חומר, אש, אמנות: ערב שלא כדאי להחמיץ

כבר לפני אלפי שנים הציתה האש את דמיונם של בני אדם ואינספור מיתוסים נבנו סביבה. במיתולוגיה היוונית, פרומתאוס לוקח את מתנת האש שקיבל מזאוס ומעניקה לאדם. האש, שעד אז הייתה בחזקתם הבלעדית של האלים, עברה לידי האדם הפשוט, ונגזר עליו לנצח להתמודד עם הפרדוקס שבה – המתח שבין הפן החיוני וההכרחי של האש והיכולת לביית אותה לצרכים שונים, לבין הפן ההרסני והמכלה שלה כיסוד בלתי נשלט.

החיבור בין יסודות האש והאדמה (החומר) לאדם הינו בלתי נפרד. לאש תפקיד מהותי בתהליך הפיכת גוש חומר גולמי לחומר קרמי, ובעבר, כלי חומר שנוצרו מחרסיות מקומיות נשרפו באמצעות אש חיה באוויר הפתוח. בד בבד נחשף תפקיד נוסף של האש בתהליך היצירה הקרמית והוא האפקטים שנוצרים על פני האובייקטים במהלך השריפה. תפקיד האש בטיפול בפני השטח של אובייקטים קרמיים הלך והשתכלל עם הזמן, וגם כיום, על אף האמצעים הטכנולוגים המאפשרים שריפה "נקייה" ללא שימוש באש חיה, קרמיקאים רבים מגייסים אותה לתהליך יצירתם ומשחקים בגבול הדק שבין שליטה לחוסר שליטה ובריגוש המלווה לתהליך. בדרך זו לעולם לא יהיה אובייקט קרמי אחד זהה למשנהו, ובכך, סוד קסמם.

ביום ראשון 24 בפברואר בשעה 17:00 יתקיים בבית בנימיני ערב ייחודי שיעסוק בשני אלמנטים שהם מאבני היסוד של האנושות, האש והחומר, ובמפגש ביניהם שמאפשר את יצירת האמנות הקרמית. הערב יפתח בהרצאה שתעסוק בזכותה של האש באמנות ובכלל שיעביר דר' גדעון עפרת – חוקר, כותב ומבקר אמנות, אוצר של עשרות תערוכות וידוע בחיבתו  לתחום אמנות הקרמיקה.

בהמשך יעביר ז'אן פרנסואה בורלה, אמן קרמיקה החי ויוצר ליד בורדו שבצרפת, מצגת על יצירתו ואופן השימוש הווירטואוזי שלו באש פתוחה להשגת האפקטים המעניינים אותו.

בסיום החלק התאורטי תפתח בגלריה של בית בנימיני מכירה של קופסאות הפתעה, מעין משלוח מנות לפורים. ביוזמת אגודת אמני הקרמיקה אספו כ - 50 אמנים מהסטודיו שלהם עבודות קרמיקה שונות ל"מכירה עיוורת".

מכירת הקופסאות תתקיים בין התאריכים 24.2.13 – 2.3.13

תוכנית הערב המלאה:

17:00-17:45  אי אלה דברים בזכות האש באמנות ובכלל

דר' גדעון עפרת
מסע בין תרבותי אל כוחה היוצר של האש, החל במיתולוגיות עתיקות וכלה
בפילוסופיות מודרניות. על האש כאידיאה פיוטית ומטאפיזית וכאתגרה של האמנות הקראמית העכשווית.

18:00-18:45 פאנק ראקו

ז'אן פרנסואה בורלה/ Jean François Bourlard

בורלה מתמקד ביצירתו בחקר החומר הקרמי תוך ניסיונות חוזרים ונשנים למתוח ולפרוץ את גבולותיו. האמן רותם את האש למשחקיו הוירטואוזים בחומר ויוצר מפגשים בלתי צפויים בינה לבין חומרים שונים בתהליכי שריפה. תוצרי עבודתו הם אובייקטים פיסוליים המתאפיינים בסידוקים מרתקים, התנתקות חלקי חומר וזיגוג, התפרצויות של זכוכית מותכת וחיבורי חומרים מפתיעים.

בורלה הוא אמן קרמיקה החי ויוצר ליד בורדו שבצרפת. לאחרונה זכה בפרס ליצירת אמנות מטעםfondation Ateliers d'Art de France , במסגרתו השלים בדצמבר האחרון בנית מיצב גדול בצרפת.

מחיר השתתפות: 25 ש"ח.

הרשמה מראש: בטלפון 03-5182257, בדוא"ל benyaminiccc@gmail.com או באמצעות טופס צור קשר.

למידע נוסף על סדנאות קרמיקה למידע נוסף על קורס פיסול בחימר

פורסם תחת אירועים, קרמיקה / 11 לפברואר, 2013 / אין תגובות »