טרקוטה אופקים – ראיון עם לורי והבה

שלומית באומן מראיינת את לורי והבה

‎יהונתן חבצלת | צלם שי בן אפרים

‎יהונתן חבצלת | צלם שי בן אפרים

שלומית: כיצד הוקם המפעל המשפחתי?

לורי: "טרקוטה אופקים" היא חברה משפחתית שהוקמה ע"י משפחת והבה, ומנוהלת עד היום ע"י בני המשפחה. אבא שלי (יהושוע והבה) ואחיו הקימו את המפעל ב-1982. אבי הוא מסוג האנשים עם רעיונות, פטנטים והמצאות. הוא סוג של ממציא, כזה שמדבר עם מכשירים ומאוד טוב בידיים. והוא עדיין מתחזק כול השנים את פס הייצור. מפעל החברה והמשרדים הראשיים ממוקמים בישוב אופקים שבמערב הנגב. החברה מתמחה בייצור מוצרי חרס וכן בביצוע עבודות בתחום הטרקוטה.

את המפעל הם הקימו בגיל 27 בפריפריה, בעידוד המדינה. אבא שלי התחנך בקיבוץ גבולות, למד במעלה הבשור (תיכון שיתופי של קיבוצי השומר הצעיר), והנגב לא היה זר לו. אימא שלי מאופקים וזה הסתדר להקים שם מפעל.

שלומית: ממה התחילו? אילו מוצרים ייצרו ראשונים?

לורי: המוצר הראשון של המפעל היה רעפי טרה קוטה. בשנות השמונים החלה מגמה של בניית בתים צמודי קרקע עם גגות רעפים. הם זיהו את הצורך וייצרו רעפים במשך שנים. באיזה שהוא שלב הם הבינו שהם צריכים להגדיל את כמות ייצור הרעפים או להרחיב את הייצור למוצרים אחרים. הרצון לגוון הרחיב את כמות המוצרים אך גרם להפסקת ייצור הרעפים. היום למעשה, אין ייצור מקומי של רעפים בישראל.

שלומית: איך זה לעבוד במפעל משפחתי?

לורי: העבודה במפעל משפחתי היא כיף גדול. יש המון מה לעשות...יש הרבה שיתוף פעולה, הרבה שיחות סביב אוכל... העיקר זה להיות גלויים ולהגיד כול דבר. בכללי אנחנו משפחה קרובה מאוד בלי הרבה חילוקי דעות. ברור לכולם שיש לכולנו מטרה משותפת ואנחנו פועלים ביחד למען המטרה.

שלומית: איך השפיעה עלייך העבודה עם קרמיקה?

לורי: העבודה בקרמיקה קרבה אותנו לתחום האדריכלות. אנחנו עובדים בעיקר עם אדריכלים עבור פרויקטים אדריכליים גדולים ומבנים ציבוריים. זה יצר אצלי ביקורת על האדריכלות בישראל. אני ואחי העוסקים בשיווק – נכנסנו מאוד לעולם הזה. אני ממש התאהבתי בטרה קוטה. באופי שהיא משווה לבניין. האופי, היוקרה, החמימות. אבל האדריכלות בישראל מורכבת משיקולים זרים, ובייחוד משרתת את האינטרסים של הקבלנים. האדריכלים מאוד מושפעים מהחלטות של הקבלן – וכך יוצא שקבלנים שולטים מאוד בחומרים מהם עשויים בניינים. קבלנים חוסכים מאוד בחומרים וזה פוגע באיכות וגם בנראות. החיסכון הזה משפיע מאוד על איכות החיים שלנו.

ישראל זה תרבות של כאן ועכשיו. אבל לנו אכפת מאוד שהכול יראה טוב. אנחנו מאוד חושבים על איכות לטווח ארוך. אולי בניגוד למהות של החברה הישראלית שמחפשת פתרונות לטווח הקצר. למרות שאנחנו עסק שמתחרה בשוק הישראלי - האג'נדה שלנו היא לעקוב אחרי הפרויקטים וללוות אותם קדימה. עבודה מול אדריכלים הטמיעה את מוצרי הטרה קוטה שלנו במאות פרויקטים בני עשרות שנים הפזורים ברחבי הארץ, החל מבניה כפרית, צמודי קרקע, בנייה רוויה ועד בנייה ציבורית מתקדמת.

שלומית: מאיפה חומרי הגלם שלכם?

לורי: כפי שציינתי חשובה לנו איכות החומר של המוצרים שלנו. כל מוצרי החברה מיוצרים מאדמת חרסית נקייה הנחצבת בנגב ונשרפת בטמפרטורות שונות. איכות חומר הגלם והעובדה שכל המוצרים מיוצרים מחרסית נקייה וללא תוספי צבע או פיגמנטים, מעניקים למוצרי הטרקוטה מראה יפיפה, הנשמר לאורך מאות שנים, אינו מושפע מתנאי מזג אוויר כמו שמש, גשם וכיו"ב ואינו דורש כל תחזוקה שוטפת.

שלומית: מה היא שיטת הייצור שלכם?

לורי: שיטת הייצור של מוצרי הטרקוטה נקראת "שיחול" (אקסטרוזיה), שיטה זו מאפשרת לייצר שלל מוצרים משלימים לריצוף ולחיפוי כגון מדרגות, פנלים, קופינגים, אריחי פינה ועוד. יש לנו אריחים המיועדים לריצוף פנים וחוץ, אשר עומדים בתקני החלקה ומתאימים גם למקומות רטובים כמו היקף בריכות שחייה וכד'.

שלומית: האם יש לכם מדיניות "מקיימת"?

לורי: בשנים האחרונות שמנו לנו למטרה את נושא איכות הסביבה והשמירה עליה. יש לנו כיום מאות מוצרים המיוצרים בשיטה ירוקה ואשר מתאימים לבנייה ירוקה בהתאם לתקנים האירופאים הנוקשים.

פורסם תחת כללי / 21 לנובמבר, 2018 / סגור לתגובות על טרקוטה אופקים – ראיון עם לורי והבה