הרצאות

מעל ומתחת לפני השטח
סדרת מפגשים 2018-19

הרשמה לכל הרצאה מראש: 03-5182257 או באימייל
עלות: 50 שקל למפגש
*יתכנו שינויים בתוכנית ההרצאות

מפגש ראשון: חומר כזיכרון - 02/11/2018, 10:30
מפגש שני: חומר, פני שטח וקצוות - 04/01/2019, 10:30
מפגש שלישי: על אדמה ומקומיות - 29/03/2019, 10:30
מפגש רביעי: אמנות כזהות - 24/05/2019, 10:30

02/11/2018, 10:30 מפגש ראשון: חומר כזיכרון

‏Faded but Not Forgotten

Hagar Cygler | הגר ציגלר

Hagar Cygler | הגר ציגלר

הגר ציגלר עוסקת בעבודותיה בזיכרון אישי והיסטורי דרך חיבוריים ייחודיים בין חומרים ואובייקטים אישיים לאנונימיים. חלק בלתי נפרד מיצירותיה הוא מעשה האיסוף והתייחסות להיסטוריה חומרית ובחינת תפקידם בתוך ארכיון כזיכרון תרבותי. בהרצאתה תתמקד האמנית במספר פרויקטים המבוססים על חומרים נטושים ועזובים שאספה, מיינה וארגנה לכדי סיפור חדש.

מרצה: הגר ציגלר, אמנית. בוגרת המחלקה לצילום בבצלאל ובעלת תואר שני מCalifornia Institute of the Arts , חיה ויוצרת בתל אביב.

תניחו לי

Anat Barel | ענת בראל

Anat Barel | ענת בראל

ענת בראל – ברגישות ומתוך ידע רב בוראת ענת את עולמה הפנימי בחומר. עבודותיה מגוונות ולצורך יצירתן משתמשת במנעד רחב של שיטות עבודה בחומר קרמי – החל מחיבור משטחים, יציקות, פיסול וכלה בציור באמצעות חומר נוזלי על גבי קירות חשופים. בעבודותיה ניכר העיסוק בזכרון ובשכחה, בבניה ובהתפוררות. במהלך המפגש תשוחח האמנית על עבודותיה לאורך השנים ותדגים טכניקות עבודה שפיתחה בחומר נוזלי ובמשטחים.

מדגימה: ענת בראל, אמנית. מלמדת באגף הנוער של מוזיאון ישראל ובכפר הירוק. מציגה בארץ ובחו"ל, חיה ויוצרת בביתה שברמת השרון.


04/01/2019, 10:30 מפגש שני: חומר, פני שטח וקצוות

שביל הכלים הלבנים

שביל הכלים הלבנים | צילום: תומר בורמד

יערה ניר כחלון | צילום: תומר בורמד

יערה ניר כחלון יוצרת כלים שימושיים לבנים, חלקים למגע ורכים לעין אותם היא מוכרת לרשתות חנויות ידועות בארה"ב ולחנויות בוטיק בארץ. במהלך ההרצאה תספר יערה על הדרך הצבעונית שעברו הכלים הלבנים מאז הדגמים הראשוניים, שנוצרו בתקופת לימודיה במקלט בית הוריה במזכרת בתיה, ועד היום - במפעל קטן וחינני בצפון הנגב כאמא לארבעה ילדים.

מרצה: יערה ניר כחלון – מעצבת,  בעלת סטודיו לעיצוב וייצור כלי קרמיקה שימושיים במושב קלחים.

על שליטה ושחרור

Elizabeth Cohen | אליזבת כהן

Elizabeth Cohen | אליזבת כהן

אליזבת כהן – יוצרת עבודות קרמיקה טקטיליות בעלות צבעוניות וטקסטורות מפתיעות. תהליך העבודה שלה כולל משחק מתמיד בין תכנון לאקראיות על מנת ליצור מפגשי חומר-צבע-טקסטורה ססגוניים ומרובדים. במהלך המפגש תדגים האמנית על האבניים כמה שיטות עבודה ליצירת פני שטח מחוספסים וצבעוניים, ותדבר על החיפוש אחר המפגש השלם בין חומר לבין צבע וטקסטורה.

מדגימה: אליזבת כהן – אמנית קרמיקה. מורה במכללה לאמנות חזותית שבמכללת קיי, חיה ויוצרת בבאר שבע.


מפגש שלישי: על אדמה, זמן ומקומיות - 29/03/2019, 10:30

בית, אדם ואדמה

Dafna Yalon | דפנה ילון

Dafna Yalon | דפנה ילון

מרצה: דפנה ילון
אמנית, מייסדת מרכז אדמהיא לבניה, עיצוב ופיסול אדמה.

"האדמה מחברת ומגשרת בין כל הברואים על פני כדור הארץ. מניסיוני בפרויקטים שונים, אני חווה שכשאנשים באים במגע פיזי ישיר עם האדמה, משהו פנימי מתעורר לחיים. כאילו איזשהו זיכרון עתיק יומין ניצת מחדש ומפיח בהם נשימה רעננה". דפנה ילון, 'אמנית על פני האדמה', תספר בהרצאתה על המפגש המתמשך שלה עם האדמה הגולמית באשר היא, דרך עבודותיה האמנותיות ופרויקטים שונים בהם היא מעורבת במקומות שונים בארץ ובעולם.

רפלקציה מקומית

אבנר זינגר | צילום: נים ארונוב

אבנר זינגר | צילום: נים ארונוב

אבנר זינגר – מתעד, משקף ומגיב בעבודות הקרמיקה שלו על המציאות כפי שהוא חווה אותה, ונוגע בנושאים שונים הנובעים מהאטמוספירה הפוליטית, חברתית ואקולוגית במקום בו הוא חי. הצורה, הטכניקה, החומרים והחיפוי משתנים בהתאם לאמירה שהוא בוחר להבליט בכל נושא, ולרוב הוא משתמש בחומר לשריפה בטמפרטורה נמוכה, לעיתים חומר מקומי. בתקופה הנוכחית עוסק באלמנט הזמן – חוסר זמן, הלחצים והעומס הנובעים ממנו. במהלך המפגש עימו, ידבר אבנר על השקפת עולמו כפי שהיא מתבטאת בעבודותיו, ידון בנושאים שמעסיקים אותו בתהליך העבודה וידגים דרכי עבודה המושפעות מהם.

מדגים: אבנר זינגר
קדר, מורה במרכז לאומנויות בגבעת חביבה, זוכה פרס מוד פרידלנד לשנת 2018, מציג בתערוכות בארץ ובחו"ל. חי ויוצר בפרדס חנה.


24/05/2019, 10:30 מפגש רביעי: אמנות כזהות

אמנות ורודה – אומרים לנו שיש סקס אחר? הארוטיקה, הפואטיקה והפוליטיקה של אמנות קווירית

קרדיט צלם: Tate Britain (שער קטלוג)

קרדיט צלם: Tate Britain (שער קטלוג)

אמנות קווירית מציעה מבט חדש, מסעיר, מגרה ומפתה על תפקיד האמנות בביטוי החוויה האנושית, על שלל גווניה הארוטיים והפואטיים. הבעייתיות בניסיון להגדיר "אמנות קווירית" היא כלי רב-עוצמה וחיוני לשימור האופי המתפרץ, שובר-הגבולות, הדרמטי, מרובה הסתירות והצורות של אמנות נועזת זו, הנעה בין עירום וריבוי-תחפושות, גופניות ורוחניות, מגדר ושבירת גדרות, ביקורת על זהויות הטרו-נורמטיביות וכינון יצירתי של זהויות חדשות.

מרצה: ד"ר גלעד פדבה - מרצה בתכנית לתואר שני בלימודי תרבות באוניברסיטת חיפה וראש החטיבה לאמנות ותרבות חזותית במכללת אחוה.

פורצלן של מעלה, פורצלן של מטה

אודי צ'רקה | צילום: יאיר אלגרנטי

אודי צ'רקה | צילום: יאיר אלגרנטי

אודי צ'רקה – עוסק רבות בעבודות הקדרות והאמנות שלו בחיבורים לא מקובלים בין חומרים, תוך שהוא נע על הקו הדק שבין שליטה לחוסר שליטה ולכאוס. בעבודות הקדרות האחרונות שלו הוא מרבה להשתמש בפורצלן, חומר לבן בוהק ואצילי בעל היסטוריה מפוארת, אך מוציאו ממקומו ומהקשרו המוכר. באמצעות חריטות, קריעות, שירבוטים, ספק קישקושים, כמו בפתקים שניתן למצוא לצד הטלפון אחרי שיחה ארוכה, מערער האמן על מעמדו של הפורצלן, ומורידו ממקומו הגבוה למקום נטול רומנטיקה, יומיומי ואף ציני. במהלך המפגש עימו, ידבר אודי על עבודותיו, על גישתו 'לעשות ולראות אמנות', וכן על זהותו כאמן וכיצד היא באה לידי ביטוי בעבודותיו. במהלך השיחה ידגים כיצד הוא עובד בפורצלן באופן לא קונבנציונלי.

מדגים: אודי צ'רקה
אמן, מורה לאמנות. חי ויוצר במזכרת בתיה.