ארועים 2017

'אוהבים אמנות. עושים אמנות. 2017' | סטודיו פתוח בבית בנימיני


במסגרת אירועי 'אוהבים אמנות. עושים אמנות. 2017', 28.12.17 עד 30.12.17 כ-150 אמנים יפתחו את הסטודיו שלהם ברחבי העיר תל-אביב לקהל הרחב, גלריות ותערוכות חדשות יפתחו ואירועים יתקיימו במקומות שונים.

בית בנימיני ישתתף באירוע ויפתח את הסטודיו למבקרים. בסטודיו יוצגו עבודותיהם של זוכי מלגת 'סטודיו ראשון' היוצרים בו, מתפעלים אותו, ותומכים בהוראת הקורסים והפרוייקטים שונים. אליה לוי, אבי בן שושן, וסיון שפנר.

לכבוד האירוע יתקיים מיצג משותף של האמנים, " 4 TO 1 – ארבע טכניקות לאובייקט אחד": במהלך המיצג ייצרו האמנים יחד "כליי כלאיים" מחומר קרמי. הכלים/אובייקטים הינם תוצרים דינמיים ומאולתרים של יצירה משותפת במגוון טכניקות עבודה – עבודת אבניים, יציקה לתבניות ובניית יד בחומר.

עוד במסגרת האירוע, תיפתח תערוכה חדשה בשם 'כוח משיכה' - קרמיקה בינלאומית מאוספים פרטיים. אוצרת: רוית לצר. התערוכה תתמקד בעבודות חומר אקספרסיביות של אמנים קרמיקה בינלאומיים שנמצאות באוספים פרטיים בישראל.
בין העבודות:

Peter Voulkos
Rudi Autio
John Maltby
ועוד.

בגלריה הקטנה של בית בנימיני: Look-alike: קרמיקה מאוסף מיקה אדלר.
אוצרת: עינב ברנס אליאסב
הכניסה חופשית כולם מוזמנים.
לאיוונט של העירייה בפייסבוק

 


חפצנות

‎אדמונד דה-ואל. אוסף יורם רוזנהיימר-200 . צלם אילן עמיחי

‎אדמונד דה-ואל. אוסף יורם רוזנהיימר 2005 . צלם אילן עמיחי

קול קורא להגשת הצעות להרצאות ליום עיון בנושא חפצים ואספנות

בית בנימיני המרכז לקרמיקה עכשווית
מרגע לידתנו אנו מוקפים באנשים ובחפצים. האינטראקציה הראשונית שלנו היא עם אנשים וחפצים כאחד, לשניהם אנו נקשרים, בשניהם אנו תלויים. הפסיכואנליטקאי דונלד ו. ויניקוט טבע את המושג "חפץ מעבר" - חפץ המסייע לפעוט לעבור ממצב של תלות למצב של עצמאות ובמובן מסוים מסמל עבורו את האם בתקופת ההיפרדות. וינקוט טען כי קיימת המשכיות בין השימוש שהילד עושה באובייקט הראשון שלו לבין השימוש של המבוגר במסורת התרבותית (חפצים תרבותיים מאוחרים ומתוחכמים יותר כגון יצירות אמנות), ככל שזו נעשית משמעותית בשבילו. מה הם, אם כן, החפצים שאנו בוחרים להקיף בהם את עצמנו בבגרותנו? האם גם בבגרותנו מדובר בתלות? אולי בצורך בלתי נשלט או שמא בתשוקה גדולה?

חפצים מעידים על בני אדם – על אלה שיצרו אותם ועל אלה המשתמשים בהם ומטביעים בהם את סימני הזמן שלהם, את ההיסטוריה הפרטית שלהם. החפצים המקיפים אותנו מצויים בתוך הקשר תרבותי וחברתי, והפונקציה שלשמה נועדו אינה בהכרח הסיבה העיקרית לבחירה בחפץ ספציפי והפיכתו לחלק אינטגרלי מסביבתנו, בעיקר בעולם בו אנו חיים היום - עולם הסובל "מעודף חפצים". פטישיזם, סטטוס חברתי, נחמה ומשמעות הם רק חלק מסיבות אפשריות להעדפת חפצים מסוימים על פני אחרים, ניכוסם ובעיקר איסופם.

במאמר שכתבה לקטלוג התערוכה "חיי מדף", מונה האוצרת תמי כץ פרימן מגוון מניעים לאיסוף חפצים בהם: חרדת הריק, דחף הכיבוש והבעלות, רכישת חלק ממורשת העבר (במקרה של חפצים עתיקים), אפשרות לחוות חיים בתקופות אחרות, הנצחה ועוד. לדבריה, “אוסף” הוא יותר מסך כל חפציו; הוא נתפס כאורגניזם פעיל הנמצא בהתהוות מתמדת, מחייב סדר ופרשנות ומשקף מעין סדר פנימי בנפשו של האספן. בעל האוסף הוא שקובע את החוקים, הזהות, השייכות, ההיררכיה, הערך הסימבולי והמשמעות של חפציו.

בכל הנוגע לאוספים של חפצי קרמיקה, קיימים בעולם אוספי קרמיקה חשובים ומרשימים, רובם כוללים פרטי קרמיקה היסטוריים מתקופות שונות וממקומות שונים בעולם, החל בחפצי קרמיקה מהתקופה הפרה קולומביאנית וכלה בפיגורינות הפורצלן של מפעל מייסן הגרמני. קיימים גם אוספים מוזיאליים ופרטיים של קרמיקה עכשווית, אך עושה רושם שאלה אינם נפוצים כמו אוספי אמנות עכשווית. בארץ ישנם מעט אוספים פרטיים משמעותיים של קרמיקה עכשווית בינלאומית הכוללים יצירות אמנות קרמיות כמו של פיטר וולקס (Peter Voulkos) ולוסי רי (Lucy Rie) וכן קרמיקה מקורית ישראלית. אספנות פרטית של קרמיקה תעשייתית ישראלית, שנוצרה במפעלים שונים שפעלו בישראל משנות ה-40 ועד שנות ה-90 של המאה ה-20, נפוצה כאן יותר, ואף ניתן למצוא עליה מספר טקסטים שנכתבו בשנים האחרונות, פוסטים רבים ברשתות החברתיות, נוכחות בירידי יד שנייה ושיח ער.

מהי אם כן משמעותם של חפצים בחיינו מעבר לתכליתם הפונקציונלית או הדקורטיבית? כיצד חפצים מתקבצים לידי אוסף ומה בהכרח הופך מקבץ חפצים לאוסף מוגדר? מה עומד בבסיס ה"יצר האספני" ומה מבדיל בין אספנות לאגרנות?

יום העיון, שיתקיים ביום שני 19.2.2018, יעסוק בסוגיות אלה, ידון במשמעותם של חפצים מבחינה תרבותית וחברתית, ויעמוד על תופעת האספנות העכשווית "הביתית"/"פרטית" בעולם רווי חפצים.

חוקרים, אספנים, מעצבים, אמנים ואוצרים מוזמנים להציע הרצאות באורך של כעשרים דקות בנושאים הבאים:

 • המניעים ליצר האספני ולפעולת האיסוף
 • על אהבת חפצים - פטישיזם
 • על הגבול הדק בין אספנות לאגרנות
 • מה הופך מצבור פריטים לאוסף?
 • כיצד מציגים אוסף ביתי? חללי תצוגה מעניינים
 • הפינטרסט כזירת איסוף עכשווית
 • מכירת חפצים והערכת חפצים
 • פלטפורמות מקוונות למכירת חפצים
 • חפצים מאולתרים
 • על תכליתם של חפצים
 • חפצים וזהות
 • על חפצים באמנות, בשירה, בספרות ובקולנוע ישראלי, בדגש על חפצי קרמיקה
 • שיטות קיטלוג מעניינות של אוספים ביתיים – לפי גודל/כרונולוגיה/צבע
 • אוספים של חפצי קרמיקה היסטוריים ועכשוויים
 • אוספים יוצאי דופן – מוזרים/נדירים/מעניינים
 • אוספים של מעצבים ואמנים

את ההצעות, הכוללות כותרת ותקציר בהיקף של עד 350 מילה, יש לשלוח לכתובת דוא"ל זו - לא יאוחר מה- 23.12.2017.

במהלך חודש ינואר יתקבלו הודעות על השתתפות ביום עיון.

מארגנת הכנס: שירה סילברסטון, רכזת השתלמויות מיוחדות וימי עיון, בית בנימיני המרכז לקרמיקה עכשווית


Marina Stepanova Lanskaya כיתת אמן עם אמנית אורחת ממוסקבה

Marina Stepanova Lanskaya

Marina Stepanova Lanskaya

28.10.17 בשעה 20:30

מרינה סטפנובה, אמנית קרמיקה מסיביר, תתארח אצלינו לכיתת אמן בה תציג את עבודותיה. סטפנובה נולדה במזרח סיביר, שם למדה אמנות והתמחתה בקרמיקה. מאז היא גרה ועובדת במוסקבה מזה 30 שנה. הציגה בתערוכות במוסקבה ובעולם, ועבודותיה נמצאות באוספים במוזיאונים ברוסיה, אנגליה, בהולנד, וסין.

Marina Stepanova Lanskaya

Marina Stepanova Lanskaya


בהרצאתה תספר האמנית על עבודותיה, על דרכה האמנותית ותהליך ההתפתחות שלה עם החומר. כמן כן, תשקף לנו מבט על מצב הקרמיקה המודרנית ברוסיה, ותספר על כמה אמנים צעירים ומבטיחים בתחום.

הכניסה חופשית.

Marina Stepanova Lanskaya

Marina Stepanova Lanskaya


כיתת אמן – Avi Amesbury – אמנית אורחת בתוכנית שהות אמן

 

יום שלישי 24.10.17 בשעה 18:30
כניסה: 30 שקל - הרשמה מראש
חינם לסטודנטים של בית בנימיני

סדנת אמן | בניית יד פורצלן| Avi Amesbury

MASTERCLASS WITH Avi Amesbury | כיתת אמן – Avi Amesbury

MASTERCLASS WITH Avi Amesbury | כיתת אמן – Avi Amesbury

במסגרת תוכניות שהות אמן (רזידנסי) המתקיימות בבית בנימיני, תתארח האמנית האוסטרלית אבי איימסבורי בסטודיו .אבי יוצרת כלי פורצלן עדינים אותם היא נוהגת לעטר באמצעות חימרים כהים מסוגים שונים. בכיתת אמן היא תדבר על הדרך האמנותי, העבודות שלה והמחקר שהיא עושה לקראת התערוכה באוסטרליה.

MASTERCLASS WITH Avi Amesbury | כיתת אמן – Avi Amesbury

MASTERCLASS WITH Avi Amesbury | כיתת אמן – Avi Amesbury


כיתת אמן עם אמנית אורחת בתוכנית 'רזידנסי' בבית בנימיני – Nina Viktoria Naussed

Nina Viktoria Naussed

Nina Viktoria Naussed

יום ראשון 3.9.17 בשעה 19:30

כניסה: 30 שקל - הרשמה מראש

חינם לסטודנטים של בית בנימיני ולחברי אגודת הקרמיקאים

בחודשים אוגוסט-ספטמבר, תתארח בבית בנימיני אמנית צעירה ומוכשרת בשם Nina Viktoria Naussed במסגרת תוכנית רזידנסי בסטודיו של בית בנימיני. נינה ויקטוריה, אמנית קרמיקה בת 30 מגרמניה, נשלחה לארץ דרך מוסד לאמנות בשם - Kunststiftung Sachsen-Anhalt לעשות מחקר אמנותי-קרמי על התרבות הישראלית, תרבות היידיש וארכיטקטורה מקומית.

Nina Viktoria Naussed

Nina Viktoria Naussed

נינה מקבלת השראה משטחים עירוניים נטושים. שטחי הפקר של אתרי בנייה לדוגמא, שבהם היא רואה כיצד הטבע כובש מחדש את המרחב העירוני ועושה לו reclaiming. בתהליך העבודה שלה בונה נינה מבנים ארכיטקטוניים ריקים כמו בניינים וחדרים נטושים, בהם היא פותחת חלונות שיהיה אפשר להציץ פנימה. בתוך המבנים שוררים רמזים לסיפורים וחוויות שהתרחשו בהם פעם. רגשות שבריריים, תשוקה שסופרה בין קירות שמשרים ביטחון. "לטובת עבודות אלה אני אוהבת להשתמש בחומר שאני יכולה למצוא בסביבה המקומית כמו חימר טבעי, אבנים ודברים קטנים".

Nina Viktoria Naussed

Nina Viktoria Naussed

במקביל למחקר הארכיטקטוני מתעסקת נינה באוספים ובאיסוף חפצים שמסקרנים אותה מהרחוב. "כל יום אני אוספת דבר אחד שאני מוצאת במהלך היום. ומאחסנת בשקית ניילון קטנה עליה מדבקה עם התאריך ומקום הימצאה. באוספים אני משלבת חפצם שאני מייצרת מחומר קרמי, כאשר אני מנסה ליצור חיקוי של החומרים השונים שבאוסף ומ טשטשת את הגבול בין מה שמצאתי למה שייצרתי". גם כאן, החפצים נושאים בתוכם סיפורים שמסקרנים אותה. דברים שנראים ברחוב כמו זבל מקבלים הקשר חדש וערך חדש בעבודת האמנות שלה.

לאחרונה התנסתה נינה באיור של ספרי ילדים ביידיש ודרך ההרפתקאה הזו נחשפה לשפה והחלה ללמוד אותה. האותיות העבריות והסאונד שמזכיר גרמנית הלהיבו אותה מאוד והתעורר בה רצון להגיע לארץ ולחקור את השפה והתרבות מקרוב. מאז שהגיעה הספיקה לבקר כבר מספר פעמים במרכז לתרבות היידיש בשם "יונג יידיש" שממוקם בתחנה המרכזית , להכיר, ללמוד , לחקור ולקבל השראה.


כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

יום חמישי 9.3.17 בשעה 16:00

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

בכיתת האמן שתעביר מרגרט אורורק בבית בנימיני, תדגים כיצד פתחה דרכים שונות לחיבור צורות מגוונות שנעשו בקפידה על הגלגל, לכדי אובייקט פיסולי שלם, מואר ומרגש.
במהלך ההדגמה תוקרן ברקע מצגת של עבודותיה המוגמרות כדי להדגים את את אופני הפצת האור של האובייקטים ברגע שמחוברים לחשמל.

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

בסיום ההדגמה תינתן אפשרות לשאול שאלות
עלות כניסה: 50 שקלים לסטודנטים של בית בנימיני וחברי אגודתהקרמיקאים , 70 שקלים לקהל הרחב.
הרשמה מראש – 03-5182257 או benyaminiccc@gmail.com

באדיבות המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בצלאל

 

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE

כיתת אמן עם MARGARET ORORKE


כיתת אמן עם John Higgins

יום ראשון 26.2.17 בשעה 17:30

John Higgins master class | כיתת אמן

John Higgins master class | כיתת אמן

ג'ון היגינס , קרמיקאי אמן, קדר ופסל מביא מבט רענן וחופשי לקרמיקה ובאמצעותה מביע הערכה לאדריכלות מודרנית ולצורות עכשוויות.
היגינס עושה שימוש בטכניקות בניית יד ואבניים בחיתוכים מיוחדים, שכבות צבע וקו, היוצרים עומק והבעה מיוחדים.

בסדנא זו ישתמש Higgins בחמר בדרכים לא קונבנציונליות ומאד אקספרסיביות כדי ליצור עקבות של חריטות וצבע, בדרך ליצור צורה תלת מימדית.

מטרת הסדנא היא ליצור מגוון של צורות דרך עבודת משטחים, פיסול או/ו עבודת אבניים.

כשהצורה מוכנה ינחה Higgins כיצד לשנות או/ו לעוות את הצורה תוך כדי שימוש בסליפים צבועים, חריטות וחיבורים אקספרסיביים.
הרשמה מראש - 03-6874150

עלות: 50 שקל לסטודנטים בבית בנימיני וחברי האגודה 70 שקל לקהל הרחב

John Higgins master class | כיתת אמן

John Higgins master class | כיתת אמן


 

כתות אמן במסגרת סימפוזיון הקדרות הישראלי בתל-חי

במסגרת הסימפוזיון השנתי של אגודת אמני הקרמיקה והמכון לאמנויות בתל-חי יתארחו השנה 3 אמנים מחו"ל ויקיימו כיתות אמן בבית בנימיני, המרכז לקרמיקה עכשווית.

באדיבות קרן אאידה מארה"ב:
כיתת אמן עם Kathy Butterly

כיתת אמן עם Kathy Butterly | Masterclass with Kathy Butterly |

כיתת אמן עם Kathy Butterly | Masterclass with Kathy Butterly |

יום ראשון 25.12.16 בשעה 16:00

אמנית אמריקאית עטורת פרסים, בוגרת תואר שני באמנות מאוניברסיטת דיוויס בקליפורניה, השתתפה בשלל תערוכות מתום לימודיה ועד היום; מתגוררת ויוצרת בניו יורק; בולטת כאחת האמניות החדשניות ביותר בדורה.

מגדירה את עצמה "כציירת היוצרת נפחים תלת מימדיים באמצעות החומר". בעבודותיה מטשטשים גבולות הקראפט והאמנות העכשווית לכדי יצירה חדשנית, מקורית, חושנית, עטירת צבע ודימיון. יצירותיה מקורן בגלגל המסורתי, מבוססות על אובייקטים מוכרים בהם נעשית מאניפולציה של הצורה ונבדקים נואנסים דקים של שבירת מוסכמות ומתיחת גבולות.

Kathy Butterly

Kathy Butterly

יצירותיה אמנם קטנות מימדים אך עוצמתיות ביכולתן להביע בעת אחת, הומור ואימה פיתוי וסלידה ובהפיכת המוכר והידוע למשהו חדש, מוזר ומפתיע.

כניסה 70 שקל ו50 שקל לחברי אגודת הקרמיקאים וסטודנטים בבית בנימיני

הרשמה מראש: טל: 03-6874150 או אימייל

באדיבות רות קורמן והDESIGNER CRAFT FOUNDATION כיתת אמן עם שני אמנים

יום רביעי 4.1.17 בשעה 16:30

Kim Jin Eui

Kim Jin Eui

Kim Jin Eui

קדר, במקור מדרום קוריאה, יוצר ומתגורר באנגליה, בעל תואר שני ושלישי (MA, PHD) מ –

Wales Cardiff School of Art & Design, השתתף בתערוכות רבות באנגליה וברחבי אירופה.

מונע על ידי מחקר אינטנסיבי, דימויים מתוחכמים וביצוע מהודק ומדויק, האמן צבר בשנים האחרונות מוניטין בשדה הקרמיקה העכשווית כקדר מחונן ומתוחכם. יוצר כלים על הגלגל, מעוטרים בדייקנות מירבית ומעוררת פליאה, בפסים בסולם צבעי האפור למיניהם. הגוונים השונים יוצרים אשליה אופטית מדהימה הנגלית לעין ומובנת אך ורק מתוך נגיעה ומישוש.

כדברי האמן: "Touching is the only way of revealing”

Ray Silverman

Ray Silverman

Ray Silverman

קדר יליד אנגליה, גדל והתחנך בלונדון. החל את לימודי הקרמיקה בגיל מאוד צעיר וזכה להתמחות תחת ידם האמונה של Lucie Rie ו - Hans Coper.

האמן התגורר בישראל בין השנים 1968-1971 ועבד כמעצב בכיר במפעל הקרמיקה 'לפיד'. שימש שנים רבות כמרצה בכיר ב- Goldsmiths' College והתמחה בפיתוח גלזורות ייחודיות בעלות טקסטורות וצבעוניות מדמת נופי טבע. יוצר כלים על הגלגל במילון צורני בהשראת מוריו, מחופים בגלזורות שהן תוצר מחקרו רב השנים.
כניסה 70 שקל ו50 שקל לחברי אגודת הקרמיקאים וסטודנטים בבית בנימיני

הרשמה מראש: טל: 03-6874150 או caai@bezeqint.net