבלו מספיק הערכה בעשורים האחרונים בעולם האמנות, בניגוד לשאר תחומי היצירה שלו, היום פסליו הקרמיים מקבלים הערכה מחודשת כחלק שווה ואינטגרלי באמנות שלו.

אסתר בק.


 

חדשות מן הספרייה: נובמבר 2015

ספריית בית בנימיני מונה כיום כ850 ספרים, והיא ממשיכה להתעדכן מידי חודש עם חודשונים וספרים עדכניים, יחד עם חומר היסטורי יותר על עולם הקרמיקה מכל העולם.

COLLABORATION THROUGH CRAFT

COLLABORATION THROUGH CRAFT

הנה כמה מהרכישות החדשות שלנו:

"קרמיקה והדפס",פול סקוט (2002): הספר נותן מידע עשיר על מגוון רחב של טכניקות הדפסה על קרמיקה, מאלה המסורתיות יותר לעדכניות כגון מדפסות לייזר,הדפסה דיגיטאלית,הדפסה תלת ממדית ושיטות צילום ישירות.

הנה כמה חדשות על התיאוריה של החומר:
"שיתוף פעולה דרך האומנות", (2013): הספר הינו תוצר של כנס בינלאומי שנערך בשנת 2011 על שנושא מאוד עכשווי באוניברסיטת מנצ'סטר מטרופוליטן, בה השתתפו אמנים ותיאורטיקנים מובילים בתחום. ספר זה דן בגישה חדשנית של יצירה, חוצה תרבויות ומדיות, אשר עולה על העשייה האישית בסטודיו. הדיון דן ביתרונות והחסרונות בהם נתקלים ביצירה בסטודיו, והפוטנציאל הגלום בפתיחות שמדיות נוספות, וליצירה שהיא רב תחומית.

CRAFTING A CONTINUUM: rethinking contemporary craft

CRAFTING A CONTINUUM: rethinking contemporary craft

"מחשבות חומריות", דוד Bramston, (2009): הספר פונה למעצבי מוצר העובדים בחומרים שונים, ומתאר תהליכי עבודה בחומרים שונים וגישות ניסיוניות ליצירה. מעודד לאתגרים, התנסויות וקידום מחקר חומרי.
"לראות דברים": אסופת מאמרים על אמנות, קראפט ועיצוב". אליסון בריטון (2013): בריטון היא אמנית קרמיקה בריטית, בעלת משמעות כאמנית וככותבת. אוסף זה של מאמרים כתובים היטב וביקורות שכתבה למקומות שונים, מציג בפנינו דיון רחב מהות הקרמיקה ועל גבולותיה, ביחס לאמנות ועיצוב.

כמה ספרים נוספים:
יצירת רצף: חשיבה עכשווית על קראפט" (פיטר הלד, 2015):
ספר זה מביא סקירה ראשונה על אוסף עבודות קראפט עכשוויות ובינלאומיות, מאוניברסיטת אריזונה בהן קרמיקה, עץ וטקסטיל.
"אמנות/תעשייה": שיתוף פעולה וגילוי (2014)
ספר יפה זה מגיש לנו היסטוריה חזותית נרחבת של מרכז האומנויות גון מייקל קולר הממקום בויסקונסין. המרכז שנוסד ב1974 בשיתוף פעולה עם משרד התעשייה קולר ושות', מאפשר לאמנים העוסקים בקרמיקה ומתכת שימוש במבני התעשייה לצורך עבודתם כפרוייקט רזידנסי. הקטלוג מראה לנו תמונות מרשימות של פרוייקטים שנעשו שם במהלך השנים על ידי אמני קרמיקה ידועים, ונותן לנו תובנות על אופן פעילות של מרכז מסוג זה

CERAMICS AND PRINT

CERAMICS AND PRINT

"לבנים" (דן קרויקשנק 2015)
ספר עשיר ומעשיר על ההיסטוריה של בנייה בלבנים בכל העולם. הוא מכיל בתוכו אספקטים סביבתיים, כלכליים אסטתיים ואדריכליים על אחד החומרים הותיקים לשריפה קרמית, ומראה את הרלוונטיות האקולוגית שלו בימינו.
וכמו תמיד אנו מקבלים מגזינים וחודשונים עדכניים מכל העולם - כמה דוגמאות
בואו לקריאה מהנה בספרייה שלנו ותצאו עם תובנות ורעיונות חדשים

חדשות מן הספרייה: אוגוסט 2015

תרומה גדולה של ספרי קרמיקה התקבלה באדיבות אספן הקרמיקה דייויד גליק:
זכינו לקבל חלק מספריית הקרמיקה הענקית והמעמיקה של דייויד גליק - אספן הקרמיקה וספלי התה בסיגנון יפני (שאוון). בניהם, ספרים על הקרמיקה היפנית, בייחוד על ספלי התה, והקרמיקה הסינית. הרבה חומר על הקרמיקה המסורתית באנגליה וארצות הברית. בין היתר ישנו אוסף קטלוגים של המכירות הפומביות של "סוט'ביז" ו"קריסתיז" באנגליה וגם בארצות הברית של קרמיקה של המאה העשרים. דוקומנט מרתק שמספר על ההיסטוריה של ה - "studio ceramics" ועוד. הרבה מהחומר הוא בגדר "collector's items", שאלמלא האיסוף סיסטמטי של אספן כזה,  אשר חוקר לעומק את ההיסטוריה של התחום, לא היה באפשרותינו להגיע אליו.
אנו אסירי תודה!


ספרים חדשים בספרייה:

"Means of Production: Richard Slee 2003-2014":
ריצ'ארד סלי הוא אומן קרמיקה בריטי ידוע, במסורת של ה"פופ". הוא בוחן אובייקטים וכלי עבודה יום-יומיים שמאפיינים את מה שסובב אותו בתרבות הבריטית החומרית הבסיסית. האובייקטים הראליסטים בגימור המבריק המושלם שלו, שנראים כמעט כמו ייצור תעשייתי, משדרים איזה קריצה והומור על תרבותו, על האובייקט הפשוט והמובן מעליו, אך גם מבליט את האכויות האסטטיות עיצוביות של הכלים הפשוטים הללו. בזמנו הוא הביע קריצה תרבותית זו בסצנות קטנות סוריאליסטיות באותו גימור מושלם ובוהק, וכעת הוא מתמקד בכלי עבודה לבית, לגינה, למלאכות שונות, למקצועות שונים, ומחלץ מהם את האלמנט העיצובי- אסטטי בהגדלה מוגזמת. האובייקטים עשויים פורצלן: זה משרת את האסטתיקה הנקייה, אך גם שם דגש על פרשנות של ערפול בין "חזק- שביר", "גדול-קטן".
מעניין לראות את ההתפתחות הרעיונית אצל סלי כשהוא עוזב את השימוש בחימר ומשתמשבחומרים אחרים להבאת אותם הרעיונות הצורניים עם "רדי-מייד" או עם הוספת אלמנטים עשויים זכוכית על ידיו.
סלי מלמד אותנו להתבונן אחרת, עם מבט טרי, וליצור הפשטה נקייה ולא יומרנית .

"The New Ceramics: Additions to Clay Bodies"
בספר מזמינה קטלין סטנדן קרמיקאים לעשות ניסויים עם תוספות שונות אל תוך החומר הקרמיבשביל להשיג טקסטורות ואפקטים לא שיגרתיים. הספר ברור מבחינה גרפית ומתומצת בטקסט. הוא מציג מגוון מעניין של אופציות של חומרים ומחלק אותם לפרקים כגון "חומרים קשיחים", "סיבים", "מתכות", "חומרים נשרפים (combustibles) ועוד.

"The New Ceramics: Sculpting and Handbuilding"
הספר של קלייר לודר כתוב ברור בהצגת מגוון הטכניקות של בניית יד. היא מראה שיטות עם מעט צורך בכלי עבודה, שיטות מוכרות וחדשניות של בנייה פיסולית או של כלי כיבול. מדברת על חומרים מתאימים לשימושים שונים בכלי עבודה, על עיטור, אך גם על הבטים פרקטים כגון אירגון הסטודיו. כך פורשת קלייר לודר מגוון מעניין של קרמיקת סטודיו עכשווית.
Dry Glazes
הספר של ג'רמיירנגן מאוד מקיף ונכנס לכל האספקטים של הנושא של גלזורות מט, שעליהם לא נכתב הרבה. קרמיקאים המחפשים טקסטורה ומראה של עומק, אשר מתעסקים יותר בכיוון הפיסולי, יעדיפו את הגלזורות הללו. בספר 270 פורמולות של אנגובים, סליפים, סיגילטות, אוקסידים וצובענים. הוא נכנס לצורות שריפה שונות, גם שימוש בראקו, ופורש טכניקות וחומרים שונים כמו גם גישות יצירתיות.

FIRING: Philosophies within Contemporary Ceramic Practice
בספר של דייויד ג'ונס האנגלי, מורה וותיק באוניברסיטה של וולוורהמפטון, כתב ספר מרתק על הנושא הגדול והמרכזי הזה בתחום הקרמיקה. על יד הטיפול לעומק של האספקטים הטכנולוגיים של כל סוגי השריפות המבוססות על שימוש באש, בלי לשכוח את השריפה בתנור חשמל, הספר הולך הרבה מעבר להסברים של כל סוגי התנורים, שריפה ואפקט אסטטי וכו". הוא מן הרהור פילוסופי והיסטורי על משמעות האקט והפרקטיקה הזאת. כמה ראשי פרקים נותנים מושג על עושר ההסתכלות של ג'ונס על הנושא:
"The Chemistry of Combustion", "20th Century background to firing in the West", Eating, drinking, cooking, firing", "Firing as metaphor", "Denial of fire",
ספר יפה, מושקע, מעניין, מקורי, ומלא בהשראה לכל מי שעוסק או מתעניין בקרמיקה.

הערה חשובה למשתמשי הספריה:
הספרייה הוקמה ומתוחזקת ללא מימון חיצוני, ועיקרה מתרומות. שאיפתינו היא להיות ספריה כוללנית עשירה ומעודכנת. אנו שמים לב להעלמותם של ספרים, דבר שמאוד מתסכל את הצוות. אנו מבקשים מאוד לכבד את המאמץ לספק לכם את הספריה לנוחיותכם והנאתכם, ולעיין בספרים בחלל הספרייה בלבד.
אם ברצונכם לצלם חומר, נא בקשו את עזרת הצוות.
בתודה,
אסתר בק (מנהלת הספרייה)


חדש בספריה - מרץ 2015

ספריית בית בנימיני ממשיכה לגדול ולהתעדכן כל הזמן. אנו מזמינים אתכם להיכנס לקטלוג הספרייה שבאתר האינטרנט של בית בנימיני, להתעדכן בנמצא בספרייה וליהנות מהמידע הרב והמגוון בתחום הקרמיקה בארץ ובעולם

כתבי עת חדשים

דרך כתבי העת המגיעים מדי חודש אנו שומרים על קשר עם הנעשה בעולם בתחומנו: אמנים, תערוכות, מגמות חדשות ואירועים בינלאומיים.

  • בגיליון האחרון של כתב העת האנגלי Crafts התפרסם מאמר מעניין על עבודותיה החדשות של האמנית הבריטית הידועה קייט מאלון (Kate Malone). מאלון ידועה באובייקטים בעלי האופי האורגני שהיא יוצרת בסטודיו. לאחרונה החלה לפעול גם במרחב הציבורי וליצור עבודות גדולות בעלות אופי אחר. דוגמה לכך היא עבודת קיר גדולה ומרשימה שיצרה על גבי חזית בניין משרדים, שמורכבת מאריחים בזיגוג קריסטליני. המאמר סוקר בנוסף גם את האופי המשתנה של עבודות הסטודיו האחרונות שלה ההופכות גיאומטריות יותר ויוצאות מעט מהשפעות עולם הצומח שכה מאפיינות את עבודותיה הקודמות.
  • בגיליונו האחרון של כתב העת הצרפתי LA REVUE DE LA CÉRAMIQUE מתפרסמת עבודתו של האמן האוסטרי המרתק אלמר טרינקוולדר (Elmar Trenkwalder). האמן יצר פסלי ענק בארוקיים בעת שהותו במפעל סאבר ("Sevres") הפריזאי. עבודותיו העכשוויות עוצרות נשימה ואינן דומות לאף עבודה של אמן אחר בתחום הקרמיקה כיום. הפסלים / קומפוזיציות פיגורטיביות שהוא יוצר, מורכבים מאלמנטים הלקוחים מתקופת הבארוק ומחופים בזיגוגים עזים.

ספרים חדשים

  • קיבלנו לאחרונה את הספר "Herend- The art of Hungarian porcelain" שסוקר מבחר עבודות של מפעל הפורצלן המפורסם Herend, המקבילה ההונגרית למפעל מייסן (Meissen) הגרמני. פורצלן מסוג הרנד ידוע באיכותו בעולם בדומה לפורצלן המוכר מסוג לימוז' (Limoges) וניתן לעבוד בו על הגלגל וכן בבניית יד. התוודתי לעבודה בפורצלן הרנד בעת שהותי במרכז הבין לאומי לקרמיקה בקטשקמט, הונגריה, מקום נפלא להתנסויות בחומר מקומי ואיכותי זה.

קטלוגים חדשים

קיבלנו כמה קטלוגים מצויינים של עבודות אמנים מהשורה הראשונה בעולם. מעניין לראות בקרב כל אחד מהאמנים האלה, את השפעת הסביבה התרבותית והוויזואלית שבה הם פועלים על עבודותיהם.

  • "קליגרפיה בחומר" – קטלוג עבודות של האמן הצרפתי ז'אן פרנסואה פוייו (Jean-Francois Fouilhoux) היוצר אובייקטים מרתקים מפורצלן שנדמים כמרחפים בחלל. העבודות נראות כקו קליגרפי ספונטני ששורטט במהירות וחופה בזיגוג סלדון עדין.
  • קטלוג נוסף של עבודות פורצלן שהגיע לספריה כולל את עבודותיו החתרניות של האמן ההונגרי לסלו פקטה (Laszlo Fekete). פקטה יוצר קומפוזיציות מאלמנטים של פיגורינות מפורצלן דרכן הוא מביע ביקורת חברתית-היסטורית בעלת גוון סרקסטי.
  • הגיע קטלוג מגרמניה המאגד את עבודותיה של האמנית הוותיקה רנה רייכנבך (Renee Reichenbach), שיוצרת אובייקטים גיאומטרים בעלי אופי אדריכלי ופני שטח מרתקים.

 


 

חדש בספריה - נובמבר 2015

החודש הגיעו לספרית בית בנימיני ספרים וקטלוגים רבים, כמו גם תקליטורים לצפייה

אוסף גריינר (Grainer)

המלקט את מיטב הקרמיקה הבריטית של העשורים האחרונים הוא אחד הספרים המרתקים שקיבלנו לאחרונה. הספר יצא ב-2011 והוא כולל מבחר גדול של עבודות קרמיקה בריטיות שנעשו החל משנות השמונים ועד שנת 2009 ונאספו על ידי הזוג דיאן ומרק גריינר

בתחום הקטלוגים

ראוי לציין את הקטלוג היפהפה "דלפט כחול לבן" שליווה תערוכה תחת אותה כותרת במוזיאון תל אביב בשנת 2014. בקטלוג מוצגות עבודות מקוריות מדלפט, הולנד לצד עבודותיהם של אמנים ישראלים שהושפעו מאריחי דלפט מסורתיים. במסגרת חיפושנו המתמיד אחר חומר מעניין ולא שיגרתי מצאנו קטלוגים שפורסמו על ידי גלריית ג'ייסון ז'אק הניו-יורקית(Jason Jacques Gallery), שמתמחה בקרמיקה צרפתית של תחילת המאה העשרים כמו גם קרמיקה עכשווית.

לאוסף התקליטורים שלנו

התווספו לאחרונה 11 הדגמות של אמנים בינלאומיים ואיריים שהשתתפו בסימפוזיונים לקרמיקה באירלנד בשנת 2012. בין האמנים המדגימים: רפא פרז הספרדי, וולטר קילר האנגלי, דפני קורגן הצרפתיה, טיפ טולנד הפסלת הפיגורטיבית הנפלאה שגם התארחה בארץ בסימפוזיון תל-חי לפני כשנתיים, ואחרים.

אנו מזמינים אתכם להמשיך ולבקר בספריית בית בנימיני ולעיין במגוון הרחב של החומרים שברשותנו. לצערנו אין אפשרות להשאיל חומר ואנו מבקשים לכבד מגבלה זו. אתם מוזמנים גם לבקר באתר האינטרנט של בית בנימיני ולעיין במאגר המידע הכולל את רשימת הספרים שבמקום.


חדשות מן הספריה: (אפריל 2014)

בין הספרים החדשים הרבים שהגיעו, נציין כמה מהם:

"Gefaess/Skulptur- Vessel Sculpture":

gavaes sculpture

 

הספר-אלבום הנפלא והמקיף הזה הוא הכרך השני שהתפרסם עד כה ובו מוצג מגוון רחב של קרמיקה מתוך אוסף מוזיאון "גראסי לאמנות דקורטיבית" בלייפציג- גרמניה

האוסף שהחל ב-1946 עד ימינו, כולל אלפי פריטים. הוא הגיע למתכונתו הנוכחית משנת 1989 לאחר נפילת החומה, כשהתחילו לזרום אליו תרומות של אוספים גרמנים פרטיים חשובים ומשובחים, התרומות הללו ממשיכות עד היום ומקנות למוזיאון את חשיבותו בתחום. הספר שם דגש בעיקר, אם לא רק, על קרמיקה גרמנית, סקנדינבית, צרפתית ואנגלית, כיוונים הפחות מוכרים לנו, ומשקף את הטעם המעודן של אוצרי הספר.

"Gareth Mason: other forces":

 gareth mason

זה קטלוג קטן ומקסים המציג כדים אקספרסיווים ומרתקים של אומן קרמיקה בריטי עם קריירה עולמית. אנו מביאים אותו בגלל ההעזה שלו בזיגוג כמו בשריפה: הוא יוצר פני שטח העמוסים בגלזורות שונות ועליהם מודבקות חתיכות קרמיקה שנשרו או נשארו מכלים אחרים... כל זה יוצר מרקם מרתק של עושר וייצריות שלא רואים כמותה הרבה. גארת' מייסון היה אורח באחד הסימפוזיונים השנתיים לקרמיקה בתל חי לפני כמה שנים. הקטלוג מופק על ידי גלריה ג'ייסון ג'אק הניו יורקית שמציגה אותו.

“Moonjar"

קטלוג נוסף בספריה שלנו המציג עבודות של גארת' שנוצרו כמחווה לכלי הקוריאני. הקטלוג הוא מתערוכה קבוצתית שנערכה בשנה שעברה בלונדון.

"Horror Vacui: Morten Loebner Espersen:

Horror Vacui forsideהקטלוג מתערוכה מ-2012 של האמן הדני הידוע הזה חושף בפנינו מחקר רחב והתמחות בגלזורה צבעוניות, מונוכרומתיות, וולקאניות המונחות בשכבות מעל צילינדרים גדולים ונקיים כמו גם על פסלים גדולים של צינורות מתפתלים, הוא מציע שילוב של נקיון ואיפוק סקנדינבי עם התפרצויות. ניגוד מרתק ווריאציה שונה של פני שטח שהציג מייסון.

"Clement Massier, master of Iridenscence":

Clement Massier

מסייר (1844-1917) היה אמן קרמיקה ידוע ויחודי בתקופת ה"ארט נובו" הצרפתי. הוא שאב את השראתו מפרס העתיקה, המזרח התיכון ויפן, וחקר את הגלזורות, הלסטר והעיטורים של תרבויות אלה. הם ניהיו להישג מיוחד שלו וקיבלו ביטוי עשיר על האגרטלים והצלחות הדקורטיביות שיצר שגם צורתם הושפעה מהתרבויות הקדומות האלו.

אנו הצגנו כאן שלוש דוגמאות של קרמיקאים שהשקיעו במחקר של פני השטח באופנים שונים.

דצמבר 2013: ספרים חדשים בספרית בית בנימיני:

"הטכנולוגיה של הקרמיקה – חומר למחשבה"

ספרה החדש של שולה וולק הגיע באחרונה למדפי הספריה. הספר ממלא חסך רב שנים בתחום פרסום חומרים כתובים בעברית בנושא הטכנולוגיה של הקרמיקה, וקרמיקאים ישראלים רבים חיכו לו בשקיקה.

וולק הינה מורה וותיקה, ידועה ומוערכת בתחום. מומחיותה היא כאמנית יוצרת השואפת תמיד לחדש. במשך ארבעים שנות הוראה ויצירה בסטודיו, עמלה לרתום את עולם המדע, הפיסיקה והכימיה, לשרות האומנות ולהנגיש עקרונות מדעיים אלו למתעניינים באמנות הקרמיקה.

 Shula Wolk on Ceramics Technology הטכנולוגיה של הקרמיקה – חומר למחשבה שולה וולק

"Blow by Blow" by Arlene Shechet

 קטלוג של ארלין שחט. אמנית אקספרסיוניזם מופשט. יוצרת בחימר

"Blow by Blow" by Arlene Shechet


ספטמבר 2013: ספרים חדשים בספרית בית בנימיני

ART

American_ceramics

אוסף נפלא ומקיף של קרמיקה אמריקנית מראשיתה ועד סוף המאה ה-20. הספר מחולק לתקופות, וכולל מבחר מאמרים המלווים צילומי עבודות קרמיקה של מיטב אמני הקרמיקה האמריקנים. הספר מהווה מסמך היסטורי בעל ערך בתחום הקרמיקה ומומלץ לעיון.

GUSTAVO PEREZ: CERAMICA CONTEMPORANEA

gustavo_perez

גוסטבו פרז הינו אמן הקרמיקה החשוב ביותר במקסיקו כיום. עבודותיו הוצגו ומוצגות ברחבי העולם ושייכות לאוספים חשובים באירופה, במזרח ובאמריקה. פרז פיתח שיטה ייחודית ליצירת ועיטור כלי קרמיקה המתבססת על חיתוך תבניות ספציפיות בפני הכלי. כך יצר שפה אמנותית עכשווית ואינדיבידואלית, המתכתבת עם כלי קרמיקה מקסיקנים מסורתיים.

CERAMICS AND THE HUMAN FIGURE

Ceramics and the Human Figure[1]

ספר חדש הסוקר את הנעשה כיום בתחום הפיסול הקרמי הפיגורטיבי. המחברת אדית גרסיה Edith Garcia)) בחרה להציג אוסף מגוון של עבודות קרמיקה עכשוויות של אמני קרמיקה שונים בעלי סגנונות יצירה ייחודיים. הספר מחולק לנושאים כמו: "מגדר", "היברידים", "העלמות" ועוד, ומלווה במאמר של דר' בוני קמסקי (Dr. Bonny Kemske), עורכת כתב העת הידוע CERAMICS REVIEW.

לאט לאט: ביאנקה אשל-גרשוני

Bianca Eshel Gershuni_opt

קטלוג תערוכתה של האמנית המעניינת ביאנקה אשל-גרשוני שהוצגה בשנת 2001 במוזיאון תל-אביב באצירת סורין הלר. אשל גרשוני הנעה בין שדה האמנות לשדה הקראפט, הציגה בתערוכה זו כלי קיבול: אגרטלים, קערות וכדים המזכירים תשמישי פולחן ומצבות. האמנית אמנם אינה יוצרת דווקא בחומר, אלא בעיסת נייר, אך שפתה האמנותית רלבנטית גם לאמני קרמיקה ומעניין לעקוב אחר השימוש שעושה האמנית בקראפט בעולם האמנות.

FIRED WITH PASSION: CONTEMPORARY JAPANESE CERAMICS

Fired_with_passion

ספר זה מאגד בתוכו יצירות עכשוויות של מיטב אמני קרמיקה יפנים המיוצגים על-ידי הגלריה לקרמיקה DAI ICHI ARTS בניו-יורק. אמנים כגון נאקאשימה הארומי (Nakashima Harumi), טאקושי שוגו (Takauchi Shugo), סוזוקי גורו (Suzuki Goro) ועוד, הם בין האמנים שעבודותיהם נכללות בספר זה. הספר מספק בנוסף סקירה היסטורית קצרה של תקופות שונות בתולדות הקרמיקה היפנית, הכוללת את חלוצי הפיסול הקרמי האבסטרקטי משנת 1950 ועד היום. מדובר בספר מעשיר מאוד, בעל צילומים מצוינים ובחירה מבריקה של עבודות.

MOONJAR

Moon_jar

קטלוג קטן אמנם, אך הוא ללא ספק פנינה אמיתית. הקטלוג ליווה תערוכה שהתקיימה בקיץ האחרון בלונדון ועסקה בנושא MOONJAR – כלים קוריאניים מסורתיים עשויים פורצלן ומחופים בזיגוג לבן, המזכירים בצורתם ירח. הכלי הקלאסי המקורי שהוצג בתערוכה הובא לאנגליה לפני שנים על ידי הקדר ברנרד ליץ', וחמישה אמני קרמיקה בריטים התבקשו להציג עבודות המתייחסות לפריט איקוני זה. בין המציגים – אדם ביואיק ((Adam Buick, גארת' מייסון (Gareth Mason) וג'ק דאוורתי (Jack Dogherty) לתערוכה מתלווה סרט קצר שיצר ג'יימס קלי (James Kelly), שגם אותו ניתן למצוא בספרית בית בנימיני.


לאחרונה רכשנו מספר ספרים העוסקים בכמה מאמני הקרמיקה הבריטיים החשובים ביותר כיום:

WALTER KEELER

Walter_keeler

וולטר קילר ידוע בעבודות השימושיות שלו – קומקומים, קדירות, כדים ועוד. קילר נוהג לשרוף את כליו בשריפת מלח המקנה לפני השטח של הכלים מרקם ומראה ייחודיים המשתלבים נפלא עם הצורות הארכיטקטוניות שלהם. וולטר הצליח לפרוץ את מסורת הקדרות האנגלית שביסס הקדר ברנרד ליץ', וליצור שפה אישית ומרתקת המבוססת על צורת הצילינדר הקלאסי.

GORDON BALDWIN: OBJECTS FOR A LANDSCAPE

gordon baldwin

גורדון בולדווין, שלאחרונה חצה את גיל ה-80, הינו אמן קרמיקה בריטי העוסק בפיסול קרמי אבסטרקטי, מהידועים והחשובים בעולם הקרמיקה. עבודות הפיסול שלו מאופיינות בצורות אורגניות אמורפיות בעלות פני שטח יבשים, שלעיתים ניתן להבחין בהם ברישומים עדינים. בולדווין, שעבודותיו מוצגות בכל העולם ושייכות לאוספים חשובים, יצר סגנון ייחודי שהפך אותו למודל לחיקוי ומוביל דרך בקרב קרמיקאים צעירים שחיפשו דרכים לשבור את המסורת האנגלית הנוקשה של ליץ'. הספר, בעריכת המבקר והעורך דייויד וויטינג (David Whiting), מאגד בתוכו מבחר גדול ומרהיב של עבודות האמן מ-60 שנות עשייה פורות, והוא יצא לאור בעקבות תערוכת רטרוספקטיבה של האמן בשנת 2012 באנגליה.

GILLIAN LOWNDES

Gillian-Lowndes

הספר שיצא לאור השנה בעריכתה של אמנדה פילדינג (Amanda Fielding), הינו הספר המקיף היחיד על עבודותיה של הפסלת האנגלית הידועה ג'ליאן לונדס. האמנית הצליחה לפרוץ את גבולות החומר הקרמי בכל מובן אפשרי. עבודותיה עשויות ממגוון חומרים קרמים בשילוב מגוון חומרים אחרים וגישתה האמנותית מזכירה את זו של האמנית האמריקנית המפורסמת אווה הס (Eva Hesse). יצירותיה הושפעו מאוד מאמנים אמריקנים דוגמת קן פרייס (Ken Price), ריצא'רד שאו (Richard Shaw) ומהאמן היפני נישימורה יוהי (Nishimura Yohei), ובשנים מאוחרות יותר מאמנות אפריקנית ועוד. לונדס השתייכה לתנועה המודרנית של הקרמיקה האנגלית, שכללה גם את האמנים גורדון בולדווין (Gordon Baldwin), רות דוקוורת (Ruth Duckworth) ואחרים. המשותף לכולם הוא לימודים במחלקה לקדרות בסנטרל סקול (CENTRAL SCHOOL) בלונדון, מחלקה הידועה עד היום בהשפעתה העצומה על שדה הקרמיקה בשנות ה-50 של המאה הקודמת. עבודותיה של לונדס מוצגות בגלריות ובמוזיאונים נחשבים בעולם וישנם אספנים שמוצאים אותם כפריטים נחשקים ביותר באוספיהם.

CAROLL MCNICOLL

Carol_McNicoll

קרול מקניקול, בעלת תואר באמנות ועיצוב, למדה קרמיקה בשנות ה-60 באווירה פתוחה ומאפשרת התנסויות ב- Leed Polytechnic שבאנגליה. ספר זה נכתב על ידי טניה הארוד (Tanya Harrod) והאוצרת רוזלי גולדברג (RoseLee Goldberg), שהיתה הראשונה להציג תערוכת יחיד של האמנית. הספר הינו ספר האמן היחיד של עבודותיה של מקניקול שיצא לאור, והוא כולל אוסף נפלא של עבודות קרמיקה מקוריות. מקניקול משתמשת בעיקר בטכניקת יציקות בעבודתה ויוצרת אובייקטים המעוררים שאלות בנוגע לסדר הקיים ומנסים לערער אותו. עבודותיה מושפעות מתרבות הפופ, מאופנה, מאמנות המיצב ומנושאים תרבותיים וחברתיים.


אפריל 2013: ספרים חדשים בספריית בית בנימיני

Jun Kaneko

הינו ספר יפהפה על אחד מאמני הקרמיקה האמריקאים (ממוצא יפני) המפורסמים ביותר, מרחיב עד מאד את תפיסתנו לגבי השימוש במדיום: לגבי מימדים, מבנה פיסולי, תפיסת האובייקט כפני שטח לציור. פסלי ה"דנגוז" הענקיים של קנקו, המעוטרים בציורים צבעוניים, גרפיים לרוב, משדרים כוח היפנוטי. הספר חושף את הקוראים לסטודיו של קנאקו ולטכניקת העבודה שלו ומאתגר אותם לחשוב במושגים חדשים.

ספר חדש נוסף, של קרולין ג'נדרס, מציג שיטות מגוונות לעיטור וצביעה של כלים. ג'נדרס ביקרה בארץ בחורף שעבר והעבירה סדנא במושב נאות הכיכר, אשר היוותה הצלחה גדולה.


לאחרונה, הגיעו לספריית בית בנימיני ספרים חדשים ואיכותיים שיצאו לאור לא מכבר. אחד הספרים המרשימים ביותר שיצאו לאחרונה וניתן לעיין בו בספריה הוא הספר:

Shifting Paradigms In Contemporary Ceramica: The Garth Clark And Marc Del Vecchio Collection

הספר יצא בעקבות תערוכה שהוצגה ב-2012 תחת אותו שם במוזיאון יוסטון לאמנות. המחברים, קלארק ודל-ווקיו, היו עד לא מזמן בעלי גלריה בניו-יורק והם ידועים בין הגלריסטים החשובים ביותר בעולם הקרמיקה כיום. השפעתם על שדה הקרמיקה העכשווית היתה ועודנה נרחבת ומרכזית ביותר. לשניים אוסף מרשים המייצג את מיטב הקרמיקה הקיימת היום בעולם, ובשנה שעברה הוצג האוסף לראשונה בפני הקהל הרחב. קלארק הוא גם אחד הכותבים הפעילים ביותר בתחום הכתיבה הביקורתית על אומנות הקרמיקה, והוא עוסק רבות בחשיבות שבפיתוח תחום הביקורת בשדה הקרמיקה העכשווית. את ספריו של קלארק ניתן למצוא בספרייה, ביניהם גם ספרו החשוב "Shards: Garth Clark On Ceramics"' שיצא לאור ב2003 כאסופת מאמרים.

ביקורת

אנו מקפידים לטפח את תחום הכתיבה הביקורתית על קרמיקה ורוכשים לאוסף הספרייה את הספרים הטובים ביותר בתחום. שדה האומנות הקרמית הגיע היום לדרגות תחכום ועושר כה גבוהות, שלא ניתן לקיים שיח אומנותי בתחום מבלי לפתח שפה ביקורתית מתאימה וייחודית. זוהי כיום אחת הסוגיות החמות בשיח הקרמי העולמי. אחד מהספרים המעניינים ביותר שיצאו לאור בנושא זה הוא הספר:

Utopic Impulses: Contemporary Ceramic Practice

הספר מכיל קובץ מאמרים, תמונות וסיקור פרויקטים של אמנים עכשוויים העוסקים בהיבטים שונים וחדשניים של נושא תרומתה של קרמיקת סטודיו בימינו לשיפור מארג החיים הסוציאלי והפוליטי.

ספרי אומן

Ken Price: Sculpture - A Retrospective – ספר יוצא דופן באיכותו, שהגיע לאחרונה למדפי הספרייה. הספר הופק במסגרת תערוכת רטרוספקטיבה לאומן המנוח קן פרייס, מן האומנים החשובים בתחום אומנות הקרמיקה העכשווית, שהתקיימה במוזיאון לאומנות של מחוז לוס אנג'לס. פרייס היה מאמני הקרמיקה המשפיעים והמקוריים ביותר בארצות הברית של  מחצית המאה העשרים, יחד עם דמויות בולטות אחרות כמו פיטר וולקום, רודי אאוטיו ואחרים, שיצרו מהפכה בהבנת תחום הקרמיקה כפי שהוא כיום. פרייס ושותפיו למהפכה, חתרו תחת מוסכמות הקרמיקה המסורתית ושילבו בתפיסתם ובעבודותיהם השפעות משדה האמנות של תקופתם, דוגמת  אקספרסיוניזם אבסטרקטי. האובייקטים הקרמים שיצרו היו תולדה של חקר צורני, תוכני וטיפול בפני השטח של האובייקט באמצעים לא מסורתיים.

לאחרונה קיבלנו עוד ספר אומן חדש ומרתק:

The Intriguing Vision Of Sylvia Hyman: Trompe L'Oeil Ceramic Artist הספר שוטח בפנינו את הקריירה הארוכה והמפוארת של האמנית בת ה-90 מאמריקה. היימן מתמחה ברה-אינטרפרטציה של אובייקטים יום-יומיים בצורה ריאליסטית להפליא. היא יוצרת מאובייקטים אלה מעין טבע דומם עם פרשנות פואטית חברתית ותרבותית, שמקנה לעבודותיה מימד שמעבר לחיקוי הפשוט. לספר מצורף תקליטור ובו סרטון דוקומנטרי באורך 23 דק'.

טכנולוגיה

בהתחשב בעובדה שבבית בנימיני בית ספר ללימוד תחום הקרמיקה על כל גווניה, הדגש המרכזי בספריה הוא על ספרות העוסקת בהיבט הטכנולוגי של העשייה הקרמית. הספר החדש:

Single Firing: The Pros And Cons הוא רק דוגמה אחת מהמגוון הרחב של ספרי הטכנולוגיה הקיימים בספריה ומכילים אין ספור טכניקות קרמיות בתחומי קדרות, פיסול ועיצוב.